Kültürel ve sportif faaliyetlere TEOG'da ek puan geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, TEOG sınavına yeni bir puanlama sistemi getirmeyi planlıyor. Yeni puanlama sisteminde, sınava giren öğrenciler kültürel ve sportif etkinliklere katılıyorsa TEOG'dan ek puan alacak.

EĞİTİM .
kültürel ve sportif faaliyetlere teogda ek puan geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığının işbirliğinde geliştirilen yeni sistem de kültürel etkinliklere katılan öğrenciler diğer öğrencilerden daha fazla puan alacak.

Geçtiğimiz haftalar da imzalanan protokole göre, 5. sınıf yetenek sınavına tabi tutulan öğrencilerin en az bir spor dalına yönlendirilmesi hedefleniyor. Ayrıca, Gençlik ve Spor Bakanlığı, yetenekli öğrencinin lisansını çıkartacak ve profesyonel spor yapacak öğrencilerin TEOG’da ek puan almasını sağlayacak.

BENZER UYGULAMA KÜLTÜR BAKANLIĞI'YLA

MEB, benzer bir uygulamayı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile de hayata geçirmeyi planlıyor.

Kültür Bakanlığıyla imzalanması planlanan protokol de, sinema, tiyatro, resim galerileri ve benzeri kültürel etkinlikler, e-okul sistemine geçirilecek.

Sinemaya ve tiyatroya giden, resim galerilerini gezen öğrenciler, e-okul sistemine işlenecek. MEB, TEOG sınavına giren ve kültürel etkinliklerde bulunan öğrencilere, bu sistem üzerinden ek puan verilmesi planlanıyor. Kültürel etkinliklere çok katılan öğrenci daha fazla puan alacak.

SİNEMAYA SINIFLANDIRMA

Öğrencinin izleyeceği her film, sisteme kaydedilmeyecek. Bakanlık, sinema filmlerini de öğrencilerin izleyeceği biçimde sınıflandıracak.

Filmler için “+18”, “+13” ve “şiddet içerir” gibi sınırlamalar getirilecek. Bu sınırlamalara uyan ve önerilen filmleri izleyen öğrenciler ek puan alabilecek.

MEB, söz konusu projelerle öğrencilerin hem sportif hem de kültürel etkinliklerde bulunmasını teşvik edecek.

Başarı sağlanması halinde üniversiteye girişte de aynı sistem uygulanacak.

1 MİLYONDAN FAZLA ÖĞRENCİ

MEB tarafından her yıl 6 dersten iki dönem uygulanan TEOG sınavlarına 1 milyondan fazla öğrenci giriyor. Bu yıl 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik 27-28 Nisan’da yapılacak merkezi ortak sınavlara, 1 milyon 174 bin 427 öğrenci katılacak.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kültürel ve sportif faaliyetlere TEOG'da ek puan geliyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.