Anzer balına rakip mi çıktı?

Bitlis'in Hizan ilçesinde üretilen karakovan balının, Anzer balına rakip olabilecek kalitede olduğu iddia edildi.

EKONOMİ .
anzer balına rakip mi çıktı?

"Hizan İlçesinin Arı Yetiştiriciliğinde Flora Potansiyelinin Belirlenmesi ve Hizan Karakovan Balının Karakterizasyonu Projesi" kapsamında, Hizan'daki 20 farklı bölgeden toplanan ballar, Ege ve İstanbul Üniversitelerinde analiz edildi.

 

Tetkikler neticesinde, Hizan karakovan balının içeriğinde çok değerli bitkiler bulunduğu belirlendi. Hizan balının Anzer balı kalitesinde olduğunu ileri süren Hizan Bal Üreticileri Birliği Başkanı Seyithan Ekinci, Hacettepe Üniversitesi laboratuvarlarında da her iki balın karşılaştırmasını yaptırmak için çalışma başlattı.
Ekinci, hazırladıkları proje kapsamında ilçedeki farklı bölgelerden topladıkları balların, Ege Üniversitesinde polen analizini, İstanbul Üniversitesinde ise bal analizini yaptırdıklarını söyledi.
Üniversitelerde yapılan tetkiklerde Hizan karakovan balının kalitesinin ortaya çıktığını anlatan Ekinci, şöyle konuştu:
"Tetkik sonuçları Hizan karakovan balının Anzer balı kalitesinde olduğunu göstermektedir. Biz de bunu önümüzdeki yıl içerisinde Hacettepe Üniversitesine götürüp, analizlerini yaparak Anzer balı ile karşılaştıracağız. Anzer Yaylası yüksek rakımlı bir yer. Bizim ürettiğimiz balın, bu yaylada üretilen baldan hiçbir eksiği yok ama analizi yapılmadığındanHizan karakovan balını hak ettiği değere satamıyoruz. Analiz sonuçlarında Anzer balı ile aynı değerleri yakalayacağımıza inanıyoruz. Hizan balı da Anzer balı gibi hak ettiği fiyata satılacaktır."


"HİZAN KARAKOVAN BALINI MARKALAŞTIRIYORUZ"
Hizan balını markalaştırmak için çalışmalara başladıklarını dile getiren Ekinci, coğrafik işaretler için Türk Patent Enstitüsü'ne başvurduklarını ifade etti.
Ekinci, 8 ay içerisinde başvurularının sonuçlanmasını beklediklerini belirterek, "Bu sayede Hizan balını markalaştıracağız ve birliğimize kayıtlı 432 arıcı bundan böyle marka değeri olan Hizan balının pazarlamasını yapacak. Şu anda kilogramı 50 liradan satılan Hizan balı, markalaştıktan sonra üreticinin de yüzünü güldürecek" diye konuştu.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Anzer balına rakip mi çıktı?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.