ŞEHİRli Olmaya Ne Dersiniz?

İstanbul adını kendinden alan yepyeni bir üniversiteye ev sahipliği yapıyor, İstanbul Şehir Üniversitesi.

EĞİTİM .
şehirli olmaya ne dersiniz?

Röportaj: Pınar Yıldız

istanbul şehir ünversitesiİstanbul, kendi adıyla anılan yepyeni bir üniversiteye kavuştu:  İstanbul Şehir Üniversitesi. Bilim ve Sanat Vakfı tarafından İstanbul Kartal’da kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi, ilk öğrencilerine bu yıl kapılarını açtı. 300 kadar öğrenciyle eğitim yılına başlayan üniversite, eğitim ve araştırma alanlarında Türkiye’nin en saygın üniversitesi olmayı hedefliyor. Sunduğu burs imkânlarıyla pek çok üniversite adayının ilgisini çekmeyi ise çoktan başardı. Öyle ki, bu yıl aldığı öğrencilerin yüzde 82’si burslu! Yüksek lisans yapacak olan öğrencilere akademik alanda üretken olabilmeleri için verdikleri burslar ise oldukça dikkat çekici!

İstanbul’un ortasında kurulan ve oldukça iddialı bir şekilde 2010–2011 eğitim yılına başlayan İstanbul Şehir Üniversitesi’ni sizler için araştırdık ve üniversitenin Kurumsal İletişim Koordinatörü Turgay Oğur ile görüştük. Turgay Beyle ŞEHİR’in kurulma macerasından gelecek hedeflerine, olağanüstü burs imkânlarından yurtdışı eğitim fırsatlarına kadar pek çok şeyi konuştuk. İşte İstanbul Şehir Üniversitesi hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz bir röportaj…

İstanbul Şehir Üniversitesi, 2010–2011 akademik yılında öğrencileriyle buluşacak olan çok yeni bir üniversite. Üniversitenin bu yola çıkış sürecinden bize bahsedebilir misiniz?

İstanbul Şehir Üniversitesi, 1986 yılından bu yana eğitim faaliyeti gösteren Bilim ve Sanat Vakfı’na yön veren akademik arayışın içinden doğdu. Gerçek bir  “vakıf üniversitesi” olarak yola çıkan üniversitemiz, fiilî kuruluş çalışmalarına 2007 yılında başladı. 31 Mayıs 2008’de “kamusal kimlik” kazandı ve 1 Haziran 2008’de Tophane’deki irtibat ofisinde faaliyete başladı. Bu süreçte güçlü, genç ve dinamik bir akademik topluluğu bir araya getiren “Araştırma-Geliştirme Grubu”nun öncülüğünde, ŞEHİR’in nitelikli bilgi üretmek ve paylaşmak açısından ortaya koyacağı özgün değerler ve karşılaşabileceği ana sorunlar tartışmaya açıldı. Bu amaçla, alanında yetkin ve güçlü isimlerle derinlemesine mülakatlar yapıldı. Özgün, katılımcı, evrensel ve özgürlükçü perspektifle kurulan ŞEHİR, ilk öğrencileri ile Eylül 2010 itibarıyla “Altunizade Yerleşkesi”nde buluştu.

istanbul şehir üniversitesiÜniversitede hangi fakülte ve bölümler bulunuyor?

İstanbul Şehir Üniversitesi’nde 4 fakülte çatısı altında 10 bölüm bulunuyor. İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi altında Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyoloji, Tarih, Psikoloji; İletişim Fakültesi altında Sinema ve Televizyon; İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi altında İşletme, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi altında Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği bölümleri var.

İstanbul Şehir Üniversitesi’ni diğer üniversitelerden ayıran özellikleri nedir? Yola çıktığınız bir misyonunuz var mı?

Uğrunda bütün bir insanlık tarihinin düşünce birikiminin oluştuğu "İyi, Doğru ve Güzel"i aramak, İnsan, Toplum ve Doğa’yı anlamak ve bu arayış ve anlayışın ürünü olan bilgileri tüm insanlıkla paylaşmak istiyoruz.

Üniversitenizin verdiği burslar istanbul şehir üniversitesihakkında okuyucularımıza bilgi verebilir misiniz?

İstanbul Şehir Üniversitesi, öğrencilerine yüksek oranda ve "karşılıksız" burs imkânı sunuyor. 2010–2011 Akademik Yılı’nda üniversitemize yerleşen öğrencilerin (%50’si tam, %32’si ise yarım burslu olmak üzere) %82’si burslu.

Tam Burs: Üniversitemizde “tam burslu” programa yerleştirilen öğrenciler, öğrenim ücretinden muafiyet, öğrenim dönemi boyunca ayda 500 TL yemek bursu, her yarıyıl başına 500 TL (yıllık toplam 1.000 TL) kitap ve kırtasiye desteği ve üniversite konukevinde ücretsiz kalma imkânından (konukevinde kalmak istemeyen öğrencilere 9 ay süre ile ayda 250 TL ulaşım desteği verilecek) faydalanıyorlar.

Ayrıca, “tam burs”a hak kazananlardan, sınavda Türkiye genelinde ilk 100 öğrenci içerisinde yer alanlara; birinci öğretim yılı sonunda yaz döneminde yurt dışı seyahati ve 9 aylık süre için aylık 600 TL burs; ilk 1.000 öğrenci içerisinde yer alanlara 9 aylık süre için aylık 600 TL burs; ilk 5.000 öğrenci içerisinde yer alanlara ise 9 aylık süre için aylık 500 TL burs veriliyor.
%50 Burs: "Yarım burs" kazanan öğrenciler ise öğrenim ücretinin %50’sinden muaf tutuluyor.
Tüm bunların yanı sıra ŞEHİR’de öğrencilere, ücretli programlara birinci tercihinden yerleştirilenlere öğrenim ücretinde %20 indirimi kapsayan “ilk tercih bursu”; her akademik yılsonunda ağırlıklı not ortalaması 4,00 üzerinden 3,00 ve üzerinde olanlara verilecek “akademik başarı bursu”; I.B. (Uluslararası Bakalorya), Abitur ve Matura destek bursları gibi imkanlar da sunuluyor.

Bir mektup eyleminiz var. Oldukça ilgi çekici! Sanırım bu ‘çok istiyorum bursu’ olarak tanımlanıyor. Bize konu hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

"Çok İstiyorum Bursu", Türkiye’de bir ilk. Mevcut sınav sisteminin öğrencilerimizin yazma, kendini ifade etme gücü ve yaratıcılıklarının ölçmediğinin farkındayız. Bu nedenle "Çok İstiyorum Bursu"yla "kendini en iyi ifade edebilen" 4 öğrenci için bir fark yaratmak istedik.
Bunun için aday öğrencilerin Rektör Gökhan Çetinsaya’ya "neden ŞEHİR’de okumayı çok istediğini" anlatan bir mektup yazmaları gerekiyordu. Kampanya çok yoğun bir ilgi gördü. 400’den fazla mektup aldık. Çok İstiyorum Bursu; öğrenim ücretinden muafiyet, öğrenci konukevinde ücretsiz konaklama, ayda 500 TL yemek ve yılda 1.000 TL kitap-kırtasiye desteğini kapsıyor.

Peki, elinize geçen bu 400 mektup arasından 4 tanesini seçtiniz. Bu 4 mektubu hangi kriterlere göre belirlediniz? Sizi ikna eden şey ne oldu?

Mektuplar, Milliyet Gazetesi Eğitim Editörü Sibel Kahraman, karikatürist Salih Memecan, gazeteci Gürkan Zengin ile İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferhat Kentel’den oluşan Danışma Kurulu tarafından değerlendirildikten sonra Rektör Gökhan Çetinsaya’ya sunuldu. Mektupları değerlendirirken temel kriterlerimiz, ikna edicilikleri, diğerlerinden açık bir fark yaratmalarıydı. Bu nedenle "ihtiyacım var” söylemini kullananlar direkt elendi ve hangi bölümde okumayı neden istediğini en iyi ifade eden dört mektup seçildi. Mektubu yazan öğrencilerden üçü bursu kazandı, biri ise sınavda üniversiteye yerleşemediği için bursa sahip olamadı.
 

Üniversitenin öğrenim dili, İngilizce. Öğrenciler İngilizce hazırlık sınıfı okuyorlar… Peki, yabancı dil konusuna bakışınız ve öğrencilere sunduğunuz diğer yabancıl dil öğrenme imkânlarından bahsedebilir misiniz?

istanbul şehir üniversitesiİstanbul Şehir Üniversitesi’nin öğrenim dili İngilizce. Akademik alanda evrensel bir dil olduğu için öğrenim dilimizi İngilizce olarak belirledik. Uluslararası öğrencilerimiz ve öğretim üyelerimiz oalcağı için de bu gerekliydi. Ayrıca öğrencilerimizin yurtdışı deneyimlerinde kendilerini en iyi şekilde ifade edebilmeleri bizim için çok önemli. Bunun için çok güçlü bir İngilizce Hazırlık Programı hazırladık.

Küreselleşen dünyada şimdiye kadar "periferi"de kalmış farklı bölgeler giderek öne çıkıyor. Ve bu süreçte evrensel geçerliliği olan dillerin yanında farklı dilleri öğrenmek dünyanın tümüne nüfuz edebilmek açısından çok önemli. Bu nedenle Diller Okulu bünyesinde öğrencilerimize yapacağımız anketlerle ikinci bir dil öğrenme imkânı da sunuyoruz. Öğrencilerimizin Batı dilleri kadar, Doğu dillerine de aşina olması, dünyanın her bölgesiyle iletişim kurabilecek donanımda olması temel hedefimiz.

Kuşkusuz öğrencilerimizin başka bir dilde kendilerini ifade edebilmeleri, kendi dillerindeki yetkinlikleriyle doğrudan bağlantılı. Bu nedenle her dönem önemli sayıda Türkçe seçmeli ders olacak. Böylelikle kendi dillerinde düşünce üretme, yazılı ve sözlü kendilerini ifade etme olanağından da kopmamış olacaklar.

Yabancı öğrencilere ne gibi imkânlar sağlıyorsunuz? Üniversitenize kabul için hangi şartlar var?

istanbul şehir üniversitesi2010-2011 Akademik Yılı’nda 30 uluslararası öğrenci kontenjanına Çin’den Şeysel Adaları’na kadar 90 ülkeden 1000’e yakın başvuru oldu. Uluslararası öğrencilerin tümüne tam burs imkânı sunuyoruz. Uluslararası öğrenciler, öğretim ücreti ödemiyor; ücretsiz konaklama ve sağlık sigortası imkânından faydalanıyorlar.

Genelde üniversitelere hangi isimlerin verileceği uzun düşünme süreçlerinden geçerek verilir. ‘İstanbul Şehir Üniversitesi’nin adının belirlenmesinde de böyle bir süreç oldu mu? Neden İSTANBUL- ŞEHİR - ÜNİVERSİTESİ?

Kadim dönem boyunca tüm medeniyetler, belli şehirlerin etrafında yeşermiş ve o şehirden diğer bölgelere nüfuz edebilmiştir. Bilgi bu şehirlerde üretilir ve kültürler bu şehirlerden gelecek nesillere aktarılır. Bu nedenle şehirlerin, özellikle de bir siyasal düzene merkezlik yapan şehirlerin hikâyesini bilmeden medeniyetleri ve dünya tarihini hakkıyla anlamlandırabilmek mümkün değildir.

Bununla birlikte medeniyetler  "yeni bir aydın prototipi" üretmeden tarihin akışını değiştiremezler. Bölgemizin ve genel olarak dünyamızın kaotik bir süreçten geçtiği, yeni dünya düzeninin temellerinin atıldığı bu dönemde, gelecek hakkında söz sahibi olabilmek istiyorsak bizim de bu çağın dilini bildiği gibi, tüm insanlık birikimini de özümseyebilmiş  “yeni bir aydın prototip” üretmemiz gerekiyor.

İstanbul yaşayan son kadim şehir. Tüm insanlık birikimine tanıklık etmiş bu “ŞEHİR’de” yetişecek entelektüeller ve bilim adamlarının güçlü bir özgüvenle tarihin seyrinde önemli katkılar ifa edeceğine inanıyoruz. O yüzden İstanbul, o yüzden ŞEHİR

Üniversite adayları ‘NEDEN İstanbul Şehir Üniversitesi’ desinler?

Çünkü;

• Yüksek oranda karşılıksız burs imkanı sunuyoruz. Bu sene %82 gibi yüksek bir bursluluk oranıyla ilk öğrencilerimizi aldık.

• Güçlü bir akademik kadroya sahip. Ferhat Kentel, Ümit Cizre, Çetin Kaya Koç, Erkan Türe, Murat Güvenç, Mehmet Genç, Mesut Yeğen, Mahmut Mutman gibi alanlarında yetkin isimler ŞEHİR’de buluştu.

• Kendilerini özel hissedecekler. Zira her üç öğrenciye bir öğretim görevlisi düşüyor. Üniversiteye başladıklarından itibaren tüm öğrencilerimizin, onlara akademik kariyer konusunda rehberlik edecek birer danışman hocası olacak.

• ŞEHİR’de pasaportsuz öğrenci kalmayacak. Öğrencilerimizin uluslararası eğitim tecrübesi kazanmasını teşvik ediyoruz ve şimdiden dünyanın önde gelen üniversitelerinden Wisconsin ve George Mason üniversiteleri ile işbirliği protokolleri imzaladık. Ayrıca Erasmus Değişim ve Staj programlarını da destekliyoruz. ŞEHİR’li öğrenciler bu programlarla, bir öğrenim dönemlerini Avrupa’nın önde gelen üniversitelerinde sürdürüp, ilk iş tecrübelerini AB ülkelerinde kazanabilecekler.

• İlk sene vereceğimiz ortak derslerle klasik "sayısalcı-sözelci" ayrımını kaldırıyoruz. Dersimiz İstanbul; Matematiksel Düşünme ve Beceri; Türkçe: Eleştirel Okuma ve Yazma; İnsan, Toplum ve Kültür gibi derslerle ŞEHİR’li öğrenciler, geniş bir kültürel vizyona sahip olacaklar.

• ŞEHİR’de farklı disiplinlere ilgi duyan öğrenciler, Çift Anadal programı ile iki bölümden diploma alma, Yandal Programı’yla ise asıl alanlarını destekleyen bir bölümden sertifika alma imkânına sahipler. Ayrıca üniversite, "Esnek Geçiş Sistemi" ile bölümünden memnun olmayan öğrencilere, birinci sınıf sonunda bölüm değiştirme fırsatı da sunuyor.

• ŞEHİR, yakın vadede nadide el yazmalarından elektronik yayınlara kadar zengin bir koleksiyona sahip, Türkiye’nin en büyük üniversite kütüphanesini de İstanbul’a kazandıracak. ŞEHİR Kütüphanesi’nde öğrenciler istedikleri kitaba anında ulaşırlarken, sosyal hayatın merkezinde verimli ve zevkli bir zaman geçirebilecekler.

Ülkemizdeki üniversiteler baktığımızda makale yayınlama ve araştırmalar konusunda çoğu zaman dünya üniversitelerinin çok gerilerinde kaldığını görüyoruz. Sizin konuyla ilgili bir politikanız olacak mı?

istanbul şehir üniversitesiŞEHİR, tam da bu konuda yaşanan sıkıntıların farkındalığıyla bir  "araştırma üniversitesi” olarak yapılandırıldı. Her üç öğrenciye bir öğretim görevlisinin düştüğü, geniş bir akademik kadro oluşturduk. Böylelikle hocalarımız ders yükü altında ezilmeyip kendi akademik alanlarında araştırma, proje ya da makale vb. yayınlara zaman ayırabilecekler. Bilhassa Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinin çoğunluğu ülkemizde ve ABD’nin önde gelen üniversitelerinde eğitim almış, iyi bilinen kuruluşlarda uzun yıllar Ar-Ge, eğitim, sanayi ve iş tecrübesi kazanmış bilim insanlarından oluşuyor.

Kuruluş felsefesinin bir parçası olarak, ŞEHİR Ar-Ge çalışmalarını Toplum, Teknoloji ve Siyaset gibi stratejik alanlarda uygulamalı araştırmaya yönlendirmeyi hedefliyor. Bu yaklaşımla insanlığın refahının yükseltilmesi, mevcut ve muhtemel meselelere çözümler üretmeyi ve toplumun gelişmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. ŞEHİR’in öğretim kadrosu ve öğrencileri bu konulardaki ihtiyaçları belirleyip, toplumu yarınlara taşıyacak projeler üretecekler.

İstanbul Şehir Üniversitesi’nin bundan sonraki hedefleri nelerdir?

Üniversitemiz, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrencilere sunduğu güçlü program ve cazip burs imkânlarıyla, önde gelen üniversitelerle yaptığı “değişim programı” anlaşmalarıyla, ülkemizi akademik açıdan uluslararası bir çekim merkezi yapmayı hedefliyor. Önümüzdeki dönemde araştırma ve eğitimde dünyaca tanınan, sadece ülke değil bölge problemleri üzerinde de düşünce üreten, dünyaca saygın üniversitelerinden biri olmak istiyoruz.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git ŞEHİRli Olmaya Ne Dersiniz?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.