Tercih yapmadan önce üniversiteleri iyi araştırın

Tercihinizi yerleştikten sonra değiştirmeniz mümkün olmayacağından, seçebileceğiniz illerdeki üniversiteleri iyi araştırın.

EĞİTİM .
tercih yapmadan önce üniversiteleri iyi araştırın

Çok çalıştınız, çok uğraştınız işin sonuna geldiniz. Şimdi aldığınız puanı iyi bir eğitime dönüştürme süreci başlıyor. Önünüzde devlet ve vakıf üniversiteleri var. Son yıllarda devlet ve vakıf üniversiteleri iyi öğrenci alma yarışı içersine girdiler. Başarılı öğrencilere cazip imkanlar sunuyorlar. Bilindiği gibi bilgi teknolojisinin çok hızlı gelişmesi sonucunda, bilgiye ulaşmak artık an meselesi. Tercihlerinizde bu durumu gözden kaçırmayın.

ON5YİRMİ5 ÜNİVERSİTE TERCİH REHBERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

Sabah gazetesinde Yaşar Özbay tercih yapacak adaylara şu önerilerde bulunuyor... Devlet ve vakıf üniversiteleri arasında tercih yapma durumunda kalan bir çok genç bu durum karşısında ikilem içersinde kalabilir. Ancak en önemli olan 'iş bulma garantisi' olmalıdır. Ayrıca adayların tercih yaparken düştükleri bir hata ise çevrelerinin etkisi altında kalarak, aldıkları yüksek puanlar boşa gitmesin diye istemedikleri programları tercih listesine yazmaları sonucunda oluşuyor. Aday sonradan kendine uygun bir program olmadığını fark ederek sınava yeniden girmenin yollarını arıyor. Bütün bunlar tercih hatalarının sonucunda ortaya çıkan olumsuzluklar. Bu hatalara düşmeden iyi bir tercih yaparak son virajı aşabilirsiniz. ÖSYM'nin ortaya koyduğu tablolar, adayların bilinçli bir tercih yapmasına yetmiyor. Adaylar ellerinde tercih kılavuzu kapı kapı dolaşıyorlar. Öğrencilerin zor görülen bu süreci aşmaları için kararlarını belli temel noktalarda toplamaları şart. Bu kararların başında ön hazırlık geliyor. Şu anda vakıf üniversiteleri de dahil 200'i buluyor. Tercihinizi yerleştikten sonra değiştirmeniz mümkün olmayacağından, seçebileceğiniz illerdeki üniversiteleri araştırın. Üniversite tercihiniz gelecekteki iş yaşamınızda elinizi güçlendirecektir. Tercih sıralamasında dikkat edeceğiniz başka bir konu da hedeflediğiniz meslekler ve üniversiteler hakkında bilgilere ulaşmaktır. Bu konuda elinizdeki yazılı kaynaklardan, üniversitelerin eğitim kurumlarına gönderdikleri broşürlerden ve internetten yararlanabilirsiniz. Eğitim almak istediğiniz üniversitede okuyan birkaç öğrenciyle, o bölümden mezun olanlarla görüşüp bilgi sahibi olmanın yollarını arayın.

Bilgisayar teknolojisini kullanın

Bu aşamanın sonunda akademik değerlendirmeye geçebilirsiniz. Bu aşamaları geçtikten sonra tercihinizi umutla yapabilirsiniz. Bu çalışmaları yapmadan yapacağınız her tercih sizi umutsuzluğa götürür. Yapacağınız tercihi gidebileceğiniz üniversitelere göre yapın. Bu yıl tercih edebileceğiniz 7 binden fazla farklı lisans bölümü bulunuyor. Bu bölümler arasında rahat bir değerlendirme yapmanız için mutlaka bilgisayar teknolojisini kullanın. Seçeceğiniz üniversiteleri belirledikten sonra, üniversiteleri mutlaka görün. Üniversitelerin başarılı öğrencilere verdikleri burslar, öğrencilerin başarısız olması durumunda kesintiye uğruyor. Bazı üniversiteler böyle bir kesinti yapmıyorlar. Ayrıca yaz okulları konusu var. Bu yıl YÖK'ün koyduğu bütünleme sınavları her üniversitede farklı şekilde uygulanmaya başlandı. Öğrencilerin karşılaştığı bir sorun ise kayıt dondurulması halinde vakıf üniversitelerinin ücret talep etme durumu... Mutlu olacağınız bölümü seçin, tercih simsarlarına teslim olmayın.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Tercih yapmadan önce üniversiteleri iyi araştırın
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.