"15 Bin Liraya Çalışacak Eleman Bulamıyoruz"

Sağlık turizmi alanında yıldızı giderek parlayan Türkiye'de özellikle saç ekimi sektöründe kalifiye eleman sıkıntısı yaşanıyor.

EKONOMİ .
15 bin liraya çalışacak eleman bulamıyoruz

Türk Hair Trans Saç Ekim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Handan Acıkök, sektörde maaşların 3 ile 15 bin TL arasında değişmesine rağmen kalifiye eleman bulmakta güçlük çekildiğini söyledi. Türkiye'nin, birçok Avrupa ülkesine oranla üçte bir fiyatta ve yüksek kalitede hizmet sunduğunu, böylece yabancıların Türkiye'ye ilgisinin arttığını belirten Acıkök, saç ekimine ilginin katlanarak büyüdüğünü, fakat bu büyüme hızına karşın kalifiye eleman sorununun da beraberinde büyümeye başladığını kaydetti. Mevcut bazı merkezlerde yeterli eğitim almamış birçok kişinin saç ekimi yaptığına ve saçlarında geri dönülemez hatalar oluştuğuna dikkat çeken Acıkök, "Saç ekimi uzmanı olmak için mutlak surette eğitim alınması gerekiyor. Bayanlar için hemşire, erkekler için ise sağlık memuru olmalarını öneriyoruz. İlk etapta bu işin asistanı, yardımcı personeli olunabilir. Sonrasında ise bu işi sağlığa uygun bir şekilde etik kurallara uyarak yapan bir merkezde eğitimini alarak sektöre girmelerini öneriyoruz. Eğer ekilen bir saç, topluma girildiğinde anlaşılıyorsa doğal değildir, anlaşılmıyorsa doğaldır. Bunu sağlayan merkezler işini doğru yapan yerlerdir. Ayrıca plastik cerrah olmadan bu işi kimse yapamaz." dedi.

Özellikle Irak'tan büyük talep geldiğini, şu sıralarda da Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelerden müşteri gelmeye başladığını söyleyen Acıkök, "Avrupa'dan ise başta İngiltere, Almanya ve Fransa olmak üzere tüm Avrupa'dan yoğun talep var. 2012 yılı içinde Almanya, İsveç, ABD, Dubai ve Irak'ta 5 ülkede temsilcilik açmayı hedefliyoruz. Ayrıca ekibimize 50-60 kişiyi daha istihdam etmeyi planlıyoruz. 2015'e kadar da istihdam sayımızı 400'e çıkarmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

Zaman

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git "15 Bin Liraya Çalışacak Eleman Bulamıyoruz"
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.