"Kararı bu aşamada uygulamak mümkün değil"

SBS ile ilgili mahkemenin vermiş olduğu kararın çok geç kalınmış bir karar olduğunu söyleyen Celil Vardar, bu kararın şu aşamada uygulanmasının mümkün olmadığını ifade etti.

EĞİTİM .
kararı bu aşamada uygulamak mümkün değil

Gizem Gül'ün haberi

Ankara 18. İdare Mahkemesi, 8 Haziran 2013'te 8. sınıf öğrencilerine yönelik yapılan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarının yanlış hesaplandığı gerekçesiyle 1 milyon 112 bin 604 öğrencinin girdiği sınav sonuçlarıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. MEB bu kararın ardından bir açıklama yaparak kararın bir üst mahkemeye götürüleceğini açıklamıştı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı bugün yaptığı açıklamada da kararı değerlendirerek, "Bu sınav sonucunda okullara yerleşmiş olan çocuklarımız rahat olsunlar, aileleri rahat olsun, velilerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz endişe etmesinler. Hiçbir çocuğumuzun hak kaybı söz konusu olmamıştır, olmayacaktır.” açıklaması yaptı.

Biz de mahkemenin SBS ile ilgili verdiği kararı ve sonrasında ortaya çıkabilecek durumu  Final Dergisi Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Celil Vardar’a sorduk. SBS ile ilgili mahkemenin vermiş olduğu kararın çok geç kalınmış bir karar olduğunu söyleyen Vardar, bu kararın şu aşamada uygulanmasının mümkün olmadığını ifade etti. Celil Vardar konuyla ilgili şunları söyledi:

“2013 SBS’ye Yabancı Dil olarak Almanca ve Fransızca’dan giren 718 öğrencinin puanları yanlış hesaplanmış, ancak İngilizce’den sınava giren öğrencilerin puanlarında bir sorun yoktu. Yani  öğrencilerin Türkçe, Matematik, Sosyal, Fen testlerindeki puanlarının hesaplanmasında herhangi bir sorun yoktur; sadece Yabancı Dil testinde, orada da Almanca ve Fransızca’dan sınava girmiş olan sınırlı sayıdaki öğrencinin yabancı dil testlerinin ve dolayısıyla da toplam puanlarının hesaplanmasında sorun vardır.

ÖĞRENCİLERİN SADECE BAŞARI SIRALAMALARI DEĞİŞECEK

Bu durumda şuanki sorun, puanı yeniden hesaplanmış fakat genel sıralama içine alınarak tüm öğrenciler yeniden sıralanmadığı için yaşanıyor. Kararın uygulanması durumunda tüm öğrencileri etkileyecek bir yeniden sıralama yapılacağı için öğrencilerin sadece başarı sıralamaları değişecektir; bu sıralama sonucunda araya 718 kişi daha katılacağı için adaylar bulunduğu başarı sırasından daha aşağılara düşebilirler.

Öte yandan 718 kişilik grupta da genel sıralama içine katıldığında bulunduğu başarı sırasının üzerine çıkabilecek adaylar olabileceği gibi bulunduğu başarı sırasının çok altına düşebilecek adaylar da olabilecektir. 718 kişi için de durum aynıdır. Şu andaki puanları değişmeyecektir; fakat başarı sıralamaları değişebilecektir.

BU KARARDAN ÖĞRENCİLER NASIL ETKİLENECEK?

Şu anda herhangi bir liseye yerleştirilmiş adaylar yerleştirilirken o okulun en yüksek veya en düşük puanlı öğrencileri olarak yerleştirilmişlerse bu yeni sıralamadan etkilenebilirler.

Bu da iki biçimde olabilir:

a.Bir üst tercihlerine yerleşme hakkı kazanabilirler

b.Bir alt tercihlerine yerleştirilebilirler.

c.İmkansız gibi görünse de bu 718 ki araya girmesiyle bazı adaylar da açıkta kalabilirler.

YENİ KONTENJANLARIN OLUŞTURULMASI GEREKEBİLİR

Yeni durum bazı öğrencileri etkilemezken bazı öğrenciler yeni bir hak kazanacakları için okul değiştirmek isteyebileceklerdir. Ancak her durumda “ müktesep hak” oluşması dolayısıyla yeni kontenjanlar yaratılması gerekebilecektir.

Kontenjanların dolmadığı liselerde sorun olmayabilir ancak kontenjanları dolmuş olan liselerde de yeni kontenjanlar yaratılmak zorunda kalınabilir.

İTİRAZIN SONUCUNU BEKLEMEK GEREK

Milli Eğitim Bakanlığı’nın itirazının sonucuna kadar velilerin bir şey yapmaları söz konusu değil.”

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git "Kararı bu aşamada uygulamak mümkün değil"
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.