'URAP Araştırma Laboratuvarı'na Göre Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri Sıralandı. İlk Sırada Bakın Hangi Üniversite yer aldı.?

URAP Araştırma Laboratuvarı’nın üniversitelerin akademik performansını özetleyen listesine göre, Hacettepe Türkiye’nin en iyi üniversitesi oldu

EĞİTİM .
urap araştırma laboratuvarına göre türkiye’nin en iyi üniversiteleri sıralandı. ilk sırada bakın hangi üniversite yer aldı.?

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan “URAP Araştırma Laboratuvarı”, Türkiye’nin en iyi üniversiteleri sıralamasını belirledi. Sıralamada, lisans mezunu veren 157 üniversite yer aldı. Türkiye sıralamasında, Clarivate Analytics/InCites ile YÖK’ün yayımladığı veriler kullanıldı.

URAP 2018-2019 Türkiye sıralamasında, bu yıl Hacettepe Üniversitesi ilk sırada yer aldı. Hacettepe Üniversitesi, açıklanan liste ile 2015’ten beri 3 yıldır üst üste koruduğu ikinciliğinin ardından zirveye oturdu. ODTÜ ise URAP sıralamasında 2015’ten beri birinci sıradaydı.

 

Hacettepe’yi, ODTÜ, İstanbul, İTÜ ve Ankara üniversiteleri izledi. URAP’ın listesinde 6. ve 7. sıralarda vakıf üniversitelerinden Koç ve Bilkent, 8. sırada Gazi, 9. sırada Ege ve 10. sırada Boğaziçi Üniversitesi yer aldı.

URAP 2018-2019 Türkiye sıralama tablolarında yer alan diğer üniversiteler, bugün “http://tr.urapcenter.org/2018/2018-2019-URAP-Turkiye-Siralamasi-Raporu.pdf” adresinden erişime açılacak. YÖK tarafından açıklanan Türkiye’deki 10 araştırma üniversitesinin 5’i, URAP’ın Türkiye sıralamasının ilk 5’ini oluşturdu.

Türk üniversitelerinin dünyadaki yeri

URAP Koordinatörü Prof. Dr. Ural Akbulut, sıralama listesine ilişkin yaptığı açıklamada, sıralamada bu yıl da etki değeri en düşük yüzde 25’lik dilimde kalan makalelerin değerlendirmeye alınmadığını bildirdi.

Akbulut, ayrıca bin ve daha fazla yazarlı makalelerin de değerlendirmeye alınmadığını belirterek geçmiş yıllarda olduğu gibi yükseköğretimdeki farklılıklar göz önüne alınarak devlet-vakıf, tıp fakültesi olan-olmayan, 2000 yılı öncesi-sonrası kurulan üniversitelerin kendi grupları içinde sıralandığını aktardı.

URAP 2018-2019 Türkiye sıralamasında bu yıl lisans mezunu veren 157 üniversitenin yer aldığına dikkati çeken Akbulut, şu bilgileri paylaştı:

“Türkiye’deki toplam öğretim üyesi sayısının yüzde 96’sını, birinci öğretimde öğrenim gören lisans ve lisan üstü öğrencilerin ise yüzde 99’unu kapsıyor. etki değeri yüksek dergilerde yayınlanan makale sayısı 29 bin 867 oldu. Bu makalelerin yüzde 84’ü devlet üniversiteleri tarafından yayımlandı.”

 

Kaynak: Birgün

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 'URAP Araştırma Laboratuvarı'na Göre Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri Sıralandı. İlk Sırada Bakın Hangi Üniversite yer aldı.?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.