'Türkiye'nin Somali'de yaptıkları Afrika'ya verdiği değeri gösteriyor'

Eski Güney Afrika Devlet Başkanı Mbeki, "Türkiye'nin Somali'de yaptıkları Afrika'ya verdiği değeri gösteriyor." dedi.

GÜNCEL .
türkiyenin somalide yaptıkları afrikaya verdiği değeri gösteriyor

Eski Güney Afrika Devlet Başkanı Thabo MbekiTürkiye'nin son yıllarda Afrika Kıtası'na önem verdiğini belirterek, "Türkiye'nin Somali'de yaptıkları Afrika'ya verdiği değeri gösteriyor." dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Güney Afrika temsilciliğinin daveti üzerine bu ülkeye gelen AK Parti Bursa Milletvekili Cemalettin Kani Torun, AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar ve Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Mehmet Köse, eski Güney Afrika Devlet Başkanı Mbeki ile görüştü.

Güney Afrika Thabo Mbeki Vakfında gerçekleştirilen görüşmede, Türkiye ve Güney Afrika arasında öğrenci değişimi ve ikili ilişkiler ele alındı.

YTB Başkanı Köse, görüşmede Türkiye'deki burs ve yabancı öğrencilere sunulan diğer imkanları anlattı.

Thabo Mbeki ise Türkiye'nin Afrika Kıtası'na koloni bazlı bakmadığını ve yatırımlarını "kazan-kazan" prensibi ile yaptığını ifade ederek, "Türkiye'nin Somali'de yaptığı yatırımlardan bunu görüyoruz. Bu yatırımlar, Türkiye'nin kıtaya bakışını yansıtıyor." diye konuştu.

Eğitimin dünyada en büyük güç olduğunu belirten Mbeki, "Türkiye'den, Güney Afrika'ya çalışmak için doktora öğrencilerini davet ediyoruz. İki ülke arasındaki ilişkilerin artmasında gerek öğrencilerin Güney Afrika'ya gelmesi, gerekse Türkiye'ye gitmesi iki ülke arasındaki ilişkiler için çok önemli." değerlendirmesinde bulundu.

Cemalettin Kani Tosun da yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkilerin yeterince güçlü olmadığını dile getirerek, "Güney Afrika ile ilişkilerimizi öğrenci değişimi proğramları ile geliştireceğiz. İki ülke arasında siyasi, ekonomik ve diplomatik ilişkilerin gelişiminde öğrencilerin büyük rolü var." ifadesini kullandı.

Somali'de büyükelçilik yaptığına değinen Torun, "Somali'deki görev sürem içerinde bir üniversite kurduk ve bu üniversite iki ülke arasında ilişkilere büyük ivme kattı. YTB ile yapılacak öğrenci değişimi programlarının aynı şekilde Güney Afrika ile olan ilişkilere de ivme katacağına inanıyorum." şeklinde konuştu.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 'Türkiye'nin Somali'de yaptıkları Afrika'ya verdiği değeri gösteriyor'
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.