Büyüme verileri öncesi dolar/TL'de son durum

Cuma günü ABD verileri ve OPEC kararının etkisiyle 5.30 seviyesinin altına gerileyen Dolar/TL yeni haftaya da 5.3094 TL seviyesinden başladı. Piyasalar kritik haftaya başlarken gözler bugün üçüncü çeyrek büyüme verilerinde olacak.

EKONOMİ .
büyüme verileri öncesi dolar/tlde son durum

Dolar/TL yeni haftaya da 5.3094 TL seviyesinden başladı. Bugün üçüncü çeyrek büyüme verileri açıklanacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), dönemsel gayri safi yurt içi hasıla verilerini bugün saat 10.00'da internet sitesinden duyuracak.

Büyümenin ağustos ayında Türk Lirası'nda yaşanan sert değer kaybı, dövizdeki oynaklık, finansal koşullardaki sıkılaşma ve iç talepteki yavaşlamanın etkisiyle üçüncü çeyrekte yüzde 2'ye gerilemesi bekleniyor. Yılın tamamı içinse yüzde 2.8 büyüme öngörülüyor.

 

ENFLASYON ODAKLI PARA POLİTİKASI SÖYLEMİ OLUMLU ALGILANDI

Önceki hafta 5.13 seviyelerini test eden ancak küresel riskten kaçış eğilimi ve para politikasına yönelik endişelerle sert yükselen dolar/TL'de geçen hafta başında başından beri görülen negatif ayrışma salı gününden itibaren yerini pozitif ayrışmaya bırakmıştı. Merkez Bankası'nın erken bir faiz indirimine doğru ilerlediği endişesiyle başlayan ve küresel satış baskısıyla da hızlanan yükseliş eğilimi Merkez Bankası'nın "enflasyon odaklı para politikası" söylemlerinin olumlu algılanması ve Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi (FİKKO) para ve maliye politikalarındaki sıkı duruşa devam edileceği açıklamaları ile sona ermişti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Büyüme verileri öncesi dolar/TL'de son durum
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.