Üniversitelerin Tarih Kulüpleri kongrede bir araya geldi

Türkiye’de ilk kez “Üniversiteler arası Tarih Kulüpleri ve Toplulukları Kongresi” Yeditepe Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Kongreye 40 üniversiteden çok sayıda öğrenci kulübü temsilcisi ve topluluğu bir araya geldi.

EĞİTİM .
üniversitelerin tarih kulüpleri kongrede bir araya geldi

Yeditepe Üniversitesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye’nin ilk “Türkiye Üniversitelerarası Tarih Kulüpleri ve Toplulukları Kongresi” Yeditepe Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Kongre, aralarında İstanbul, Hacettepe, Galatasaray gibi köklü üniversitelerin yer aldığı 40 üniversiteden çok sayıda öğrenci kulübü ve topluluğu temsilcisini bir araya getirdi.

Türkiye’deki, tarih kulüp ve topluluklarının Ulusal Kurultay Başkanı seçilen, Yeditepe Üniversitesi Tarih Topluluğu Başkanı Onur Çezik öncülüğünde ve Yeditepe Üniversitesi Dönem Başkanlığında bir araya gelen öğrenciler ilk çağlardan günümüze tarihi, altı bölümde incelediler.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yeditepe Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan, toplantının Türk tarihi ve kültürünün doğru öğrenilmesi açısından büyük öneme sahip olduğunu belirterek, “Tarih deniz feneri gibidir. Kaptanlar, deniz fenerine dikkat etmezse kayaya çarpar, parçalanırlar. Aynı şekilde milletler tarihlerini doğru bir şekilde öğrenmezlerse yok olur giderler.” ifadesini kullandı.

Yeditepe Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, son zamanlarda Türkiye tarihinin yeniden keşfedildiğini belirterek yapılan birçok yeni çalışmaya toplumda büyük ilgi olduğunu bildirdi.

Ancak tarihçilerin örgütlenmediğini kaydeden Prof. Dr. Taşağıl, “Türkiye’de ilk defa tarih kulüplerinin bir araya gelerek kongre yapması çok önemli bir başlangıçtır. Bundan sonra gelecekte daha çok bir araya gelerek doğru tarih araştırmalarına, bilimsel, uluslararası düzeyde araştırmalara katkı sağlayacaklardır diye düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Yeditepe Üniversitesi Tarih Topluluğu Başkanı Onur Çezik ise kongrenin Türkiye’de ilk ve tek olduğunu anımsatarak, “Kongrenin düzenlenme amacı Türkiye’deki tarih kulüplerinin birbirleriyle olan iletişim ağlarının artırılmasını sağlamak, kulüp ve toplulukların birbirlerini tanımalarına ve ortak etkinlik ve organizasyonlar düzenleyebileceği bir zemin oluşturmaya katkı sağlamaktır.” ifadelerini kullandı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Üniversitelerin Tarih Kulüpleri kongrede bir araya geldi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.