Zeybekci: Standard&Poors'un tavrı anlaşılabilir değil

Ekonomi Bakanı Zeybekci, uluslararası kredi ve derecelendirme kuruluşu Standard&Poors'un (S&P), Türkiye’nin kredi notunu BB’ye düşürme konusundaki aceleci tavrının anlaşılabilir olmadığını belirtti.

EKONOMİ .
zeybekci: standard&poorsun tavrı anlaşılabilir değil

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, uluslararası kredi ve derecelendirme kuruluşuStandard&Poors'un (S&P), Türkiye’nin kredi notunu BB’ye düşürme konusundaki aceleci tavrının anlaşılabilir olmadığını belirtti.

Zeybekci, S&P'nin Türkiye'nin kredi notunu düşürmesine ilişkin Twitter hesabından değerlendirmelerde bulundu.

Kredi notu tespit edilirken makro ekonomik değerlerin de mutlaka dikkate alınması gerektiğini ifade eden Zeybekci, " S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu BB’ye düşürme konusundaki aceleci tavrı anlaşılabilir değil. Hükümet olarak yatırımı, üretimi ve ihracatı artırma odaklı reformları yakında kanunlaştıracağız. Her zaman olduğu gibi Türkiye hem reel ekonomide hem finansal kesimde gerekli adımları atmaya devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu.

2012 yılından bu yana anlaşma yok 

Türkiye'nin 2012 yılında anlaşmasını iptal ettiği ve değerlendirme istemediği S&P, Türkiye'nin "BB+" olan notunu "BB"ye düşürdü, görünümü ise negatif olarak belirledi.

Hazine Müsteşarlığı ile 2012 yılından bu yana bir anlaşması olmamasına karşın Türkiye'nin kredi notunu ''talep edilmemiş'' reyting şeklinde değerlendirmeye devam eden S&P, anlaşması olan diğer iki büyük kredi derecelendirme kuruluşunun aksine Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyenin altında derecelendiriyordu.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Zeybekci: Standard&Poors'un tavrı anlaşılabilir değil
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.