Faiz düştü, ev fiyatları uçtu

Bankalardan gelen peş peşe açıklamaların ardından bu seferde konut fiyatları artmaya başladı.

EKONOMİ .
faiz düştü, ev fiyatları uçtu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomi İstişare Toplantısı'nda bankalara seslenerek, "Konut alımlarında faiz oranlarını yıllık 9'a düşürün, faizleri indirin, kaybetmezsiniz" çağrısında bulunmuştu. Bu çağrı üzerine üzerine bazı bankalar konut kredisi faizini yüzde 1.0'in altına çekti. 

Bankalardan gelen peş peşe açıklamaların ardından bu seferde konut fiyatları artmaya başladı. Sabah Gazetesi'nden Dilek Güngör bugünkü yazısında bu konuya değinerek, "1 aylık kampanyanıza bankalar da faiz indirerek destek verdi. O zaman kimse zam fırsatçılığı yapmasın. Yapanları da aranızda uyarın" dedi. 

İşte Dilek Güngör'ün o yazısı:

Bir kamu bankasının yöneticisi arkadaşım mesaj attı. "Hep aynı şey oluyor. Faiz düşüyor, ev fiyatları artıyor. Faiz yükseliyor, ev fiyatları düşüyor. Bak yine böyle oldu" diyor.

İşi bireysel kredilerle ilgili olduğu için kendisine gelen duyumları anlatıyor. EmlakKonut'un düzenlediği 0.70 faiz oranlı kampanyaya giren müteahhitlerin birçok konut projesinde fiyatları artırdığını söylüyor.

Doğruluk payı var mı diye baktım. Durum eksiği var, fazlası yok cinsten...

O arada aklıma Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminden bir hafta sonra gazetemizin düzenlediği inşaat zirvesine katılan bir müteahhitle sohbetimiz geldi. Büyük bir firmanın patronu... İsmini vermeyeceğim müteahhitten "Aslında fiyatlara yüzde 10 zam yapmak gerekir" sözlerini duyunca "Darbe fırsatçılığı mı yapacaksınız?" deyivermiştim.

Evet...

Darbe girişiminin ardından Emlak Konut önderliğindeki kampanyayla inşaatçılar 0.70 faiz ve 120 ay vadeyle büyük bir satış kampanyası başlattı. Kabul ediyorum, elini bankalardan önce taşın altına koydu, riski üstlendi.

Ama madem, Türkiye'nin hızını kesmemek için birlik ve beraberlik ruhuyla hareket ediyoruz. 1 aylık kampanyanıza bankalar da faiz indirerek destek verdi.
O zaman kimse zam fırsatçılığı yapmasın. Yapanları da aranızda uyarın.

Kaynak: Sabah

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Faiz düştü, ev fiyatları uçtu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.