LYS Birincisi Diplomat Olmak İstiyor

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) 2011'de TM-1, TM-2 ve TM-3'te Türkiye birincisi olan Deniz Çağlın (17), diplomat olmak istediğini söyledi.

EĞİTİM .
lys birincisi diplomat olmak istiyor

Mustafa Yüksel, Tekin Gürbulak’ın haberi 

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) 2011'de TM-1, TM-2 ve TM-3'te Türkiye birincisi olan İzmir Özel Yamanlar Anadolu Lisesi ve Körfez Dershaneleri öğrencisi Deniz Çağlın (17), diplomat olmak istediğini söyledi. Mutlu haberi okulunda alan öğrenciyi ilk kutlayanlar ev hanımı annesi Sevim Çağlın, lokanta işleten babası Şenol Çağlın, öğretmenleri ve arkadaşları oldu.

Deniz Çağlın, 2011 Yüksek Öğretime Giriş Sınavı (YGS)'nda YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinde ikinci olmuştu. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından kurulan dört kişilik millî takımda yer alan Çağlın, geçen yıl Japonya'nın Tokyo şehrinde 22-28 Temmuz 2010 arasında 70 ülkeden 280 öğrencinin katılımıyla düzenlenen 42. Dünya Kimya Olimpiyatları'nda gümüş madalya almıştı.

Birinciliğinin kendisi için biraz sürpriz olduğunu belirten Çağlın, "Önce inanmak, sonra da çalışmak gerekiyor. İnanan ve çalışanın kazanacağına, inanan herkesin başaracağına inanıyorum. Allah'a şükrediyorum." dedi. Özellikle matematik dersini çok tekrar ettiğini anlatan Çağlın, diplomat olmak istediğini, bunun için de hukuk ya da uluslararası ilişkiler okumak istediğini söyledi. Özel Yamanlar Koleji ve Körfez Dershaneleri için bu başarıların artık gelenek haline geldiğinin altını çizen Deniz Çağlın, "İlköğretimden sonra bu disipline uydum. Hocalarımın çizdiği bir yol vardı ve yönümü belirledim. Ona göre çalıştım, eksiklerimi giderdim. Sosyal olarak şiir ezberlemeye, kitap okumaya ilgim var. Halı sahada her hafta bir iki maç oynadık. Münazara yarışmalarına katıldım, basketbol oynadım. Vatana millete hizmet etmek istiyorum." şeklinde konuştu.

Heyecanla sevinci birarada yaşadığını kaydeden enne Sevim Çağlın da Yamanlar Koleji'ne ve Körfez Dershaneleri'ne teşekkür etti. Oğlunun ilköğretimden beri düzenli ders çalıştığını ve kitap okuduğunu aktaran baba Şenol Çağlın ise, "Güzel bir duygu yaşıyoruz. Rabbim'e ne kadar dua etsek azdır. İlköğretimden beri düzenli ders çalıştı, kitap okudu. Disiplinli ve düzenli çalışma başarıyı getirdi." dedi.

Zaman
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git LYS Birincisi Diplomat Olmak İstiyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.