Başbakanlık bursu hakkında her şey

Üniversiteye devam edebilmek için bursa ihtiyacınız varsa işte size bir burs fırsatı; Başbakanlık bursu...

EĞİTİM .
başbakanlık bursu hakkında her şey

2018-2019 KYK BURS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

2018-2019 BAŞBAKANLIK VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BURSU İÇİN TIKLAYINIZ

 

İLLERE GÖRE YURT ve BURS REHBERİ 2012-2013

İLLERE GÖRE YURT ve BURS REHBERİ 2012-2013

Sınavı kazandınız, istediğiniz üniversiteye de yerleşirseniz değmeyin keyfinize! Peki ya sonrası? Öğrencilikte en çok ihtiyacınız olan şeye, yani bir bursa için başvuruda bulundunuz mu? Ne yapacağımı bilmiyorum diyorsanız, yazıyı okumaya devam edin.

 

2018-2019 BAŞBAKANLIK VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BURSU İÇİN TIKLAYINIZ

 

BURS BAŞVURUSUNUZ İÇİN EN GÜNCEL LİSTE;

Burs veren kurum ve vakıflar

Burs veren kamu kuruluşları

Eskişehir'de burs veren vakıflar

Kocaeli'de burs veren vakıflar

Konya'da burs veren vakıflar

Kayseri'de burs veren vakıflar

Antalya'da burs veren vakıflar

Adana'da burs veren vakıflar

Üniversiteye yerleştiniz, bir baktınız kendinizi birden bire bir yurtta ya da bir kaç arkadaşınızla birlikte bir evde yaşarken buldunuz. Bu ne demek? Öğrencilik hayatı sizin için başladı, demek! Nelere ihtiyacınız olmayacak ki? Tabi bunları karşılamak için ailenizden gelen para çoğu zaman yetmeyecek. Ev kirası, yurt parası, yemek, içmek, kitap, kalem, fotokopiler, sinema, tiyatro... derken bir bakmışsınız  elinizdeki para eriyip gitmiş. Bir destek lazım tabi. İşte bu en zor zamanda öğrencilerin yardımına kavuşan süperman burslar oluyor. 

Peki ya aldığınız bir burs var mı? Eğer yoksa Allah kolaylık versin! İşte bu son duruma düşmek istemiyorsanız, henüz o duruma sıra gelmeden bütün burslar hakkında bilgi alıp başvurularınıza başlamalısınız. Biz de sizlerin bu zor durumda kalmaması için elimizden geleni yapıyor, burslar hakkında sizleri bilgilendiriyoruz. Öncelikle "başbakanlık bursu" hakkında herşeyi öğrenmelisiniz. İşte başbakanlık bursu hakkında bilmeniz gereken her şey...

Başbakanlık bursu nedir?

Başbakanlık bursu resmi adıyla 'Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Bursu' Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu aracalığı ile Açıköğretim Fakültesi dahil tüm lisans ve yüksek lisans programlarında öğrenim gören üniversitelilerin yararlanabildiği ve 2009 itibariyle burs alma şansınızın en yüksek olduğu burs imkanıdır.

Başvuru tarihleri ne zamandır?

2014-2015 yurt başvuruları başladı ancak burs başvuruları henüz başlamadı. 2013-2014 öğretim yılında ise Lisans Yerleştirme Sınavı sonucunda yurt içinde ilk defa herhangi bir yüksek öğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık ve birinci sınıf öğrencilerinden yurtlarda barınmak, burs, öğrenim ve katkı kredisi almak isteyenlerden, 29 Temmuz-29 Eylül tarihleri arasında başvurular alınmıştı. 

Kimler başbakanlık bursu alabilir?

Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Bursu'na,tüm lisans,yüksek lisans ve açıköğretim öğrencileri başvurabilir.Başbakanlık bursu , öğrenim kredisinden farklı olarak geri ödemesi olmayan bir burstur.Başbakanlık bursuna , önlisans,lisans , açıköğretim ( sadece öncelikli şehit, gazi, anne ve baba ölü..) öğrencileri başvurabilir.2 yıllık okullardan mezun olup,4 yıllık okulların 3. sınıfına ara vermeden devam eden öğrenciler,Yüksek Lisans  öğrencileri , Vakıf Üniversitesi öğrencileri, LYS sonucunda ilk 100'e giren öğrencilere , milli sporcular,ikinci öğretimde eğitim alan öğrenciler, Başbbakanlık bursuna başvuru yapabilirler.

Bunun yanı sıra;

1-Ön lisans öğrencileri

2-Lisans öğrencileri

3-Açık Öğretim (Sadece öncelikli öğrenciler, şehit,gazi çocuğu,anne baba ölü vb.)

4-İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına ara vermeden intibakı yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında okuyanlara burs verilmez.)

5-Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri, (hazırlık sınıfında okuyanlara burs verilmez)

6-Vakıf Üniversitesi öğrencileri

7-ÖSYM Sınavı sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık, yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler

8-Ülke adına müsabakalara katılan, Amatör Milli Sporcu öğrenciler,

9-İkinci öğretim de okuyan öğrenciler

Burstan yararlanabilir.

Başbakanlık bursunu kimler alamaz?

Başbakanlık Bursu şartllarına göre bazı durumlarda adaylar burs alamazlar. Daha önce burs yada kredi alan öğrenciler, giriş yılından itibaren yıl kaybı olan öğrenciler, yabancı uyruklu öğrenciler,Polis Akademisi ve Askeri okul öğrencileri, Yüksek Lisans'ın hazırlık sınıfında bulunan öğrenciler,aylık asgari ücret düzeyinde gelire sahip olan öğrenciler ( yetim maaşı ve nafaka dışında) yalan beyanda bulunan öğrenciler ve burs almaya yeterli bulunmayan adaylar Başbakanlık bursundan yararlanamaz.

Bursunuz hangi durumlarda kesilir?

Başbakanlık bursu her ayın 7' sinde hesaplara yatar. Bursu almaya hak kazandığınızda alttan 3'ten fazla dersiniz olmadığı sürece bursunuz eğitim süreniz boyunca yatar.

İstenilen Belgeler

Burs müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi, anne, baba meslek belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere dair belgeler alınmamakta ancak, kontrolleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamlarda yapılmaktadır. İstenilen belgeler öğretim kurumlarında ve kurumun www.kyk.gov.tr adresinde ilan edilmekte, Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin ise adreslerine duyuru yapılmaktadır.

Öncelik Belgeleri

- Amatör Milli Sporcu belgesi, ilgili federasyondan alınacak,

- Şehit veya gazi çocuğu belgesi

 (Ama, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayanlar (tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak),

- Lise ve dengi öğrenimlerini Yetiştirme Yurtlarında tamamlama belgesi,

- Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlama belgesi,

- Anne ve/veya babası Yurtkur'da çalışanlar, emekli olanlar (ilgili kuruluştan alacakları onaylı belge),

- 5532 Sayılı Kanun kapsamında terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar (valilikten alınacak)

Öğrenciler söz konusu belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde bulundukları yerlerdeki Kurumun Bölge ve/veya Yurt Müdürlüklerine, Bölge ve Yurt Müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise Kurumun "Cemal Gürsel Cad. No:61 06590 Cebeci/ANKARA " adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.

Küçük bir hatırlatma!

Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi; öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

2013 burslarına % 8 zam yapıldı

KYK'dan yapılan açıklama şöyle;

"2013 burs ve kredilere yüzde 8 artış yapıyoruz. 1 Ocak 2013′ten itibaren üniversite öğrencilerine aylık 280 lira ödeme yapıyoruz. Aylık beslenme yardımını da 200 liraya çıkarıyoruz. Böylece öğrencilerimizin eline aylık 480 lira geçmesini sağlıyoruz.

Yüksek lisans öğrencilerin burs ve kredi miktarını da 560 liraya yükseltiyoruz. Doktora öğrencisinin burs ve kredi oranını ise 840 liraya çıkarıyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum.”

Kimler başbakanlık bursu alamaz?

Kurumdan burs yada öğrenim kredisi alan ögrenciler, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler

 •  Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler
 •  Giriş tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
 •  Yabancı uyruklu öğrenciler,
 •  Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
 •  Ek (Artık Yıl) süre öğrenim gören öğrenciler,
 •  Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
 •  Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında , en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,
 •  Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
 •  Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler , burs alamaz.

2013-2014 KYK burs sonuçları için tıklayınız!

İşte 2014-2014 zamlı öğrenci bursu miktarını öğrenmek için tıklayınız!

Özel üniversitelerin burs olanakları için tıklayınız!

Özel yükseköğretim yurtları için tıklayınız!

Türkiye'deki tüm özel ve devlet üniversiteleri tanıyalım!

İşte yeni açılan üniversite ve bölümler (2013-2014)

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Başbakanlık bursu hakkında her şey
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • timothy kober Pazar, 23:53

  Yatırım kredileri, proje finansmanı ve bireylere, dünya çapındaki işletmelere finansal destek gibi her türlü krediyi sağlıyoruz. % 3 faiz oranıyla fon veriyoruz. Yedi (7) iş günü içinde borç alın.
 • davis wilfred Cumartesi, 13:02

  Tanrı dualarıma cevap verdi ismim Amelia deport 10.000 avroluk borcumu aldım hepsi sayesinde Davis wilfred sayesinde onunla temasa geçebilirsiniz daviswilfred18@gmail.com kredinizi nasıl alabileceğiniz konusunda daha fazla bilgi için, onu saymayı unutmayın Ben seni teşekkürler
 • Dora Pazartesi, 12:00

  Joysmithloanfinance'ın sahibi, 2019 yılı boyunca ülkenin her yerindeki tüm işletme sahiplerine ve bireylere vermek için elli milyon Euro'luk para yatırdı ve bu konuyla ilgileniyorsanız, bu konudaki orijinal e-posta adresiyse başvurması çok kolay ve basittir. iletişim kurun ve bankadan acil bir cevap alacaksınız: joycesmithloanlendercompany@gmail.com
 • ibrahim Cumartesi, 10:55

  başbakanllık bursu basvursunda bucak ve koy kısmını bos bırakıyom hata veriyor
 • zehra Cuma, 20:27

  ya ben yeni bu yıl ygs ye girecem şimdimi başvurmak gerekiyor lütfeen yardimcı olun :(:(
 • hatice Pazartesi, 08:53

  burs almak istiyorum lütfen bna yardm edin
 • eypdalga Perşembe, 22:03

  bir ailade en fazla kaç kişi burs alabilir.. buna dair bir kısıtlama varmı?
 • raşit Çarşamba, 13:51

  babam vefat etti babaanmele kalıyorum kardeşim lisede okuyor ve bende özel üniversitede okuyorum başbakanlık bursundan faydalanabilirmiyim ? özelden okuyor olmam sıkıntı olurmu? bu arada myo da okuyorum
 • mansur Perşembe, 17:38

  bu bursa basvuran kyk bursuna basvuramıyor dıye duydum doğrumu ?? biligisi olann ??
 • duygu Çarşamba, 17:37

  burs geri dönüşümlümü geri dönüşümsüzmü
 • hakan Cumartesi, 12:18

  sizce sadece geri dönüşümsüz bursa başvurmak mantıklımı
 • uğur Cuma, 21:18

  bu burs için ben de başvuru yapmak istiyorum ne zaman ve nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz
 • elimak Cumartesi, 23:39

  merhaba benm yaz tatilinde çalışamam gerekşyor ve sigortam da yatıcak acaba sigorta yatıyo bursumu keserler mi lütfen bu konuda bilgisi olan beni bilgilendirebilr mi rica etsem:)
 • ali Cumartesi, 10:54

  meraba. ben iranda okuyordum başbakanklı bursu kazandım şimdi türkiyede yaşiyorum ama okumuyorum yine başbakanlık bursundan faydalanabilirmıyım acaba ?
 • mazlum Çarşamba, 17:40

  mrba ben gecen yıl basbakanlık bursu kazandım bellı sebeplerden dolayı alamadım tarıhlerı kacırdım . bu yıl yıne cıktı bu seefer bankaya gıttıgımde adıma bı hesap acılmadıgını soyledıler bu nasıl olacak ...
 • ahmet Cuma, 23:11

  ben ingilizce hazırlık okuyorum burs çıkarsa krediye dönüşmeme şartı nedir
 • anıl Salı, 21:49

  selam kardeşim benim babam gazi bundan dolayı bana kyk nın 320 liralık bursu direk olarak çıkıyor.diyanet vakfınada baş vurmuştum bi şans diye oranın bursuda çıktı. ancak ben bu iki bursuda alabilir miyim bilmiyorum. araştırdım bulamadım yardımcı olur musun? demek istediğim diyanet vakfının bursunu alsam kyk nın bursu iptal olur mu ? teşekkürler
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Pazartesi, 17 Kasım

 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Çarşamba, 12 Kasım

 • havva Cuma, 20:13

  Memur esleri de basbakanlik bursunu alabililermi
 • emine Cuma, 15:23

  üniversiteyi başarıyla ve birincilikle bitirenlerin borçları silinir denilmişti doğru mu
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Cumartesi, 25 Ekim

 • numan Salı, 22:46

  myo öğrencileri fakülte kısmını nasıl yapacak yardımcı olur musunuz
 • numan Salı, 22:41

  Ben myo öğrencisiyim burs başvurusu yapmak için formu doldurduğumda fakülte adı kısmına neyi seçmem gerekiyor. myo okuyup başvuru yapan arkadaşlar bana yardımcı olabilirler mi
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Pazar, 19 Ekim

 • Ayşegül Cumartesi, 10:07

  Başbakanlık burs başvuruları başladı mı
 • nur Perşembe, 13:29

  Kardeşim sanırım başbakanlık bursu www.vgm.gov.tr den
 • hasan Çarşamba, 18:17

  başbakanlık bursu alıyorum tekrardan başbakanlık bursuna başvuru yaptım bursum kesilir mi acil cevp lütfen ?
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Salı, 23 Eylül

 • diyaliz Cumartesi, 19:51

  bölümüm iki yıllık sağlık hizmetleri myo bu yıl başlıyorum üniversiteye ve burs a ihtiyacım var ilk yüze falanda girmedim hangi bursa başvuru yapmam gerekiyo kyk yurdunda kalmıyorum kyk bursu var bide vakıflar genel müdürlüğü var ordada meslek yüksekokulu tercihi yok ya ne yapmalıyım yardımcı olun lütfennn :((

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.