TEOG'da nakil sürecini iyi takip edin!

Fatih Dershaneleri Rehberlik Zümre Başkanı Emrah Akcan, 25 Ağustos'ta başlayacak nakil sürecinin öğrenci ve veliler tarafından çok iyi takip edilmesi gerektiğini söyledi.

EĞİTİM .
teogda nakil sürecini iyi takip edin!

Gizem Gül'ün haberi

TEOG tercih süreci 31 Temmuz’da başlıyor. Öğrenci ve veliler nasıl bir tercih listesi yapacakları konusunda kafalarında bir yol haritası oluşturmuştur diye düşünüyoruz. Ancak hatırlatmakta fayda var TEOG tercihleri yapılırken en önemli nokta yüzdelik dilimler… Biz daha önce yaptığımız haberlerde TEOG tercihlerinin nasıl yapılacağına değinmiştik. 

“TEOG tercihleri nasıl yapılacak” haberi için tıklayınız!

“Adım adım TEOG tercihleri nasıl yapılır? haberi için tıklayınız!

TEOG tercihlerinin nasıl yapılacağı kadar yerleştirme sonrası boş kontenjanların nasıl doldurulacağı ve nakil işlemlerinin nasıl yapılacağı da önemli bir konu. Nakil uygulamasında okula en son giren öğrencinin puanına bakılmayacak, taban puan şartı aranmayacak. Özetle bu uygulamaya göre isteyen her öğrenci boş kontenjan olan tüm okullara başvurabilecek.

TEOG nakil işlemleri konusunda merak ettiğimiz soruları Fatih Dershaneleri Rehberlik Zümre Başkanı Emrah Akcan’a sorduk. İşte yanıtlar…

İSTEYEN HER ÖĞRENCİ NAKİL İÇİN BAŞVURABİLECEK

Bu yıl ilk defa uygulanacak ‘nakil uygulaması’nın ‘ek yerleştirme’den farkı ne?

TEOG nakil işlemleri aslında geçen yıl SBS’de yapılan ek yerleştirmelerin bir benzeri ancak geçen yıl öğrenciler tercih listelerinde yer alan okullar üzerinde ek yerleştirme başvurusu yapabiliyordu. Bu yıl ilk defa uygulanacak nakil işleminde hiçbir bölge ve okul kısıtlaması olmaksızın öğrenciler nakil için başvuruda bulunabilecek.

NAKİL BAŞVURULARI KAYIT OLUNAN OKUL MÜDÜRLÜĞÜNE YAPILACAK

TEOG nakil işlemleri nasıl yapılacak? Diyelim ki ben TEOG tercihleri sonucunda bir okula yerleştim ama X okulunda da boş kontenjan var ve ben okula gitmek istiyorum. Bu durumda ne yapmam gerekiyor?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var;  TEOG yerleştirmeleri sonucunda bir okula yerleşen öğrencinin kayıt yaptırmasına gerek yok, çünkü bu öğrenciler sistem tarafından otomatik olarak kaydedilecek. Herhangi bir okula yerleştirilen ancak boş kontenjanı olan okullardan birine geçmek isteyen öğrenciler nakil başvurusunu TEOG yerleştirmeleri sonucu kayıt oldukları lisenin müdürlüğüne yapacaklar.

BOŞ KONTENJANLAR E-OKUL'DAN TAKİP EDİLECEK

Liselerin boş kontenjanları nereden takip edilecek?

Öğrenci ve veliler liselerin boş kontenjanlarını E-okul üzerinden takip edebilecekler. 

TABAN PUAN ŞARTI YOK

Nakil uygulaması nasıl işleyecek?

Öğrenciler boş kontenjanı olan okullara taban puanı şartı olmaksınız başvurabilecek. Nakil uygulamasında yerleştirme sonrasında okullarda oluşan taban puanlar değil, başvuran öğrencilerin puanları dikkate alınacak. Puan üstünlüğü kuralına göre okula başvuran öğrenciler puanlarına göre dizilecek ve en yüksek puanlı öğrenciden başlayarak, o okullara yerleştirilecek. Örneğin, bir okulda 5 kişilik bir kontenjan varsa, o okula başvuranlar arasından puanı en yüksek olan ilk 5 kişi yerleştirilecek. Nakil başvurusu sonrasında nakil işleminin gerçekleşip gerçekleşmediği, nakil talebi yapıldıktan sonraki ilk hafta içerisinde E-okul üzerinden takip edilebilecek.

EKİM'DE TABAN PUAN ŞARTI ARANACAK

Nakil işlemleri ne zamana kadar devam edecek?

Yerleştirmeye yönelik nakil işlemleri 25 Ağustos’ta başlayıp, Eylül ayı sonuna kadar haftalık periyotlarla devam edecek. Her hafta yeni kontenjanlar ve yeni nakil sonuçları açıklanacak. Eylül ayı boyunca boş kontenjanlara yerleştirmelerde aranmayan taban puan şartı ekim ayına geldiğinde şart olacak. Okullarda hazırlık sınıfı ve 9. sınıfta boş kontenjan kaldıysa en son giren öğrencinin puanından düşük puanlı öğrenci okula nakil yapamayacak.

Eylül ayı boyunca yapılacak nakil işlemlerinde taban puan şartı aranmaması herhangi bir eşitsizliğe neden olur mu?

Bu durum şöyle bir eşitsizliğe neden olabilir, yüzde 1’lik bir okula kazara daha düşük puanlı bir öğrencinin yerleşme ihtimali olabilir ancak zaten yüksek puanlı okulların boş kontenjanları diğer okullara göre çok daha az olacaktır. Örneğin, Galatasaray Lisesi’nde boş kalan kontenjan sayısı ya 1’dir ya da hiç yoktur. Bu daha çok puanı biraz daha düşük okullarda karşılaşabileceğimiz bir durum olabilir. 

NAKİL SÜRECİNİ İYİ TAKİP EDİN!

Nakil konusunda öğrenci ve velilere neler tavsiye edersiniz?

Öğrencilerin mutlaka nakil sürecini iyi takip etmeleri gerekiyor. Nakil işlemleri ile bir öğrenci puanı yüksek olduğu için listesine hiç yazmadığı okullara bile yerleşebilir. Bu anlamda öğrenci ve velilerin kesinlikle karamsarlığa kapılmamaları gerekiyor. İyi bir okula yerleşmiş öğrencilerin bile daha iyi bir okula yerleşebilme ihtimali var.  Biliyorsunuz TEOG tercihlerinde A ve B listeleri var ve A listesindeki tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler B listesindeki tercihlerinden birine yerleşecek. TEOG nakil uygulaması B listesindeki tercihlerinden birine yerleşen adaylar için de istedikleri okullara yerleşmek için bir fırsat. O yüzden bu süreci iyi takip etme ve “Ben zaten bir yere yerleşemem” diye düşünmemek gerekiyor. Çok fazla okul türü var, hatta çok sayıda yeni okul türü de açıldı. Öğrenciler bu okullara da başvurabilir. Yeni okul, yeni kontenjan demektir, bu da puanların düşme ihtimalini de beraberinde getirir. Bu yüzden öğrencilerin nakil konusunda kendilerini puan açısından sınırlandırmamasında fayda var. 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git TEOG'da nakil sürecini iyi takip edin!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • TEOG :d Pazartesi, 11:42

  NAKİL BAŞVURUM KABUL EDİLDİ AMA O OKULU İSTEMİYORUM O OKULA GİTMEM ZORUNLU MU ?
 • Teog😤 Cumartesi, 11:14

  Ben 387 aldım gitmek istediğim okul şu an taban p. Olarak 416 diyor gidebilirmiyim? Ek tercih le gidebilrmiyim 2. Nakil sonuçları ne zmn aciklanacak?
 • 387 puan aldim ve su Cumartesi, 11:12

  Teog😤
 • ogrencı Pazartesi, 17:13

  ben aglamam hala nakıl var
 • öğrenci Salı, 23:03

  yok b ye yerleştim falan diye ağlayıp zırlamayın çocuğunun puanı 380 olup tercihe hep 400-450 puanlık okulları yazarsan tabi çıkmaz işinize gelmeyince ah vah ediyosunuz bu sistemde suçlu meb değil velidir
 • baho Çarşamba, 16:51

  bişey sorcam ben simdi 25 tercihten 11 yaptım ama puanım 4uncu tercihim ve altını tutturuyor tamam buraya kadar sorun yok ama 4.cu tercih yaptığım lise cok uzakta simdi ben onun tuturursam ustundekiler tutmassa aşağıdaki tercihlerime gidebilirmiyim yoksa tutan en yüksek liseyemi
 • öğrenci Pazar, 17:36

  bide nakil ne oluyo düzgün bi şekilde açıklarmısınız lütfen yardımcı olun
 • ben 310 puan aldım c Pazar, 17:36

  ben 310 puan aldım cengizhan anadolu lisesine gidebilrmiyim ?
 • yaren Cuma, 18:03

  Son yerleşen 414 puan almış benim puanım 376 yerleşebilir miyim ?
 • funda Pazartesi, 20:20

  bu ne iş boş okullara nakil yapıyorum üstelik düşük puanlı liseye ama gelmiyor resmen evde kaldım okul hayatım bitti bu kadar kolaymıydı hayatımın maf olması
 • ismail Cuma, 16:55

  puan düşük olsa bile mecburen nakil yapmaları gerekiyo!!!
 • bir veli Pazartesi, 16:01

  Bu ne rezalet.kızım 380 puan aldı.a grubu tercihlerinden yüzdelik dilimi tuttuğu halde tercih ettiği okullara giremedi.b grubu tercihlerinden istemediği bir okula yerleştirimiş üstelik bu okulun taban puanı 100.madem kafanıza göre yerleştirecektiniz keşke sınav stresi yaşatmasaydınız bu çoçuklara.bu durumda olan yalnızca benim kızımda değil.aynı okula 470 puan alan,452 puanla gelen çocuklarda var.şu an herkes nakil dilekçesi veriyor.kimsenin bu çocuklara bunu yaşatmaya hakkı yok .yeter artık yeter.
 • Ramazan Cuma, 22:06

  ara sınıflarda okuyanlar için de bu sistem uygulanacak mı? Önceki yıllarda da onlar mağdur oldular.Şimdi boş kontenjan olduğu halde nakil aldıramıyoruz. 1- 2 puandan dolayı.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.