ABD'li Bakan Türkiye ve Atatürk'e hayran

ABD'li Bakan Hagel, Atatürk'ün dünyada çok önemli şeyler yaptığını ve Batıdakilerin Atatürk'e tam değerini vermediklerini söyledi.

GÜNCEL .
abdli bakan türkiye ve atatürke hayran

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da basın toplantısı düzenledi.

Büyük Önder Atatürk'e hayranlığı hatırlatılarak, Atatürk ve Türkiye hakkındaki yorumlarının sorulması üzerine Hagel, ''Atatürk, Türk halkı ve devletine hayranım ve sadece Türkiye değil, ABD'deki yıllardır yaptığım farklı konuşmalarımda Atatürk'ten bahsetmişimdir. Atatürk, dünyada çok önemli miras bırakan çok kayda değer bir şey yaptı ve biz Batıdakiler zaman zaman Atatürk'ün yaptığının tam değerini vermiyoruz'' diye konuştu.

Hagel, Türkiye ile İsrail arasındaki normalleşme süreciyle ilgili soruya karşılık ise bunun hem Türkiye hem İsrail, ayrıca Ortadoğu ve ABD çıkarları için kritik önemde olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki uzun yıllara dayanan ilişkinin Türkiye ve İsrail için önemine işaret eden Hagel, ''Dolayısıyla, ilişkilerin tekrar yerine gelmesi açıkça hepimizin çıkarına. Bu, Suriye'yi de etkileyecek, bölgedeki sonuçları da etkileyecek, güveni geliştirerek bölgedeki komşuları da etkileyecek'' dedi.

Hagel, Türkiye ve İsrail'in bölgede, bazı ortak çıkarlarda tekrar birlikte çalışmaya başlayabileceğini ifade etti.

Suriye'deki kimyasal silahlar

Kuzey Kore'yle ilgili olasılık planları, ABD'nin kendi ve müttefiklerinin çıkarlarını savunmaya hazır olması konusundan bahsetmesi üzerine, bir gazeteci, Hagel'e, ''Kuzey Kore krizinde müttefiklerinizi savunmadan bahsettiniz, özellikle kimyasal silahlara yönelik kaygılar düşünüldüğünde konu bölgesinde Türkiye'nin içinde bulunduğu riske gelince, olasılık planları hakkında ABD'nin pozisyonu nedir?'' sorusunu yöneltti.

Hagel, Esed tarafından kimyasal silahların mutlak kullanıldığını şu anda doğrulayamadıklarını ifade ederek, ''Yine de bu tehlikeli, bu gerçek ve bu olasılığı ve nasıl yanıt vereceğimizi ele alıyoruz'' diye konuştu.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey de en karmaşık konularda ortaklarıyla dolayısıyla Türkiye ve NATO'daki müttefikleri, Ürdün ve İsrail ile çalıştıklarını, sadece kimyasal değil, ağır savunma silahları, sığınmacılar, insani yardımlar, Türkiye'nin balistik füze savunma kalkanıyla korunması gibi olasılıklar üzerinde de ortaklarından her biriyle süren işbirliği çabalarının bulunduğunu söyledi. Dempsey, ''Dolayısıyla, birçok olasılık planımız var'' dedi. 

Trthaber

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git ABD'li Bakan Türkiye ve Atatürk'e hayran
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.