Terörle mücadeleye 'nanoteknolojik zırhlı araç' de

TOMA üretimiyle adını duyuran İzmirli araç üstü ekipman üreticisi Katmerciler,nanoteknoloji kullanarak manevra kabiliyeti yüksek, küçük boyutlu zırhlı personel taşıyıcı geliştirdi.

EKONOMİ .
terörle mücadeleye nanoteknolojik zırhlı araç de

Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) üretimiyle adını duyuran İzmirli araç üstü ekipman üreticisi Katmerciler, nanoteknoloji kullanarak manevra kabiliyeti yüksek, küçük boyutlu zırhlı personel taşıyıcı geliştirdi.

Şirketin İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, şirketin İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'ndeki tesislerinde yaptığı açıklamada, itfaiye, tanker, vidanjör gibi araç üstü ekipmanların üretiminde 21 yılda edindikleri teknoloji ve ihracat deneyimini savunma sanayinde kullanmak üzere 2010 yılında çalışma başlattıklarını, ilk adımı attıkları TOMA'larda kısa sürede yüzde 70'lik pazar payına ulaştıklarını anlattı.

Bir ateş çemberinin içinde yer alan Türkiye'de terörle mücadele sürecinde ihtiyaç duyulan ürünlere de yöneldiklerini ifade eden Katmerci, bu alandaki ilk prototipin Khan.D isimli yüksek güvenlikli 4x4 zırhlı personel taşıyıcısı (ZPT) olduğunu söyledi.

Malezya ve Fransa'daki fuarlarda sergiledikleri 8 kişi kapasiteli Khan.D'nin ardından 10 kişi kapasiteli Kangal'ı da ürettiklerini anlatan Katmerci, şirketin mevcut portföyü içinde zırhlı iş makinesi ve koruma kalkanlarının da bulunduğuna işaret etti.

Terörle

Gönüllü Ar-Ge

Firma olarak polis, asker ve jandarmanın 'gönüllü Ar-Ge merkezi' olarak faaliyet göstermek istediklerini belirten Katmerci, şöyle konuştu:

'Asker ve polisimiz terörle 30 yıldır mücadele içinde. Dünyadaki diğer birliklerde olmayan bir birikimleri var. Bu birikimi kullanıp onların ihtiyacına yönelik araçlar tasarlamak istiyoruz. İhtiyaç doğrultusunda, terzi usulü iş yapıyoruz. Kuvvetlerimiz ne istiyorsa ona göre pozisyon alıp tasarım ve üretim yapıyoruz. Bu anlamda taşın altına elimizi değil, gövdemizi koyduk. Bize manevra kabiliyeti yüksek bir ZPT ihtiyacının bulunduğunu belirttiler. Bunun üzerine henüz rakiplerimizde olmayan nanoteknolojik bir zırhlı araba geliştirdik. Bunu da kasımda düzenlenecek 3. High-Tech Port by MÜSİAD Fuarı'nda sergileyeceğiz.'

Mayına da dayanıklı

Türkiye'de ilk kez uygulanacak bor kökenli nanoteknolojik malzeme sayesinde mayına dayanıklı aracın zırh kapasitesini düşürmeden boyutlarını küçültebileceklerini, terörle mücadele eden unsurlar için manevra kabiliyeti yüksek araçlar üreteceklerini ifade eden Katmerci, mayına dayanıklı zırhlı araçları 'ekip otosu' boyutuna kadar düşürebileceklerine dikkati çekti.

Zırhlı araçlarda kullanılan nanoteknolojik malzemeyi belli bir ölçeğin yakalanması sonrası tamamen yerli olarak üretmeyi hedeflediklerini dile getiren Katmerci, şöyle konuştu:

'Büyük tonajlı araçların balistik seviyesinde zırh koruması sağlayan bir malzemeden araba tasarladık ama bu aracın boyutları diğerlerinin yarısı kadar. Böylelikle örneğin emniyet kuvvetleri, olaya müdahale için bir sokağa girip hızlı bir şekilde çıkabilecek.'

Türkiye referansıyla ihracat

Araç üstü ekipmanda 51 ülkeye ihracat yaptıklarını, bunların yanına savunma sanayi ürünlerini de koymak istediklerini ifade eden Katmerciler, geliştirdikleri araçları Türk güvenlik kuvvetlerinden aldıkları referanslarla dünyaya satmayı hedeflediklerini bildirdi. 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Terörle mücadeleye 'nanoteknolojik zırhlı araç' de
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.