KPSS Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ülkemizde kamu personeli olarak çalışmak isteyenlerin yolu mutlaka KPSS'den geçer. Peki nedir bu KPSS? Kimler katılabilir, ne zaman yapılır ya da nasıl sorular sorulur?

EĞİTİM .
kpss hakkında bilmeniz gerekenler

Hazırlayan: Pınar Yıldız

KPSS NEDİR?

kpssKPSS, Kamu Kurumlarında görev alacak personeli belirlemek amacıyla yapılan bir dizi sınavın genel adıdır. Bu sınav, “Genel Yetenek”, “Genel Kültür”, “Yabancı Dil”, “Eğitim Bilimleri”, “Hukuk”, “İktisat”, İşletme”, Maliye”, “Muhasebe”, “Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler”i, “Ekonometri”, “İstatistik”, “Kamu Yönetimi” ve “Uluslararası İlişkiler” sınavlarından oluşmaktadır. Müracaat edeceğiniz alana göre bu sınavlardan bir kısmına girmeniz gerekmektedir. Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavları ise herkesin girmesi gereken sınav alanlarıdır.

KPSS Ne Zaman Yapılmaktadır?

KPSS Haziran ayının son hafta sonu veya Temmuz ayının ilk hafta sonu yapılmaktadır. ÖSYM tarafından yapılan sınavın başvuruları ise Mayıs ayı içinde olmaktadır. 2006 yılından itibaren ise KPSS/1 ve KPSS/2 şeklinde adayların öğrenim durumlarına göre iki ayrı sınav şeklinde yapılmaya başlanmıştır. KPSS/1 her yıl yapılmakta, KPSS/2 ise iki yılda bir yapılmaktadır. 

sınavKPSS’ ye Kimler Girebilir?

KPSS'ye,

a. Ortaöğretim (Lise ve dengi meslek lisesi) (KPSS/2 sınavına girmektedirler)

b. Ön lisans (İki yıllık meslek yüksekokulu ve iki yıllık açık öğretim) (KPSS/2 sınavına girmektedirler)

c. Lisans (Dört veya daha fazla yıllık yükseköğretim) (KPSS/1 sınavına girmektedirler)

Programlarından mezun olanlar ile mezun olabilecek durumda bulunanlar girebilmektedir. Yüksek lisans veya doktora derecesini almış olanlar, başvurularını lisans diplomasını aldıkları alandan yapmakta, daha sonraki tarihlerde atanmak üzere tercihlerini belirlerken bu alanı göz önünde tutmaları gerekmektedir.

KPSS Sonuçlarının Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

KPSS sonuçları sınav tarihinden itibaren 2 yıl süreyle geçerlidir.

kpss, başvuruKPSS’ye Başvurma Koşulları Nelerdir?

KPSS'ye ortaöğretim kurumlarından (lise ve dengi meslek lisesi), önlisans programlarından (iki yıllık meslek yüksekokulu ve açık öğretimin iki yıllık programları) ve lisans programlarından (dört ve daha fazla yıllık yükseköğretim) mezun olanlar ile mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilmektedir.

Adayların, Yönetmeliğin A Grubu olarak tanımladığı kadrolar için KPSS sonucu ile kamu kurum ve kuruluşlarına başvurdukları tarihte, B Grubu kadrolar için ÖSYM'ye Tercih Formlarını teslim ettikleri tarihte mezun durumda olmaları şarttır.

A Grubu Kadrolar için KPSS sonucu ile kamu kurum ve kuruluşlarına başvuracak adayların, bu kurum ve kuruluşların KPSS başvuru kılavuzunda veya ilanlarında belirtmiş oldukları koşulları taşımaları gerekir.

Yukarıdaki koşullardan herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, KPSS'ye alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmamaktadırlar.

Sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan adaylar, sınavın geçerlik süresi içinde mezun olacaklarını düşünüyorlarsa, sınava mezun olacakları düzeyde girmeleri uygun olacaktır.

Sınava başvurulan tarihte mezun durumda olmadığı için öğrenim durumunu mezun olacağı düzeyin altındaki düzeyde işaretleyen adaylar, sınav tarihinden önce mezun olmuşlarsa, mezun oldukları tarihin, sınava başvurunun bitiş tarihi ile sınav tarihinin bir gün öncesi arasında mezun olduğunu gösteren bir belgeyi ÖSYM'ye mutlaka göndermeli veya bizzat götürmelidirler. Bu adaylar, sadece Ankara'da sınava alınabileceklerdir. Sınav tarihinden önce mezun olmuş adayların, bir alt öğrenim düzeyinde sınava girmeleri halinde, bu sınavın sonuçlarına göre atamalarının yapılması mümkün değildir.

kpssKPSS Nasıl Yapılmaktadır ve Kaç Oturumdan Oluşmaktadır?

KPSS/1 Cumartesi ve Pazar günleri, sabah ve öğleden sonra olmak üzere dört oturumda yapılmaktadır. Cumartesi sabah oturumunda, önce Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerini içeren soru kitapçığı verilmekte, bu testlerin cevaplama süresi sonunda cevap kâğıtları ve test kitapçıkları toplandıktan sonra da Yabancı Dil Sınavına girecek adaylara Yabancı Dil Testini içeren soru kitapçığı verilmekte ve sınavın her iki bölümü için ayrı cevap kâğıdı kullanılmaktadır.

Cumartesi sabah oturumunda adaylara Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri verilmektedir. Yabancı dil sınavında öğrenim düzeyi ayrımı yapılmamaktadır.

Cumartesi sabah oturumunda adaylara kendi öğrenim düzeylerine uygun olan Genel Yetenek ve Genel Kültür Testleri verilmektedir. Lisans ve üstü öğrenim görmüş olanlar lisans düzeyinde, meslek yüksekokulları düzeyinde öğrenim görmüş olanlar önlisans, lise ve dengi meslek lisesi düzeyinde öğrenim görmüş olanlar ortaöğretim düzeyinde teste tabi tutulmaktadırlar. Yabancı dil sınavında öğrenim düzeyi ayrımı yapılmamaktadır.

sınavA, B VE C GRUBU KADRO NEDİR?

Mesleklerle ilgili kadrolar "A Grubu Kadrolar", bu meslekler dışında ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadroları "B ve C Grubu Kadrolar" olarak sınıflandırılmıştır. A Grubu Kadrolar için kamu kurum ve kuruluşları KPSS puanlarına göre adayları kendilerinin yapacağı giriş sınavına tabi tutabilmektedirler. B ve C Grubu Kadrolara ise yerleştirme, KPSS puanlarının kullanılması ve adayların kadrolara ilişkin tercihlerinin alınması suretiyle ÖSYM tarafından yapılmaktadır.

A Grubu Kadrolar

- Başbakanlık

- Bakanlıklar

- Bakanlıklara ait; müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşlar

- Bu kuruluşların ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle
girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin
kadro ve görevler

- İl özel idareleri

- Belediyelerin teftiş kurulları

KPSS-A kadrolarına genel olarak Sosyal bilimler, Hukuk, İktisat ve İşletme Fakültesi
mezunları başvurabilmektedir. Ancak düşük sayıda da olsa KPSS-A kadrolarına mühendislik
veya diğer dört yıllık bölüm mezunlarının da müfettiş, denetmen, kontrolör ve uzman yardımcısı olarak başvurabilmesine de imkan tanımaktadır.


kariyer, meslekB Grubu Kadrolar

KPSS-B grubu kadrolar ise yukarıda belirtilen KPSS-A dışında kalan tüm devlet kadrolarıdır.

C Grubu Kadrolar lise ve dengi okul mezunlarını kapsamakta olup, yerleştirme B grubu
gibidir.

A Grubu kadrolarda yerleştirme nasıl yapılır?

A Grubu kadrolar için, B ve C Grubu kadrolar da olduğu gibi merkezi yerleştirme
yapılmaz. A Grubu kadrolara girecek olanlar için daha sonra ilgili kurumlarca bir giriş sınavı daha yapılacaktır. Giriş sınavı yazılı ve/veya sözlü bölümlerden oluşur.

B ve C Grubu kadrolara atanmak için KPSS sınav sonucundan başka şartlar aranır mı?

sınav, ders, mezuniyetKamu kurum ve kuruluşlarının B ve C Grubu Kadrolarına ilk defa atanacakların 657 sayılı
Devlet Memurları Kanununun değişik 48. maddesinde yer alan askerlik, sağlık, suç durumu gibigenel ve özel şartları taşımaları gerekir. Buna ek olarak, bu kadroların, yaş ve cinsiyet dahil özelkoşulları da bulunabilir.

KPSS sınav sonuçları belli olduktan sonra, ÖSYM tercih formlarının illere dağıtımı
yapılır. Adaylar kendi durumlarına göre tercihlerini yaparak tercih formlarını ÖSYM’ye süresi
içinde gönderir, kamu kurum ve kuruluşlarına ihtiyaç hasıl olduğunda KPSS puanına göre
yerlestirmeler yapılır.

KPSS Öğretmenlik Sınavı

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan tüm eğitim  kurumlarında gerek sözleşmeli ve gerekse kadrolu olarak öğretmenlik yapacak olan tüm adayları kapsamaktadır. Üniversitelerin Eğitim Fakülteleri ve Fen-Edebiyat Fakültelerinden mezun olan adayların katıldığı sınavdır. KPSS Öğretmenlik Sınavında Genel Yetenek- Genel Kültür sınavına ek olarak 120 sorudan oluşan Pedagojik  Formasyon sınavı yapılır.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git KPSS Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • bahar2594 Cuma, 02:35

  merhabalar ben enerji sistemleri mühendisiyim kpss A türünden uzman yardımcısı olmak istiyorum şöyle bir ibare var mühendislik fakültesi mezunu diyor ben teknoloji fakültesi mezunuyum bu sorun olur mu
 • İskender Cumartesi, 16:47

  Merhaba , ben kpss ortaöğretime gireceğim de ;atamalar ne zaman olacak ?
 • FTMHRSN Perşembe, 11:32

  BU YIL KPSS SINAVINA LİSANS DÜZEYİNDE GİRDİM AMA MEZUN OLAMADIM İKİ YIL SONRA ÖNLİSANSTAN GİREBİLİR MİYİM (LİSANS MEZUNU OLAMADIĞIMI VARSAYARSAK TABİKİ)
 • manolya Pazar, 19:06

  adalet bakanlğında herhangi bir alanda sözleşmeli personelliği kazandığım takdirde ekimdeki memurluk için tercih yapabilirmiyim
 • Rosen Cuma, 18:59

  mezun olabilecek durumda olmak ne demek
 • makineci Perşembe, 14:16

  merhabalar bayanım makine programı öğrencisiyim kpss de makine teknikeri atamaları nasıl oluyo bilgisi olan varmı
 • selma Çarşamba, 14:39

  kpss kolay mı
 • Brk Çarşamba, 22:15

  Çok uzun ve anlaşılmaz
 • ADAM Cumartesi, 21:47

  KPSS-A GRUP KADROSU KAMU YÖNETİMİNE GİRMİYOR MU?
 • berat Çarşamba, 16:24

  KPSS-A Sosyal bilimler 4 yıllık mı yoksa 2 yılıda içeriyor mu?
  teşekkür ederim
 • Nazzz Pazar, 17:46

  Ben üniversite 1.sınıfım ve KPSS tercih süresinin 2 yıl olduğunu öğrendim lisede başwurduğum için alan yoktu şimdi maliye okuyorum tercih werirken bunun bana faydası olurmu lütfen yanıt werin !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • elif Salı, 16:34

  merhabalar ben meslek lisesi mezunuyum şuanda myo 1. sınıf muhasebe bölümü öğrencisiyim uzaktan öğretim olarak okuyorum. İlk kez kpss ye gireceğim için pek birşey bilmiyorum sanırım ben genel yetenek-kültür ve alan sınavına girmiyorum önlisans ve ortaöğretim düzeyi var sınavın süresi 2 yıl geçerli olduğu için benim önlisans düzeyine mi girmem gerekiyor acaba? yardımcı olursanız çok sevinirim çünkü kafam fazlasıyla karıştı.
 • busra Salı, 22:55

  ben anadolu unıversıtesınde malıye okuyorum 2. sınıfım seneye ıngılızce kursuna gıtmek ıstıyorum arkadasımın bırı de ona gıdınceye kadar kpss kursuna gıt 2 yıl ıyıce hazırlan ıstedıgın memurluk olur ne dedı kararsız kaldım sızce ne yapmalıyım ..
 • aslı Pazartesi, 21:24

  Yardimci olur musunuz lütfen
 • aslı Pazartesi, 21:22

  Ben 59 puan aldim lise mezunuyum ortaogretim el sanatlari uzerine okudum bu bolumde kadro var mi
 • clrbzkr Cuma, 21:02

  merhaba,

  ben 4 yıllık ıktısat fakultesı mezunuyum kpss 'ye hangı turden gırmelıyım? kpss B olarak detaylandırmıssınız ancak diğer herhangı bır memurluga basvuruda bulunamaz mıyım? Ayrıca her yıl kpss b sınavına gırebilir miyim ve eger her yıl kpss b sınavına gıremezsem yıne sınava gırıp diğer memurluklardan tercıh edebılır mıyım yanı kpss a ya da c'den ? tesekkurler.
 • aykut kol Salı, 20:29

  ben önlisanstan mezun olamadım başvuru yaparken öğrenci belgesi istediler yanımda olmadığı için de ortaöğretim olarak başvuru yaptım ancak şimdi onu değiştirmek istiyorum ne yapmam lazım
 • acil!!!!!!!! Perşembe, 10:19

  ya ben önlisans bitirdim fakat staj yapıyorum şu an bu yüzden mezun olamadım kpss başvurularından sonra mezun olucam ben sınava ortaöğretimden mi lisanstan mı giricem ne yapmalıyım
 • kübra Çarşamba, 00:51

  önlisans grafik mezunuyum bu yıl mezun oldum hangi oturuma girmem gerekiyo sadece cumartesi günü olan sabah oturumu sanırım
 • Rabia Cuma, 08:17

  Merhaba,ben üniversite 1. sınıfı bitirdim ve yeni 2. sınıfa geçtim.Sınav puanının geçerlilik süresi 2 yıl olduğu için daha mezun olmadan KPSS' ye önlisans düzeyinden girmek istiyorum.Bir sorun olur mu acaba? Bana kesin bir bilgi verir misiniz? Şimdiden teşekkürler
 • aydın Pazar, 12:00

  ben myo öğrencisiyım suan kpss ortaöğreime girebiliyormuyum önlisansa girmem mi gerekiyodu yoksa
 • pelin Perşembe, 00:00

  merhaba ben gazetecilik mezunu olucam trt ye basvurmak için kpss b den mi yoksa kpss a genel yetenek ve genel kültür sınavına girmem yeterli mi? cevaplaranız cok sevınırım
 • nuriye Perşembe, 20:57

  benim bir sorum olacak bölüm mezunları lisans kpss'ine girebiliyor mu?
 • şahan Salı, 10:56

  Benim bir sorum olacak size.Yorumlarda okudum sözleşmeli pozisyonlarda KPSS şartı aranmıyormuş doğruluk derecesi nedir.Birde 70 puan barajı istenen kadrolu memur pozisyonları için daha düşük puan alan arkadaşlar kesinlikle tercih yapamazlarmı tercih yapma şansı dahi yokmu.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.