Dolar/TL kuru güne düşüşle başladı

Dolar/TL yeni haftaya 5.3751 TL seviyesinden başladı. Kur geçtiğimiz hafta cuma günü küresel olarak risk iştahında azalmayla 5.42 seviyesine kadar yükselmişti.

EKONOMİ .
dolar/tl kuru güne düşüşle başladı

Geçen hafta 5.42 TL seviyesine kadar yükselen dolar/TL yeni haftaya 5.3751 TL seviyesinden başladı. Kur cuma günü küresel olarak risk iştahında azalmayla 5.42 seviyesine kadar yükseldikten sonra 5.3926 seviyesine inmişti. Çin'de piyasa beklentisinin altında gelen sanayi üretim rakamları sonrası global piyasalarda hareketlilik yaşanmış, küresel piyasalardaki büyüme endişelerinin daha da yüksek seviyede hissedilmesine yol açmıştı.

 

Euro Bölgesi'nde özel sektör (Satın Alma Yöneticileri Endeksleri) PMI rakamlarının beklentinin altında zayıf gelmesi euro'yu 1.13 seviyesinin altına sürüklerken, sterlinin Brexit gelişmelerinden zayıf kalmayı sürdürmesi dolar endeksini 97 seviyesi üzerinde güçlendirmiş, bu durum gelişmekte olan piyasalarda baskı yaratmış, TL de bu durumdan negatif etkilenmişti.

İŞSİZLİK VE SANAYİ ÜRETİMİ VERİLERİ AÇIKLANACAK

Yatırımcılar bu hafta Hazine'nin altın ve döviz tahvili ihracına odaklanacak. Bugün eylül ayı işsizlik oranı, ekim ayı sanayi üretimi, kasım ayı Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi'ni takip edilecek. 17 —21 Aralık haftasında yurt içinde öne çıkacak gelişmeler arasında ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı, kasım ayı konut satışları ve Merkez Bankası'nın 13 Aralık tarihli PPK toplantı özeti var.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Dolar/TL kuru güne düşüşle başladı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.