Balkan Gençlerine Büyük Destek!..

Bayrampaşa Belediyesi’nin organize ettiği ‘Balkan Belediyeler İşbirliği ve Dayanışma Forumu’ dün sona erdi. Forumda gençlere yönelik önemli kararlar alındı.

GÜNCEL .
balkan gençlerine büyük destek!..

Bayrampaşa Belediyesi’nin organize ettiği, 12 Balkan ülkesinden 49 belediye başkanının ve birçok belediye yetkilisinin katıldığı "Balkan Belediyeler İşbirliği ve Dayanışma Forumu" dün son erdi. Forum İstanbul'da gerçekleştirilen organizasyonda Balkan ülkeleri arasındaki sosyal, kültürel ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesine yönelik adımlar atıldı ve bir dizi karar alındı. Forumda bölgesel kalkınma, gençliğin gelişimi, kültür ve turizm alanında işbirliği, e-belediyecilik ve foruma katılan belediyeler arasında bir ağ oluşturma gibi konulardan bir sonuç bildirgesine imza atıldı. Sonuç bildirgesinde alınan kararlar arasında en dikkat çeken maddeler ise gençlerin daha iyi bir geleceğe sahip olması ve eğitimleri için atılacak adımlar oldu. 

Forumun sonuç bildirgesinde Balkanlarla Osmanlı Devleti’yle başlayan 6,5 asırlık ilişki vurgulanırken, modern Türkiye Cumhuriyeti’yle birlikte zamanla bağımsızlaşan Balkan ülkeleri arasındaki bağların hiç kopmadığı ve ikili anlaşmalar yoluyla devam ettiği ifadelerine yer verildi. Sonuç bildirgesinde, Bayrampaşa Belediyesi’nin organize ettiği Bereket Konvoyu’nun sınırları aşarak “Kardeşlik Sınır Tanımaz” adı altında Balkanlar’da büyük bir dostluk hareketi haline geldiği vurgulandı.

Yine Bayrampaşa Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan ‘Balkan Belediyeleri ve Dayanışma Forumu’nda halka en yakın ve direkt hizmet veren belediyelerin, toplumların refahı, ekonomik ve sosyal gelişimi, gençliğin eğitimindeki önemi ve kültürel fonksiyonları ortaya konularak, bu çalışmalarını yalnız kendi bölgelerinde değil, bütün Balkan toplumlarıyla nasıl işbirliği yaparak geliştirebilecekleri tartışıldı.

Forumun sonuç bildirgesinde Balkan belediyelerinin işbirliği halinde yapmak üzere yapacakları çalışmalar ise şöyle sıralandı:

- Balkan coğrafyasında Bölgesel Ekonomik Kalkınma için işbirliği imkanları araştırılmalı ve hedef bütün Balkan coğrafyasında topyekün ekonomik kalkınmayı sağlamak olmalı.

- Büyük bir turizm potansiyeline sahip olan Balkan coğrafyasında yerel yönetimler turizmin farklı sahalarındaki tecrübelerini, Balkanların diğer yerel yönetimleriyle paylaşarak, ekonomik kalkınma açısından son derece önemli olan bu kaynak değerlendirilmeli.

- Dünya kültür tarihinde önemli bir yere sahip olan Balkanlar’ın kültür unsurlarının ihya ve restorasyonu yapılmalı, Balkan tarihi ile dilleri tanıtılmalı ve geliştirilmeli, bu alanlarda işbirliği yapılmalı ve yerel yönetimler kültürel işbirliğinin artması için daha etkin bir görev üstlenmeli.

- Balkan belediyeleri gençliğin teknolojik ve kültürel girişim ve eğitim açısından da bilgi ve tecrübelerini paylaşmalı ve bu sahada daha etkin işbirliği içine girmeli.

- Gençlerin üniversite tahsilini, ilgilendikleri sahalarda yetkin üniversitelerde yapabilmeleri için, belediyelerce özel destek imkanları araştırılmalı, öğrencilerin burs ve yurt hizmetleri için kaynak araştırılmalı.

- İleride düzenlenecek forumlar için yeni işbirliği alanları belirlenmeli.

- Alınan kararların işlerlik kazanması için belediye başkanlarından oluşan bir yürütme kurulu oluşturulmalı.


Bayrampaşa Belediyesi’nin konuğu olarak İstanbul’a gelen misafir belediye başkanları forumun son günü yapılan bir organizasyonla da Bayrampaşa olmak üzere İstanbul’un güzel yerlerini de gezme ve tanıma fırsatı buldular. Organizasyona gösterilen büyük ilgi ve oluşturulan işbirliği ortamının ‘Balkan Belediyeler İşbirliği ve Dayanışma Forumu’nun hedefine ulaştığını göstermesi açısından büyük bir adım olduğu belirtiliyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Balkan Gençlerine Büyük Destek!..
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.