Türkiye'den Gazze'ye 11 bin ton insani yardım

Türkiye-İsrail arasında varılan mutabakat kapsamında Gazze'ye ulaştırılacak 11 bin ton insani yardım malzemesi taşıyan "Lady Leyla" adlı gemi, Mersin Uluslararası Limanı'ndan yola çıktı.

GÜNCEL .
türkiyeden gazzeye 11 bin ton insani yardım

Türkiye-İsrail arasında varılan mutabakat kapsamında Gazze'ye ulaştırılacak 11 bin ton insani yardım malzemesi taşıyan "Lady Leyla" adlı gemi, Mersin Uluslararası Limanı'ndan yola çıktı.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, geminin uğurlanması töreninde, Kadir Gecesi'nin kutlanacağı günde Filistin halkına, Gazze'ye yardım gemisi gönderilerek, dayanışmanın, yardımlaşmanın güzel bir örneğine şahit olunduğunu söyledi.

Gemideki 11 bin ton giysi ile gıdanın İsrail'in Aşdod Limanı'na, oradan da Gazze'ye ulaştırılacağını vurgulayan Elvan, "Türk Kızılayı yetkililerince teslim alınan bu insani yardımlar, Dışişleri Bakanlığımızın eş güdümünde yerine ulaşacak. Bu yardımları koordine eden, bu geminin yola çıkmasında gerekli hazırlıkları yapan AFAD'a, Türk Kızılayı ve Dışişleri Bakanlığımıza teşekkür ediyorum." dedi.

'Türkiye, 79 milyon tek yürek olarak dik durdu'

"Bu yardım sürecine nasıl geldiğimizi biliyorsunuz." diye konuşan Elvan, şöyle devam etti:

"Bizim şartlarımız vardı, yapılan görüşmelerde, uzun müzakerelerde Türkiye'nin ileri sürdüğü şartların tamamı kabul edildi. Türkiye, seçilmiş Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 79 milyon tek yürek olarak dik durdu. Hakkı, hakikati savundu. Bu sayede yeniden insani yardım kanalları açıldı. Huzurlarınızda Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Bugün bir daha görüyoruz ki Akdeniz'de kurulacak her gönül köprüsü Mersin'den başlıyor. Bu gemide sizin sadece insani yardım malzemeleriniz bulunmuyor. Sizin gönülleriniz, sevinçleriniz, sizin bayramları bayram yapan anlayışınız var."

'Terörle mücadele etmeye kararlıyız'

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırının sadece Türkiye'ye, Türk milletine değil, 6,5 milyar insanlığa yapıldığını belirten Elvan, şunları kaydetti:

"Terörün her türlüsü, sadece maruz kalan ülkeler değil, bütün insanlık için ortak mücadele edilmesi gereken günümüzün en büyük belasıdır. Bu belayla, birliğimizden, dirliğimizden, huzurumuzdan taviz vermeden devlet ve millet olarak sonuna kadar mücadele etmeye kararlıyız. 'Lady Leyla' sadece insani yardım gemisi değildir. Milletimizin uzattığı bir gönül elidir, şefkat elidir. Bayram sevincinin birlikte paylaşılmasıdır. Bu sevinci yaşamamıza vesile olan herkese teşekkür ediyorum. 'Lady Leyla' gemisi güle güle gitsin, yolu açık olsun."

"Gemi, aslında bizim gönüllerimizi oraya taşıyor"

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Filistin halkının kaderine terk edilmemesi için diplomasinin de bütün imkanlarının Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri tarafından yerine getirildiğini söyledi.

Filistin'in hayati öneme sahip bütün konularında, Türkiye Cumhuriyeti'nin elinden geleni artırarak yapmaya devam edeceğini vurgulayan Kaynak, şöyle devam etti:

"Bunlar arasında birçok eğitim, sağlık, kalkınma, bilişim projeleri var. Bunların tamamını, bu anlaşmanın verdiği rahatlıkla inşallah çok kısa sürede tamamlayacağız. Gazze'de yaşanan bu insani dramın ardından evsiz kalan on binlerce insanın gıda, giyim, tedavi ve barınma gibi ihtiyaçlarının giderilmesi için daha onlarca projeyi hayata geçireceğiz. Bu gemide çok önemli gıda maddeleri var, çocuklara yönelik hediyeler var ama bütün bunların dışında, bu geminin alacağından çok daha fazlası, milletimizin Filistinli kardeşlerine sevgisi var. Bu gemi aslında bizim gönüllerimizi oraya taşıyor."

Gemi uğurlandı

Kaynak, konuşmasının ardından Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Filistin'in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa ve protokol üyeleriyle gemiyi uğurladı.

Un, pirinç, şeker ve gıda kolilerinden oluşan 11 bin tonluk yardımı malzemesi ile Gazzeli çocuklar için hazırlanan bayram hediyesi 100 bin giysi, 20 bin ayakkabı ve 10 bin 104 oyuncak taşıyan "Lady Leyla", İsrail'in Aşdod Limanı'na doğru hareket etti. 

Geminin yaklaşık 30 saatte Aşdod'a ulaşması hedefleniyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Türkiye'den Gazze'ye 11 bin ton insani yardım
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.