Temiz ve Yerli kömürde 350 milyar dolarlık fırsat

Enerji üretiminde yüzde 33,6 pay sahibi olan kömürün yüzde 17,6’sı ithalatla karşılanıyor. Yerli kömürün yüzde 16 olan payının artırılması amacıyla Hükümet 2018 yılında teşvik için kolları sıvadı. Teşvik için olmazsa olmaz ise temiz kömür teknolojileriyle üretim yapmak olacak

EKONOMİ .
temiz ve yerli kömürde 350 milyar dolarlık fırsat

Türkiye’de son 1 yılda 1,5 milyar ton yeni kömür rezervi keşfedildi. Toplam kömür rezervinin 17,3 milyar tona ulaşarak yaklaşık 350 milyar dolarlık ekonomik katma değer kazandırma potansiyeli bulunuyor. Temiz kömür teknolojileriyle insanı önceliklendiren bir yaklaşımla yerli kömür üretimini hızlandırmak hedefleniyor.

Türkiye’nin her yıl 35-40 milyon ton kömürü ithal ettiğini açıklayan Kömür Üreticileri Derneği Başkanı Muzaffer Polat, bu yıl yerli kömür üretiminin artacağını ve 2018 yılı sonuna kadar yaklaşık 100 milyon ton kömür çıkartılmasının planlandığını bildirdi. Hükümetin bu konuda bir teşvik paketi üzerinde çalıştığını hatırlatan Polat, bu teşvikten faydalanmak isteyenlerde çevreci teknolojilerle üretim yapması şartının aranacağını belirtti. Milli enerji için milli servetimiz olan yerli kömürün daha yoğun bir şekilde kullanılmasının son derece kritik olduğuna dikkat çeken Polat, “Bizi hem dışarı bağlayan hem de ekonomimize zarar veren ithalattan bir an önce kurtulmamız gerek” dedi.

Uzmanlar temiz kömür teknolojilerini tartışacak

Polat, temiz kömür teknolojilerinin sektörün olmazsa olmazı haline getirmek ve firmaları bu konuda bilgilendirmek için 2. Uluslararası Temiz Kömür Teknolojileri Zirvesi ve Fuarı’nı hayata geçireceklerini bildirdi. Temiz aynı zamanda güvenli madencilik politikasıyla yerli kömür üretiminin nasıl artırılabileceği kamu, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, üniversite ve özel sektörden alanında uzman isimlerin katılımıyla tartışılacak. Yüksek oranda uluslararası katılımla gerçekleşecek olan etkinliğe, Birleşmiş Milletler, Türk –Alman Enerji Formu, Asya Kalkınma Bankası, IEA Temiz Kömür Merkezi gibi kuruluşlardan üst düzey yöneticiler gelecek. Sektörün tüm taraflarının buluşturacak Zirve 10-11 Nisan 2018’de İstanbul’da Pullman Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Temiz ve Yerli kömürde 350 milyar dolarlık fırsat
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.