Uzmanlar uyarıyor! LYS için kritik başvuru rehberi

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda 180 barajını geçerek Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) katılmaya hak kazanan yüz binlerce aday, şimdi başvuru telaşı yaşıyor. Uzmanlar, bu sürecin de sınav kadar önemli olduğunu söylüyor. Çünkü LYS sonucunda hesaplanacak puan türleri bu başvurulara göre olacak.

EĞİTİM .
uzmanlar uyarıyor! lys için kritik başvuru rehberi

Üniversiteye girişin ikinci adımı Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) başvurular, 17 Nisan’da bitecek. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) sonuçlarına göre bu yıl 180 puanını aşarak, LYS’ye girmeye hak kazanan 1 milyon 506 bin 479 aday, şimdi başvuru telaşında. Başvurular, 17 Nisan’a kadar ÖSYM’nin internet adresinden ya da ÖSYM sınav merkezlerinden yapılabilecek. Sınav ücreti için son tarih, 18 Nisan. LYS’deki 5 sınav için ayrı ayrı başvurulacak. Her bir oturumun ücreti 40 TL. Farklı puan türlerinin hesaplanabilmesi için LYS’lerin tamamında sınava girilmesi önerilirken, uzmanlar dikkat edilecekleri şöyle özetliyor:

EKSİKSİZ TAMAMLAYIN

Öncelikle başvurunun doğru biçimde, zamanında ve eksiksiz tamamlanması gerekiyor. Bu internetten bireysel başvuru şeklinde yapılabileceği gibi ÖSYM sınav merkezlerinde de gerçekleştirilebilir. Merkezde yapanlar için başvuru hizmeti ücreti ise 5 TL. 

Adaylar ekranda başvuru tamamlandığına yönelik ibare görmeden ekranı kapatmamalı. Başvuru bitince sınav ücreti yatırılacak. 

Sınava giriş merkezi dikkatli seçilmeli. Çünkü başvuru süresi bitince değiştirilemiyor.

Adayların MF, TM ve TS puan türleri için en az iki ayrı sınava girmeleri gerekiyor. Sadece yabancı dilde, tek sınava girmek puanın hesaplanması için yeterli bir koşul.

Uzmanlar

İYİ KARAR VERİN
Kaç sınava girileceği kararı önemli bir aşama. Çünkü LYS sonrasında hesaplanan tüm puan türleri girilecek sınavlara bağlı. Yapılacak tercihlerin puan türüne göre, katılınacak oturumlar belirlenmeli.

Farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi, tercih sürecinde alternatifleri çoğaltmak için birkaç sınava girilmeli. Örneğin MF öğrencileri üçüncü olarak Edebiyat-Coğrafya'yı, TM adayları Sosyal Bilimler'i, TS öğrencileri ise Matematik sınavını seçebilir. 

YGS puanıyla öğrenci alan 14 bölümün artık LYS’yle yani TS, TM, MF puan türüyle öğrenci alacağı hatırlanmalı. Bunları hedefleyenler başvuruda bunu dikkate almalı. 

LYS-1’deki geometri, matematik testine aktarılarak, 80 soru tek kitapçık ve teste dönüştürüldü. 

LYS

15 DAKİKA KURALINA DİKKAT
İLK kez YGS’de uygulanan ‘15 dakika kuralı’ nedeniyle birçok aday mağdur olduğunu belirtmiş, sınav merkezleri önünde ağlayanlar olmuştu. ÖSYM, adayları bir kez daha ‘15 dakika’ için uyardı. Adaylar, saat 10.00’da başlayan sınavlarda 09.45’ten, 14.30’dakilerde 14.15’ten sonra sınav binasına alınmayacak.-Hürriyet

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Uzmanlar uyarıyor! LYS için kritik başvuru rehberi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.