IKBY'nin alacağı kararlar yapılan tahribatı telafi etmeyecek

Başbakan Yıldırım, 'Kuzey Irak yönetimi ne karar alırsa alsın, bugün geldiğimiz noktada alacakları kararın tahribatlarını telafi edecek bir sonuç doğurmayacağı aşikardır.' dedi.

GÜNCEL .
ıkbynin alacağı kararlar yapılan tahribatı telafi etmeyecek

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri ile düzenlenen ortak basın toplantısı düzenledi.

Yıldırım, IKBY'nin gayrımeşru referandum sonuçlarını dondurma teklifine ilişkin, 'Kuzey Irak yönetimi ne karar alırsa alsın artık, bugün geldiğimiz noktada onların alacağı kararın yaptıkları tahribatı telafi edecek bir sonuç doğurmayacağı aşikardır. Yanlış hesap yapmışlardır. Yanlış hesap da Ankara'dan, Bağdat'tan, Tahran'dan geri dönmüştür. Bundan sonra İran, Türkiye, Irak olarak bölgenin huzuru, güvenliği, terörle mücadele için daha etkin bir çalışma içerisinde olacağız.' dedi.

'Habur'un batısına yeni bir güzergahı görüştük'

İbadi'nin Türkiye ziyaretine ilişkin de Yıldırım, şunları söyledi:

'Irak'a ana girişimiz olan Habur kapısı, Halil İbrahim kapısının Irak merkezi idaresine teslim edilmesi konusunda birlikte çalışıyoruz. Tabii bu sınır kapısının kontrolünün Irak merkezi hükümetine geçmesiyle beraber, mevcut güzergah Kuzey Irak'tan devam etmekte ve oradan Kerkük'e, Bağdat'a uzanmaktadır. Onun yanı sıra Habur'un biraz daha batısından, Habur bölgesinden yeni bir güzergahın da açılması konusunu görüştük. Irak tarafı da müspet bakıyor ve bu kapının açılması konusunda da birlikte çalışacağız. Bunun kararını aldık.'

Kaynak: AA

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git IKBY'nin alacağı kararlar yapılan tahribatı telafi etmeyecek
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.