KPSS Adayları Dikkat!

Üniversite mezunu olduğu halde lise mezunu olarak KPSS'ye girmeyi düşünenler, Danıştay 12. dairesi bu düzenlemeyi iptal etti.

EĞİTİM .
kpss adayları dikkat!

Danıştay 12. Dairesi, KPSS 'aynı öğrenim düzeyindeki adayların birbirleriyle yarışabileceklerine, üniversite mezunlarının lise mezunu olarak KPSS'ye giremeyeceklerine' hükmetti.

Türk Sağlık-Sen, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yayımlanan 2008 KPSS Orta Öğretim/Önlisans Kılavuzu'nun, 'Başvurma Koşulları' kısmında yer alan bazı düzenlemelerin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açmıştı. 12. Daire, kılavuzda yer alan ön lisans ve lisans diploması almaya hak kazanmış adayların ortaöğretim düzeyinde sınava başvuramayacaklarına ilişkin düzenlemelerin iptal istemini reddetti. Dairenin gerekçesinde, KPSS'nin bilgi ölçme suretiyle devlet memuru olmayı isteyen adayların puan esasına göre sıralanmasına yönelik bir yarışma sınavı olduğu, yarışmanın ise ancak eşitler arasında yapılabileceğinin evrensel bir norm olduğu belirtildi. KPSS başladığından bu yana uygulama bu yönde devam ederken, konu daha önce de mahkemeye taşınmış, Danıştay yine aynı kararı vermişti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git KPSS Adayları Dikkat!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Perşembe, 15 Temmuz

  • azrail Cuma, 10:00

    canınız cehenneme

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.