Türkler Erasmus'u Seviyor!

Avrupa Birliği (AB) Eğitim projeleri arasında yer alan ve 1987 yılından bu yana sürdürülen Erasmus Programı'ndan faydalanan Türk öğrenci sayısı her yıl artıyor.

EĞİTİM .
türkler erasmusu seviyor!

Avrupa Birliği (AB) Eğitim projeleri arasında yer alan ve 1987 yılından bu yana sürdürülen Erasmus Programı'ndan faydalanan Türk öğrenci sayısı her yıl artıyor.

AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı ve AB Türkiye Delegasyonu'ndan derlediği bilgiye göre, Erasmus Programı'ndan yararlanan Türk öğrencilerin sayısı da programların tanınmasına bağlı olarak her yıl artıyor.

Geçen akademik yılda (2008/2009), bir önceki yıla göre Türkiye'den Erasmus Programı'ndan yararlananların sayısı yüzde 9.4 artarak 6 bin 919'a ulaştı. Ortalama olarak 5–6 ay bir Avrupa ülkesinde eğitim programlarına katılan yararlanıcıların yüzde 54'ü erkekler oluşturdu.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, katılımcılara son eğitim döneminde AB ortalamasının (ayda 252 Avro) üzerine çıkarak aylık 452 Avro hibe verdiği eğitim programına en çok öğrenci Ege Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi'nden gitti.

Öğrencilerin yanı sıra geçen yıl bin 52 öğretim elemanı da yurt dışındaki üniversitelerde Erasmus Programı'ndan yararlanarak ders verdi.

En fazla öğretim elemanı gönderen ilk beş üniversite, Sakarya Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Adnan Menderes Üniversitesi oldu.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Türkler Erasmus'u Seviyor!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.