YKS tercihleri hakkında sıkça sorulan sorular yanıt buldu!

7-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan YKS üniversite tercihler öncesi ÖSYM YKS için "sıkça sorulan sorular ve cevapları" yayımlandı. Buna göre tercih yapacak öğrenciler tüm merak edilenler hakkında bilgi sahibi oldu.

EĞİTİM .
yks tercihleri hakkında sıkça sorulan sorular yanıt buldu!

Üniversite sınav sonucunun ardından tercih süreci başladı. YÖK tarafından yayınlanan üniversite taban puanları açıklanmasıyla puanına göre tercih yapacaklar planlarını şekillendirdi.  ÖSYM ise üniversite öğrencileri için YKS için "sıkça sorulan sorular ve cevapları" yayımlandı.

TERCİHLER NASIL OLACAK?

Buna göre, tercih işlemleri 7-14 Ağustos'ta yapılacak. Adaylar, 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'na tercih süresi içinde ÖSYM'nin "http://www.osym.gov.trinternet adresinden erişebilecek.

SIKÇA SORULAR SORULAR

"Tercih Süresi" içerisinde "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden tercihlerde değişiklik yapılabilecek. Tercih süresi bitene kadar, sisteme işlenen tercihler değiştirilebilecek. Adaylar, en fazla 24 tercih yapabilecek.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı 150'nin altında olanlar tercih yapamayacak, özel yetenek sınavı gerektiren programlara başvuramayacak.

Merkezi yerleştirme için tercih yapanlar, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlar için ilgili üniversitelere de başvuru yapabilecek.

2018-YKS sonucu ile bir yükseköğretim programına merkezi yerleştirmeyle yerleşen (ek yerleştirme dahil) veya özel yetenek sınavıyla bir yükseköğretim programına kayıt olan adayların, 2019-YKS'ye girdikleri takdirde, ortaöğretim başarı puanlarının (OBP) çarpılacağı katsayı veya katsayılar yarıya düşürülecek.

Özel yetenek gerektiren programlara başvurular doğrudan programın bağlı bulunduğu yükseköğretim kurumuna yapılacak. Sınav ve değerlendirme işlemleri ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yürütülecek.

Okul birincileri, genel kontenjan ve okul birincileri kontenjanı göz önünde tutularak merkezi yerleştirme ile yerleştirme puanlarının elverdiği en üst tercihlerine yerleştirilecek.

SONUÇLAR NEREDEN ÖĞRENİLECEK?

Yerleştirme sonuçları "https://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden adaylara duyurulacak.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git YKS tercihleri hakkında sıkça sorulan sorular yanıt buldu!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.