Hrant Dink davasında yeni gelişme

14. Ağır Ceza Mahkemesi, Hrant Dink cinayeti dava dosyasını eksikliklerin tamamlanmasının ardından yeniden Yargıtay'a gönderdi.

GÜNCEL .
hrant dink davasında yeni gelişme

Mahkeme, 19 sanığın yargılandığı, 17 Ocak 2012'de kararın çıktığı ve haziran ayında gönderildiği Yargıtay'dan eksik tebligat nedeniyle iade edilen dava dosyasıyla ilgili eksiklikleri giderdi.

Dava dosyası, yeniden Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Böylece davanın temyiz süreci başlamış oldu.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 17 Ocak 2012'de verdiği kararla, davada tutuklu yargılanan Yasin Hayal'in, "Hrant Dink'i tasarlayarak öldürmeye azmettirmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "yazar Orhan Pamuk'u tehdit etmek" suçundan 3 ay ve "ruhsatsız silah bulundurmak" suçundan da 1 yıl hapisle cezalandırılmasını, "silahlı terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan ise beraatini kararlaştırmıştı.

Tutuklu sanıklardan Erhan Tuncel'in de toplam 10 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına hükmederek tahliyesine karar veren heyet, sanıklardan Ersin Yolcu'yu 12 yıl 6 ay, Ahmet İskender'i 13 yıl 4 ay ve Salih Hacısalihoğlu'nu 2 ay 15 gün hapisle cezalandırırken, bütün sanıkların "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan beraatine hükmetmişti.

Mahkeme heyeti, davaya ilişkin gerekçeli kararı yazmasının ardından dosyayı 6 Haziran 2012'de temyiz aşaması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndermiş, başsavcılık da yaptığı inceleme sonucunda, "sanıklardan Tuncay Uzundal'ın avukatına gerekçeli kararın tebliğ edilmediği" gerekçesiyle bu dosyayı mahkemeye iade etmişti.
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Hrant Dink davasında yeni gelişme
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.