Euro 20. yılında… Prangalı bir dev

Euro, Ocak 1999’da ilk olarak sadece muhasebe ve sanal para birimi olarak kullanılmaya başlamasından bu yana piyasalarda ve portföylerde en güçlü para birimi haline geldi. Büyük krizleri başarıyla atlatan Euro, artan Avrupa dayanışmasına bağlı kalmadığında olumsuz etkiyle karşı karşıya da kalmaya devam ediyor.

EKONOMİ .
euro 20. yılında… prangalı bir dev

Bundan 3 yıl sonra Euro, Avrupalılar için gerçek bir para birimi oldu. Bugün ise 19 Avrupa ülkesinde 340 milyon kişi tarafından kullanılan kağıt ve madeni para olarak kabul ediliyor.

Avrupa’ya hızlı giriş yapamadı

AFP’nin haberine göre Euro, bazı fiyatların yükselmesine neden olduğu için Avrupalarının kalbine hızlı bir giriş yapamadı. Almanya'da, çok pahalı anlamına gelen ‘Toro’ kelimesiyle adlandırıldı. Ancak seyahatlerde ve sınır ötesi işlemlerde döviz kurlarındaki dalgalanmalar sonucunda paranın değer kaybetmemesi, hızla kabul görmesini sağladı.

Avrupa’ya rağmen popülerliğini koruyor

Şu anda AB ülkelerindeki popülist hareketlere ve Avrupa’daki şüpheci eğilimlerin artmasına rağmen benzersiz popülerliğini hala korumaya devam ediyor.

Euro, 2008’de yaşanan mali krizden sonra bölgede büyük bir borç krizine yol açan ve BM’nin çökme noktasına geldiği zor anlarla karşı karşıya kaldı. Uzmanlar, bu krizin Euro projesinin maddi dayanışma eksikliği ve son çare olarak borç verenlerin bulunması gibi eksikliklerini ortaya çıkardığını belirtti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Euro 20. yılında… Prangalı bir dev
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.