Deneme çözün, eksiklerinizi tamamlayın!

28-29 Kasım tarihlerinde yapılacak ortaöğretime geçiş sınavlarına son 1 hafta kala yapmanız gerekenler...

EĞİTİM .
deneme çözün, eksiklerinizi tamamlayın!

Gizem Gül'ün haberi

Temel eğitimden ortaöğretime geçiş sınavları 28-29 Kasım’da yapılacak. Öğrenciler iki günde toplam 6 sınava girecekler. Sınava son 1 hafta kala öğrenciler neler yapmalı, deneme çözmeyi hangi gün bırakmalı? Anafen Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Recep Uysal, ortak yazılılara girecek öğrenciler için önemli tavsiyeler verdi.

DENEME ÇÖZÜN, EKSİKLERİNİZİ TAMAMLAYIN

Sınava kadar olan 1 haftalık süreyi öğrenciler nasıl değerlendirmeli?

Sınavlara girecek öğrenciler için şöyle bir avantaj var, ciddi bir konu yoğunluğu yok. Okullar açıldığından beri yaklaşık 2 buçuk aylık bir konu yoğunluğu var. Sınav öncesinde öğrenciler bu 2 buçuk aylık sürede işlenen konulara eksikleri var mı, neleri hatırlıyorlar neleri hatırlamıyorlar diye şöyle bir dönüp baksınlar. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da geçtiğimiz günlerde örnek sorular yayınladı. Bu sorulara baktığınız zaman geçen yıllarda uygulanan SBS’lerden alınmış sorular olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla öğrenciler test çözme becerilerini geliştirme ve pratik yapmak adına özellikle deneme çözmeye ağırlık vermeliler. Günde en azından 1 deneme veya bir gün 3 branştan, bir gün de 3 branştan deneme çözebilirler. Öğrenciler, kalan bu bir haftalık dönemi deneme çözerek ve eksiklerini tamamlayarak geçirebilirler.

SINAVI GÖZÜNÜZDE BÜYÜTMEYİN

Bunların haricinde sınavı gözlerinde büyütmemeye özen göstersinler. Sonuçta Bakanlığın da ısrarla ifade ettiği gibi bu sınavlar okulda yapılacak yazılı sınavları. Tabi ki bu sınavların öğrenciler açısından etkisi büyük ama yine de sınavı gözlerinde çok büyütüp de fazla heyecan yapmalarına da gerek yok. Ama tabi bu söylediğimden sınav önemsenmesin gibi de ters bir anlam anlaşılmasın. Merkezi yazılıların yüzde 70 etki edeceğini düşünürsek yüzde 35’i gelecek hafta yapılacak sınavlardan elde edilecek. Dolayısıyla öğrencilere fazla abartmadan gerekli çalışmaları yapmalarını öneririm.

SON HAFTA ÇALIŞMA SİSTEMİNİZİ YA DA GÜNLÜK ALIŞKANLIKLARINIZI DEĞİŞTİRMEYİN

Bazen sınavlara son 1 hafta kala öğrenciler daha önce hiç yapmadıkları şeyleri yapabiliyorlar, farklı çalışma sistemlerine girebiliyorlar, yatma saatlerini değiştiriyorlar, günlük düzenlerini bozuyorlar, beslenme alışkanlıklarını değiştiriyorlar. Aslında bu tarz şeylere girmeden, normalde çalışma alışkanlığımız nasılsa, günlük hayatımız nasılsa onu bu gelecek hafta boyunca devam ettirmek lazım. Ama belki bunun yanında biraz tekrar ve deneme ağırlıklı çalışmak, ayrıca çözülemeyen soruları bir daha kontrol etme ve bir öğretmene sorma  şeklinde çalışmalarında fayda olacağını düşünüyorum. 

ÇARŞAMBA GÜNÜ HARİÇ DİĞER GÜNLER DENEME ÇÖZÜLEBİLİR

Sınava son 1-2 gün kala neler yapmalılar? Deneme çözmeyi ya da sınava çalışmayı ne zaman bıraksınlar?

Bu yıl geçmiş yıllara göre şöyle bir fark var. Geçmiş yıllarda merkezi sınavlar okulun son haftasına ya da okulun kapandığı döneme geliyordu. Dolayısıyla öğrencilere son birkaç gün çalışmayın, biraz daha kendinizi rahat bırakın diyebiliyorduk. Ama şimdi zaten sınav okul haftası içinde olacak, öğrenciler zaten o hafta Pazartesi, Salı ve Çarşamba normal olarak okullarına devam edecekler. Merkezi yazılılara hazırlık yapmayla alakalı olarak Çarşamba günü hariç diğer günlerde deneme çözülebilir. Son gün belki kitap karıştırmama, deneme çözmeme ya da tekrar yapmayabilirler ama son güne kadar tekrar yapmakta fayda var, Çarşamba gününü burada istisna tutabiliriz. 

MEB’in yayınladığı örnek soruları nasıl değerlendirirsiniz?

MEB’in yayınladığı örnek sorular orijinal sorular değil. Önceki yıllarda SBS’de sorulmuş sorular. Demek ki ortak yazılılarda da geçmiş yıllarda sorulan SBS sorularına benzer sorular çıkacak ama konu içeriği Kasım ayı sonuna kadar olan müfredatla sınırlı olacak.

SINAVLARI ÖLÜM KALIM SAVAŞI GİBİ GÖRMEMEK GEREK

İlk defa sınava girecek öğrencilerin sınav kaygısıyla baş etmesi için neler tavsiye edersiniz?

Biliyorsunuz bu sistemin çıkış noktasında özellikle kaygı konusu çokça tartışıldı. Yazılıları eğer iki güne yayarsak öğrenci kaygısı azalır mı, azalmaz mı diye çok konuşuldu. Bir kere ne olursa olsun bunu kabullenmek lazım ki eğer merkezi bir sınav yapılıyorsa bu okul yazılısı da olsa bu sınav öğrencileri mutlaka kaygılandıracaktır. Normalde okulda merkezi olarak yapılmayan sınavlarda bile her öğrenci biraz kaygı duyuyor. Zaten insanların kaygı yaşaması normal, bu sınavlar öğrencileri kaygılandırmıyorsa burada bir problem var, kaygılanmıyorsanız sınavları hiç ciddiye almıyorsunuz demektir. Tabi buradaki önemli nokta kaygının boyutu, kaygı olması gerekenden biraz daha üst seviyede oluyorsa bu öğrenci açısından zararlı olmaya başlıyor. Bu aşamadan sonra yapılabilecek en makul şey, birincisi öğrencilerin mümkün olduğunca bu sınava hazırlıklı olması, çünkü hazırsanız kaygı duymanız için fazla bir neden olmaz. İkincisi de olabildiğince sınava ya da sınavlara olan bakışı biraz daha sağlıklı bir zemine çekmek, farklı anlamlar yüklememek; sınavları ölüm kalım savaşı olarak görmemek. 

On5yirmi5

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Deneme çözün, eksiklerinizi tamamlayın!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.