Bu listeye bakmadan meslek seçmeyin!

Türkiye İş Kurumu, kuruma kayıtlı olan üniversite mezunlarına yönelik bir çalışma yaptı. Çalışmaya göre en çok hangi üniversite mezunlarının iş için kuruma başvuruda bulunduğu netleşti.

EĞİTİM .
bu listeye bakmadan meslek seçmeyin!

Buna göre, ilk sırayı 82 bin ile işletme mezunları alıyor. Onu, 21 bin ile muhasebe, 20 bin ile de iktisat bölümü izliyor. En az başvurunun olduğu bölüm ise tekstil mühendisliği oldu.

Türkiye'de işsizlik bir numaralı sorun olmaya devam ediyor. Özellikle genç işsizler ülkenin kanayan yarası haline geldi. Son dönemde işsiz üniversite mezunlarının sayısı da hızrla artmaya başladı. Bunun sonucunda da diplomalı işsizler ordusu oluştu.

İş bulamayan yüz binlerce üniversite mezunu da çareyi Türkiye İş Kurumu'nda aramakta buldu.SGK Rehberi.Com'un  haberine göre İş Kurumu, isizlik başvurularından yola çıkarak hangi alanlarda daha fazla üniversiteli başvuru yapıldığına yönelik liste hazırladı.
En çok işsizlik kaydının yapıldığı üniversite mezunlarının başında işletme mezunları geliyor. 82 bin 375 işletme mezunu iş için kuruma başvuruda bulundu. Onu, 21 bin ile muhasebe, 20 bin ile de iktisat bölümü izliyor. İşsizlik kayıtlarında 19 bin ile bilgisayar mezunları, 16 bin ile de siyaset mezunları 3. ve 5. sırayı aldı.

En az işsizlik kaydının yapıldığı bölümlerin başında ise tekstil mühendisliği oldu. Tekstil mühendisliğinden 500 kayıt yer aldı. Onu, 503 kayıt ile otomasyon teknolojileri, 531 ile Almanca öğretmenliği izledi.

İşte Türkiye İş Kurumu'nun üniversite mezunları için hazırladığı işsizlik kaydı listesi:

Bu

Bu

Bu

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bu listeye bakmadan meslek seçmeyin!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.