Altın, Haftanın İlk Gününde Dalgalı Seyrediyor

Altın fiyatları Cuma günü gelen verilerin dolar endeksinde artışa neden olmasıyla birlikte geriledi. Çin’den gelen zayıf veriler küresel büyüme endişelerini doğrularken ABD verileri sonrasında 97,71’e kadar çıkan dolar endeksi karşısında altın fiyatları ons başına 1.232,39 dolara kadar geriledi ve haftayı kayıpla kapadı. Haftanın ilk işlem gününde ise altın fiyatlarında dalgalı bir seyir görülüyor.

EKONOMİ .
altın, haftanın ilk gününde dalgalı seyrediyor

Altın fiyatları Cuma günü gelen verilerin dolar endeksinde artışa neden olmasıyla birlikte geriledi. Çin’den gelen zayıf veriler küresel büyüme endişelerini doğrularken ABD verileri sonrasında 97,71’e kadar çıkan dolar endeksi karşısında altın fiyatları ons başına 1.232,39 dolara kadar geriledi ve haftayı kayıpla kapadı. Haftanın ilk işlem gününde ise altın fiyatlarında dalgalı bir seyir görülüyor.

 

Geçen hafta başında 1.251 dolara kadar çıkan altın fiyatları hafta boyunca düşüş gösterdikten sonra Cuma günü Çin yıllık sanayi üretimi ve perakende satış verilerinin beklentinin altında kalmasıyla gerilemeye devam etti. Daha sonra günün ilerleyen saatlerinde ABD’den gelen sanayi üretimi ve perakende satış verilerinin beklentileri aşması altın fiyatlarında satış baskısı oluşturarak düşüşün devam etmesine neden oldu.

 

Diğer taraftan yatırımcılar dikkatlerini bu hafta gerçekleştirilecek olan Fed toplantısına çevirdi. 18-19 Aralık’ta gerçekleşecek olan toplantıda Fed’in faizleri artırması bekleniyor ancak odak noktası Fed’in 2019 para politikası planına dair vereceği sinyaller olacak. Son zamanlarda Fed Başkanı ve yetkililerinden gelen güvercin açıklamalar sonrasında Fed’in daha önce 2019’da yapmayı planladığı üç faiz artışı beklentisinde düşüş görülmüştü. 2019 görünümü için güvercin açıklamalar gelmesi beklenirken merkez bankasının “bekle ve gör” stratejisini yinelemesi öngörülüyor.

 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise geçen haftaki toplantısında varlık alımının Aralık ayında sonlandırılacağını açıkladı. Küresel büyümeye dikkat çeken ECB Başkanı Mario Draghi, ticaret savaşlarının, korumacılığın, piyasalardaki kırılganlığın küresel ekonomiyi tehdit ettiğini belirtti. ECB gelecek yıl enflasyon ve büyüme beklentilerini düşürürken geçen hafta Avrupa ülkelerinden ve Euro bölgesinden gelen zayıf PMI endeksi verileri ise bu görünümü destekledi.

 

Küresel büyüme endişelerinin doların gücünü artırdığına değinen INTL FCStone Analisti Edward Meir bir notta merkez bankasından gelecek olan güvercin sinyaller sonrasında doların zayıflamasıyla piyasalarda yükseliş görülse de küresel büyüme endişeleriyle birlikte bu yükselişin sınırlı kalacağını belirtti.

 

Öte yandan ABD-Çin arasındaki ticaret savaşında olumlu hava sürüyor. G20 zirvesinde alınan 90 günlük ticari ateşkes sonrasında Trump yönetimi bu süre boyunca vergilerde artış olmayacağını belirtmiş ve görüşmelerden olumlu sonuç alındığını söylemişti. Daha sonra Çin’den gelen açıklamalar ise bunu destekledi ve Çin soya fasulyesi alımına tekrar başlayacağını duyurdu. Dahası Amerikan otomobillerine getirilen vergide indirime gidileceğinin açıklanması ile küresel piyasalarda olumlu bir hava esti.

 

Fakat analistlere göre bu gelişmeler ABD ve Çin arasındaki problemlerin çözümüne yardımcı olmayacak. Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü Ticaret Uzmanı Gary Hufbauer Reuters’daki açıklamasında iki taraftan gelen karşılıklı jestler var ancak Mart ayında bir anlaşmaya varılabilmesi için Çin’in daha fazla şey önermesi gerekiyor, diye belirtti.

 

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ise Pazar günü yaptığı açıklamada küresel finansal sistemin istikrarsız durumda olduğuna ve bunun bir sonraki krizi tetikleyecek olan bir zincir reaksiyona neden olabileceğine dair uyarılarda bulundu.

Küresel piyasalarda son dönemde yaşanan kırılganlık sonrasında yatırımcılar güvenli liman olan altına yönelmiş ve altın fiyatları geçen hafta 1.251 dolara kadar çıkarak Nisan ayından bu yana yaşadığı düşüşün bir kısmını telafi etmişti. Altın fiyatlarının görünümü önümüzdeki dönemde Federal Rezerv’in nasıl bir tablo çizeceği, küresel büyüme endişelerinin ne yönde şekilleneceği ve ABD - Çin arasındaki ticaret savaşının nasıl gelişeceğine bağlı olarak değişecek.

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Altın, Haftanın İlk Gününde Dalgalı Seyrediyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.