Erdoğan'dan İkinci 'One Minute'

İsrail'in Türk büyükelçisine karşı sergilediği "alçak" tavır hem Erdoğan'ı kızdırdı hem de dünya basının da tepki topladı.

GÜNCEL .
erdoğandan ikinci one minute

İsrail'le aramızda yaşanan en büyük krizde Türkiye restini çekti ve 'Eğer bugün özür gelmezse Büyükelçimizi çekeceğiz' açıklaması yaptı.. Gözler şimdi İsrail hükümetine çevrildi...

Türk Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'u kendi koltuğundan daha "alçak" bir yere oturtan ve bundan da "gururla bahseden" İsrail Dışişleri Bakanı Yardımcısı Danny Ayalon, gazetecilerin büyükelçiyle el sıkışması talebini de reddetti ve Çelikkol ile tokalaşmamıştı.

Bu görüntüler üzerine Türkiye sert bir açıklama yaparak 'İsrail özür dilesin' dedi.

Son gelen açıklamada ise Türkiye 'İsrail bugün özür dilemezse büyükelçimizi geri çağıracağız' dedi.

Bir ülkenin, diğer bir ülkedeki büyükelçisini çekmesi, o ülkeyle arasındaki diplomatik ilişikileri askıya alması veya tamamen kesmesi anlamına geliyor..

İSRAİL medyası:


Jerusalem Post: İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Ayalon’un Türk Büyükelçi’yi ağırlarken tarzı sert tepkilere neden oldu. Bunun kararını Lieberman aldı. Ancak Ayalon, tarzını kendisinin tasarladığını itiraf etti ve bunu ‘standart prosedür’ olarak yorumladı.

Haaretz: İki ülke ilişkilerinin düzeleceğini bekliyorduk. Ancak Lieberman’ın açıklamasının ardından ilişkiler yeniden gerildi. Şimdi Savunma Bakanı Ehud Barak’ın yapacağı Türkiye ziyaretine odaklanmalıyız. Hükümetler arasındaki gerginlik, halklara yansımamalı. Ancak Türkiye, açıklama almak için İsrail’in Ankara Büyükelçisi’ni çağırarak kısasa kısas yaptı.

Maariv: Bu muamele, diplomatik oyun kurallarının tamamen dışında. İsrail’e kesinlikle büyük zarar verecek.

Dünya medyası

CNN: İsrail istihbarat görevlilerinin bebek kaçıran insanlar gibi gösterilmesi Tel Aviv’i kızdırdı. İsrail ve Türkiye yıllardır yakın askeri ve ekonomik ilişkiler geliştirseler de, bu ilişkiler son yıllarda İsrail’in Filistin’deki faaliyetleri nedeniyle gerilmiş durumda.

New York Times: İsrail, Erdoğan’ın suçlamalarını çok sert bir biçimde reddetti.

BBC: İsrail medyası, Ayalon ile Türk büyükelçi arasındaki boy farkını oklarla gösterip, üzerine, “İşte aşağılanmanın boyutu” ifadesini yazdı.

Londra’da Arapça yayınlanan El Hayat Gazetesi: Lieberman’ın amacı, İsrail-Türkiye ilişkilerini germek. Ayalon onun talimatını yerine getirerek Büyükelçi’yi uygunsuz biçimde ağırladı.

Lübnan Hizbullahı’nın resmi sitesi: Türk büyükelçi, alçak koltuğa oturtularak aşağılandı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Erdoğan'dan İkinci 'One Minute'
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • tuncay Cumartesi, 14:04

    işte bu herkes alanında yaşamalı aklını başına almalı.barış için bu hükümete varım

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.