2019 AÖL sınavları ne zaman yapılacak? AÖL açık lise 2. dönem sınav tarihleri ne zaman?

2019 AÖL sınavları ne zaman yapılacak? AÖL açık lise 2. dönem sınav tarihleri ne zaman?

EĞİTİM .
2019 aöl sınavları ne zaman yapılacak? aöl açık lise 2. dönem sınav tarihleri ne zaman?

AÖL sınavları ne zaman? 2019 AÖL 2. dönem sınav tarihleri öğrenciler tarafından öğrenilmek isteniyor. Açıktan lise okuyan öğrenci sayısı çok fazla. Belli sebeplerden liseyi açıktan okuyanlar 2019 AÖL sınav takvimini sorgulamaya başladı. AÖL Bahar dönemi sınavlarına kısa süre kaldı. İşte AÖL sınav takvimi… AÖL sınavına girecek öğrenciler Açık Öğretim Lisesi Kimlik Kartı, Açık Öğretim Lisesi Sınava Giriş Belgesi, Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı (ya da eşdeğer bir kimlik kartı) sınava giren öğrencilerin yanında olmalıdır. Peki . Peki AÖL sınavı ne zaman? İşte ikinci dönem AÖL sınav tarihleri…

 

AÖL sınav tarihleri 2019 yılında ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı belli oldu. AÖL sınav yerleri ne zaman açıklanacak bekleniyor. AÖL sınav takvimi açık lise öğrencileri tarafından merak ediliyor. Açıktan lise bitirmek isteyenler Açık Öğretim Lisesi (AÖL) sınavlarında başarılı olmak istiyor.

AÖL SINAVLARI NE ZAMAN?

Açık Öğretim Lisesi’nin resmi internet sitesinde yayınlanan bilgilere göre; AÖL 2. dönem sınavları 6-7 Nisan 2019 tarihlerinde yapılacak. 2. dönem sınav giriş yerleri ise 3 Nisan tarihinden itibaren açık lise öğrencilerinin erişimine açılacak.

 

SINAVA GİRİŞTE GEREKLİ BELGELER

Açık Öğretim Lisesi Kimlik Kartı, Açık Öğretim Lisesi Sınava Giriş Belgesi, Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı (ya da eşdeğer bir kimlik kartı) sınava giren öğrencilerin yanında olmalıdır.

Açık Öğretim Lisesi Kimlik Kartı ve Sınava Giriş Belgesi yanında bulunmayan öğrencilerin geçerli bir kimlik kartıyla (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport) salon yoklama listelerinde isimleri olmaları halinde sınava alınacaklardır.

Öte yandan, sınav günü yanınızda kurşun kalem ve silgi bulundurmayı unutmayınız.

 

AÖL’DEN KAÇ PUANLA MEZUN OLUNUR?

Mezuniyet için toplam Dönemin: en az 8 ve üzeri, Toplam Kredinin: 192 ve üzeri, Alan Kredisinin (alanlı okuyanlar için): 80 ve üzeri olması gerekir.

Bunların öğrencilik durumlarına göre dağılımı şöyle;

Alanlılar için: 112 kredi ”ortak”, 80 kredi ise ”alan” kredisi olması,

Alansızlar için: 120 kredi ”ortak”, 72 kredi ise ”seçmeli” derslerden tamamlanması gerekiyor. Bu alt limitlere sahip olan öğrenciler, Açık Öğretim lisesinden mezun olabilir.

 

KİMLER AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNE KAYIT OLABİLİR?

• İlköğretim/ortaokul mezunu olanlar

• Lisede iki yıl sınıf tekrarı yapan öğrenciler

• Aşağıda ismi geçen liselerden ayrılanlar

• Genel lise veya mesleki liseler

• Anadolu öğretmen liseleri

• Askeri ve polis okulları

• Sağlık meslek liseleri

• Anadolu güzel sanatlar liseleri

• Resmi ve özel Anadolu liseleri

• Sosyal bilimler liseleri

• Yabancı dil ağırlıklı liseler

Açık öğretim lisesi veya mesleki açık öğretim lisesine kayıtlı olup öğrencilik durumu silik olan öğrenciler ile açık öğretim lisesi ya da mesleki açık liselerden tasdikname alan öğrenciler.

Türkiye dışına eğitim görmüş olup Türkiye’den denklik belgesi alanlar açık liseye başvurabilir. Öğrenci belirtilen tarihlerde kaydını yeniler, gerekli ücreti öder. Akabinde dersleri seçer. Önceden bildirilen tarihlerde sene de iki kere sınava girer. Sınavlardan aldığı krediler toplanır. Öğrencinin mezun olması için:

En az 8 dönem öğrenim görmesi,

Toplam kredisinin asgari 192 olması,

Dil ve anlatım dersi başta olmak üzere diğer zorunlu derslerin sınavlarında da başarı göstermesi gerekir.

Açık liseden mezun olup diploma almaya hak kazananlar, sınav sonuçlarının açıklanmasından takriben 2 ay sonra bulundukları il ve ilçelerdeki Halk Eğitim Merkezlerinden diplomalarını alır. Türkiye’de yüz binlerce açık öğretim lisesi öğrencisi bulunmaktadır. Açık lise mezunları da normal lise mezunları gibi YGS ve LYS’ye girerek istedikleri üniversitelerde okuyabilir. Açık liseliler, herhangi bir hak sınırlamasına maruz kalmaz.

 

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ SINAVLARI NASIL VE NEREDE YAPILIR?

Açık öğretim lisesi sınavları tüm illerimizde bulunan sınav merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. Her sene mevcut merkezlerde değişiklik yapılmakta olup, yeni sınav merkezleri eklenebilir. Sınavlar çoktan seçmeli metodu yani test usulü gerçekleştirilmektedir. Her soru 4 şıktan oluşmaktadır ve bu sınavlarda 4 yanlış bir doğruyu götürmez.  Sınavlar iş takviminde yazan tarihlerde hafta sonu Cumartesi ve Pazar iki gün, dört oturumda yapılıyor. Yani ilk oturum saat sabah 10.00’da, ikinci oturum öğleden sonra 14.00’te yapılıyor. Ve öğrencilere oturum başı 2.5 saat soru çözme zamanı veriyorlar.

 

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ KİTAPLARI NEREDEN, NASIL ALINIR?

Açık öğretim lisesinde okuyan öğrenciler, önceleri kitaplarını Halk Eğitim Merkezi aracılığı ile alıyorlardı. Ancak yeni sistemde semtinizde bulunan örgün liselerden ilgili kitapları temin edebilirsiniz. Üstelik alacak olduğunuz bu kitaplar için sizden herhangi bir ücret de talep edilmez.

 

 

 

Kaynak:Güneş.com

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 2019 AÖL sınavları ne zaman yapılacak? AÖL açık lise 2. dönem sınav tarihleri ne zaman?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.