Daron Acemoğlu'ndan ekonomi uyarısı: Türkiye'nin başka çaresi yok

Acemoğlu, Türkiye ekonomisiyle ilgili olarak yapısal problemlere dikkat çekerek "Adım atılırsa gelecek 20 yılı da, şu dönemi de çözer. Reformları yapmanın zamanı değil, ama başka çare de yok" dedi.

EKONOMİ .
daron acemoğlundan ekonomi uyarısı: türkiyenin başka çaresi yok

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden ünlü ekonomist Prof. Daron Acemoğlu, Türkiye ekonomisi ile ilgili uyarıda bulundu. Acemoğlu, ekonomi ile ilgili yapısal problemlere dikkat çekerek "Adım atılırsa gelecek 20 yılı da, şu dönemi de çözer. Reformları yapmanın zamanı tabii ki resesyonun ortasında olmaz. Ama Türkiye’nin başka çaresi de yok" yorumunda bulundu.

Acemoğlu, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamasında ekonomide reformlar yapılmayınca yaşanan krizin derinleşeceğini ifade etti. Yabancı sermaye gelmeden Türkiye’nin toparlanmasının çok zor daha zor olduğunu kaydeden Acemoğlu, “Bunun için de onlara yargının çalıştığını, belirsizliğin ortadan kalktığını, para politikalarının daha rasyonel hale geldiğini gösteren şeyler yapmak lazım. Kendi sermayemiz için de aynısını yapmak lazım." ifadesini kullandı.

Son günlerdeki kur artışını da değerlendiren Acemoğlu şöyle devam etti:

"Cari açık olunca, sermaye de gelmeyince tabii ki kur artar. O kadar az gelen sermaye kaldı ki onları da korkuttuğun anda para çekiliyor kur artıyor. Türkiye’de bu dönemde yabancı sermayenin hepsi çıkmaz ama daha az gelir. Bu olunca cari açığı kapatmak daha da zor olur. Bugün, ekonomi resesyona girince ithalat düştüğü için cari açık biraz daralıyor. Ama Türkiye’ye gelen para azalacak."

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Daron Acemoğlu'ndan ekonomi uyarısı: Türkiye'nin başka çaresi yok
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

İlişkili Haberler

bağlantılar
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.