Geleceğin popüler meslekleri hangileri?

Üniversite tercihlerinin yapılmasına kısa bir süre kala öğrenciler geleceklerini belirleyecek bir yola giriyor. Peki geleceğin en cazip meslekleri hangileri olacak?

EĞİTİM .
geleceğin popüler meslekleri hangileri?

Son yılların en popüler meslek dallarına ilişkin bilgi veren Eleman.net Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Duyarlar, dijital pazarlama ve sosyal medyanın yanı sıra iş güvenliği, taşeron / fason yöneticiliği ve yazılım geliştirmeye yönelik pozisyonların hem adaylar hem de şirketler açısından talebin artış gösterdiği pozisyonlar olarak öne çıktığını söyledi.

Yapay zeka ve robotik, enerji ile biyolojik bilimlerin önümüzdeki yıllarda en çok önem kazanan iş alanları olması beklendiğini ifade eden Duyarlar, “Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ise inovasyon ve gelişim uzmanlığı, internet gazeteciliği, mobil uygulama geliştirme, risk yöneticiliği, SAP/ERP danışmanlığı ve iş zekası uzmanlığı ve veri analistliği gibi mesleklerin yıldızının parlayacağını öngörüyoruz” dedi.

Geleceğin mesleklerinden birkaçı

Yapay zeka ve robotik:

Yapay zeka da tıpkı robotik gibi hayatın birçok alanında artan oranlarda kullanılmaya başladı. Robotiğe yönelik çalışmalar da gerçek robotlar üzerinde ve simüle edilmiş ortamlarda gerçekleştiriliyor. Yol planlaması, konumlandırma ve haritalama gibi çalışmaların yanı sıra robotların birbirleri ile koordinasyonları, diğer nesnelerle etkileşimleri, öğrenmeleri ve ortaklaşa çalışmaları da yapay zeka ile robotiği birleştiriyor.

Enerji:

Tüm dünyanın gündemindeki başlıklarda ilk sıralarda yer alan enerji konusu, özellikle yenilenebilir enerjiye yönelik teknolojilerin gelişmesi ve yatırımlarının artması ile birlikte yeni iş fırsatlarını da beraberinde getiriyor. Sektör, sadece mühendislere değil, alanlarında uzmanlaşmış satış ve pazarlama danışmanlarından teknisyenlere kadar birçok farklı pozisyona ihtiyaç duyuyor.

Biyolojik Bilimler:

Biyolojik bilimler alanında görev alanlar akademisyenliğin yanı Ar-Ge merkezlerinde, genetik laboratuvarlarında, tanılama alanında ve tarım, hayvancılık ve ilaç gibi birçok farklı sektörde çalışabiliyor.

İş zekası uzmanlığı ve veri analistliği:

Yeni stratejiler belirlemek ve yeni kararlar almak için veriyi en doğru şekilde analiz etmek, iş zekası teknolojilerinden yararlanmak isteyen şirketlerin en çok ihtiyaç duyduğu iki meslek dalı. Geleceğin altını olarak görülen veriyi en iyi sonuçları alacak şekilde kullanabilmek neredeyse tüm kurumların hedefi ve bunu yapabilmek için de bu iki konudaki uzmanlara olan talep günden güne artıyor.

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Geleceğin popüler meslekleri hangileri?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.