SBS'de yedek sırasını bekleyecekler dikkat!

Gürsoy, SBS'de yedek sırasını bekleyecek öğrencilerin haklarını kaybetmemek için kazandıkları okula mutlaka kayıt yaptırmaları gerektiğini söylüyor.

EĞİTİM .
sbsde yedek sırasını bekleyecekler dikkat!

Gizem Gül'ün haberi

SBS'de asil olarak bir okula yerleştirilenler için kesin kayıtlar bugün başlıyor. 31 Ağustos saat 17:00'a kadar sürecek zaman dilimi içeresinde kayıt yaptırmayanlar haklarını kaybedecek. SBS'de yedek yerleştirmelerdeki sırasını bekleyecek öğrenciler de mutlaka asil olarak yerleştirildikleri okula kesin kayıtlarını yaptırmalılar. Çünkü asil olarak yerleştirildikleri okula kayıt yaptırmazlar ve yedek yerleştirmelerde de bir okula yerleştirilmez iseler, bu haklarını kaybedecekler.

SBS'de yerleştirme sonuçların açıklanmasının ardından öğrencilerin yedek yerleştirme sıraları herkesin kafasını karıştırdı. SBS sonuçlarını öğrenen öğrenciler 1 asil ve 3 okulun yedek listesinde görülebiliyor. Ayrıca öğrencilerin yedek sıralamalarında yapılan değişikliğe göre, 10’uncu tercihini kazanan bir öğrencinin 9, 8 ve 7’inci tercihindeki okulların yedeğinde olması beklenirken 2, 3 ya da 4. tercihlerinin yedek listesinde olabiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) bu yıl yedek sıralamada uyguladığı sistem, bir yandan öğrencilerin girme ihtimali yüksek olan okullar yerine, yerleşmesi mümkün olmayan okulların yedeğinde olduğu eleştirilerinin yapılmasına neden olurken bir yandan da 'SBS yedek sıralamalarında bir hata mı var?' sorusunu akıllara getirdi.

MEB Sınavlar Daire Başkanı Nurcan Deveci bu konuya ilişkin olarak  “Yedek yerleştirmeleri yukarıdan aşağı doğru yaptık. Herhangi bir hata yok. Aşağıdan yukarı yapsaydık öğrenci, puanı yetse bile daha yüksek puanlı bir okula yerleşemeyecekti” şeklinde bir açıklama yaptı.

"Yedek sıralamalarda bir hata yok"

Biz de SBS yerleştirmelerinde bir hata olup olmadığını ve SBS yerleştirmelerle merak edilen birkaç noktayı Sabah Gazetesi Yazarı ve Eğitim Danışmanı Sait Gürsoy’a sorduk. Bu konuda herhangi bir hatanın olmadığını ifade eden Sait Gürsoy, insanların boş yere panik yaptığını ve MEB’in bu konuda internet sitesinde zaten açıklama yaptığını ifade ediyor.

Sait Gürsoy yerleştirmelere ilişkin iddiaları şu şekilde özetliyor:
“SBS yerleştirmelerinde hata yapıldığını düşünenler 'SBS’de çocuk nereyi kazanırsa kazansın, yedek listeleme ilk 3 tercihe göre yapıldığını' iddia ediyorlar. 'O zaman da yedek sıralamanın ilk 3 tercihine göre yapılacağını söyleselerdi' diyorlar. MEB de 'Hayır böyle bir şey yok. Biz tercih sıralamasına göre  kazandığı yerin bir üstüne göre baktık, 3 tanesini belirledik' diyor. Zaten bu kural da kılavuzda yazıyor. Her sene böyle bir şey söylenir. Bazen puanlar yanlış hesaplandı denir, bazen puan hesaplamaları yanlış değerlendirildi denir. Bu tip olaylar her zaman çıkar. Bana göre bir hata yok”

Yedek sırasını bekleyecek öğrenciler de mutlaka asil olarak yerleştirildiği okula kayıt yaptırmalı

SBS yerleştirme sonuçlarına göre 1 asil ve 3 yedek okulun listesinde görülen öğrencilerin, yedek sıralamalarını beklerken asil olarak yerleştirildiği okuldaki haklarını kaybetmemeleri önem taşıyor. Bununla ilgili olarak Sait Gürsoy, “SBS ile yerleşecek bir öğrenci 1 okulun asil, 3 okulun yedek listesinde görülebiliyor. Bu durumda öğrenci ve veliler nasıl bir yol izlemeli? Asil olarak yerleştiği okula kaydını yaptırmayıp, yedek olduğu okullarda sırasını beklerse ve kendisine sıra gelmezse, asil olarak yerleştiği okuldaki hakkını kaybeder mi?” sorumuzu şöyle cevaplıyor:

“Anadolu liselerinde öğrenciler kesin kayıt yaptırdıktan sonra eğer yedek listedeki yerleri kazanabiliyorlarsa başvurularını da tekrar yapmaları gerekiyor. Örneğin aday 7. tercihinde A Anadolu lisesini kazandı. Önce gidecek oraya kesin kaydını yaptıracak. Daha sonra MEB kayıtlardan sonra boş kontenjanları açıkladığında, e-okul’un internet sitesinden bakacak. Diyelim ki  aday 4. tercihine girebiliyor, o zaman e-okuldan 4. tercihine girebileceğini belirtecek yedek liste başvurusunu yapacak. Eğer aday yedek liste başvurusunu kazanabiliyorsa, otomatik olarak kaydı oraya götürülecek. Ya da aday yedek listede olduğu okulu kazanamadı, o zaman da asil olarak kayıt yaptırdığı okula dönebilecek, bir daha da kayıt yaptırmasına gerek kalmayacak. Çünkü işlemleri daha önce yapılmıştı."

"Kayıt yaptırmadan yedek sıralamayı bekler ve kazanamazsa, asil olarak yerleştirildiği okuldaki hakkını da kaybediyor"

"Eğer aday asil olarak yerleştirildiği okula kayıt yaptırmıyorsa, yedek listeden yine başvurusunu yapabiliyor. Ancak burada çok önemli bir püf noktası var. Aday yedek listedeki yerini kazanamazsa daha önce kayıt yaptırmadığı için hakkı iptal oluyor ve bir Anadolu lisesine giremiyor. “

Bu yıl SBS’de yedek sıralamalarında yapılan bu değişikliğe göre örneğin, 10. tercihine asil olarak yerleştirilen bir öğrencinin, 7. 8. Ve 9.  okulların yedeğinde olması beklenirken; 2, 3 ve 4. tercihlerinin yedeğinde görünüyor. Bu durum da öğrencilerin girme ihtimali yüksek olan okullar yerine, yerleşmesi mümkün olmayan okulların yedeğinde olduğu eleştirilerinin yapılmasına neden oldu. Bu konuyu değerlendiren Sait Gürsoy şunları söyledi:

"MEB buna açıklık getirdi ve anlattı. Arzu edenler MEB’in web sayfasından bu açıklamayı görebilir. Ama bence de öyle bir eleştiri var. Sonuçta bu MEB’in aldığı bir karar. Bunu ne zaman değerlendireceğiz? Bu yıl da okullar açılınca bu olayın olup olmadığı karşımıza gelecek. Ben öğrencilerin kendi puan veya sıralamalarına yakın 3 tercihin olmasının daha rahat yerleşme durumu olduğunu düşünüyorum. Ama tabi bu iş ölçme değerlendirmecilerin işi. Bizim göremediğimiz küçük bir püf noktası var. ”

Öğrenci ve velilerin yedek listeleri https://eokul.meb.gov.tr/ adresinden takip etmeleri gerektiğini söyleyen Sait Gürsoy, bugünlerde çok sansasyon haberlerin yapılabileceğini bu yüzden de öğrencilerin kimsenin sözüne bakmamalarını ifade etti.

SBS yerleştirmelerinde süreç nasıl işleyecek?

SBS yerleştirme sonuçları 17 Ağustos 2012 tarihi itibariyle www.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden açıklandı. Buna göre öğrencilerin asil ve yedek olarak kazandıkları okullar belli oldu.

Asil liste kayıt dönemi

Bir okula asil olarak yerleştirilen öğrenciler için kayıt süreci 27 Ağustos’ta başlayacak ve 31 Ağustos 2012 tarihi saat 17:00’a kadar devam edecek. Bu tarihler arasında kayıt yaptırmayan öğrenciler bu haklarını kaybedecek.

Yedek liste kayıt dönemi

Yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 03 Eylül 2012 saat 08.00'den itibaren boş kalan kontenjanlar ilan edilecek. Her okulun boş kontenjan sayısı kadar öğrenciye, daha önce açıklanan yedek sırası dikkate alınarak kayıt hakkı tanınacak.

Her öğrenci kayıt hakkı kazandığı okula, kayıt hakkı kazandığı gün hariç 3 iş günü içerisinde saat 17:00'ye kadar kayıt yaptırmak zorunda. Kayıt yaptırmadığı taktirde, boş kalan kontenjanlara sistem tarafından yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verileceğinden bu haklarını kaybedecekler.

Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi 12 Eylül 2012 saat 17.00'ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacak.  12 Eylül 2012 saat 17.00 itibariyle kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları ise 14 Eylül 2012 saat 17.00'ye kadar devam edecek.

Yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, verilen kayıt süresi içerisinde kayıtlarını yaptırmamaları durumunda bu haklarını kaybedecekler. Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları takdirde, bir önceki okuldaki kayıtları sistemden otomatik olarak düşecek.

Kayıt Hakkı Kazanamayan Öğrenciler:

Sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarının (genel lise ve meslek liseleri)
9. sınıflarına yeni öğrenci kayıtları, 13-31 Ağustos 2012 tarihleri arasında e-kayıt sistemi ile elektronik ortamda yapılacak. Sınavsız öğrenci alan meslek lisesine kayıt yaptırmak isteyenler bölge sınırlaması olmaksızın 10 adet okul tercihi yapabilecek. Öğrenciler hem genel liseye hem meslek lisesine kayıt yaptıramayacaklar.

Veliler https://e-okul.meb.gov.tr adresindeki “Veli Bilgilendirme Sistemi”nden SBS yerleştirmelerine dair bilgileri ve yedek sıralama listeleri takip edebilirler. Ayrıca isteyen veliler bu yıl ilk defa uygulanan bir sistem ile SMS ile de bilgilendirilebilecekler.
 

On5yirmi5

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git SBS'de yedek sırasını bekleyecekler dikkat!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • hri Cuma, 00:06

  arkadaşlar siz asil olarak kazandığınız okula kayıt yaptırın daha sonra o şansınızı da kaybedersiniz. aynı zamanda yedek sıranızı bekleyebiliyorsunuz kayıt yaptırdığınız halde . yani asil olarak kayıt yaptırdığınız okuldayken başka bir okulda yedek sıranız gelirse kaydınızı oraya aldırabiliyorsunuz
 • huri Perşembe, 23:59

  arkadaslar kız meslek lısesı cıkıslılar tıp okuyamıyor mat fen bolumu tıp okur kız meslek lısesınden degıl de saglık meslek lısesınden tıp okuyabılırsın
 • meryem Pazar, 14:09

  asil olarak çıkan okula kayıt yaptırınca yine yedegi bekleyebiliyor muyuz
 • betül dursun Salı, 09:25

  ben bir okulunun yedeklerinde 2. sıradayım girme şansım yüksek mi
 • tezcan Salı, 00:00

  326 puanlık yere gittigimiz yere 50 kisi basvurursa sonradan alınırmı
 • zeynep Pazartesi, 00:00

  benim oyp puanım 371,693 ama hiç bir anadolu lisesine yerleşemedim .bu durumdan çok üzgünüm... istedigim anadolu lisesinde 15. yedekteydim ama 12. yedekte kaldı ....
 • sbs Pazar, 00:00

  kastamonu kız meslek liselerinde boş kont varmı
 • aysenur Perşembe, 00:00

  ben ankaradan aysenur atatürk anadoluya 46. sıradan yedeğim 14 bos kontenjan simdiyekadar 21 kisiye yedek kayıt hakkıverilmis sizce 12 eylüle kadar okula girebilirmiyim lütfen cevap terettürdeyım
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Salı, 4 Eylül

 • sbs Salı, 00:00

  kız meslek lisesi
  mezunları tıp okur
  mu
 • sbs Salı, 00:00

  arkadaşlar boş kontenjanlar hangi sitede
 • nil Pazartesi, 00:00

  meb miş hiçbir şeyi doğru dürüst yaptığı yok
 • lale Pazartesi, 00:00

  Lanet Olsun böyle bakanlığa
 • sude Pazartesi, 00:00

  ya lütfen biliyorsanız cevap verin şu an kafam karmakarışık çünkü 28 den erenköy anadoluyu asil olarak kazandım 28 den de çamlıca da yedekteyim sonuç sizce ne olur ?
 • ümit Pazartesi, 00:00

  81.yedegim 21.kişi hak kazanmış sıra banada gleirmi
 • sude Pazartesi, 00:00

  422 puanla çamlıca anadolu da 28. sırada yedekteyim fakat en fazla 14 tane almış acaba girebilecek miyim ?
 • sbs Pazartesi, 00:00

  gül sen asil okuluna kaydını yaptırmalısın
 • gül Pazartesi, 00:00

  ben yedekte kaldım ve kazanamadım buna göre ne yapmalıyım
 • sbs Pazartesi, 00:00

  hangı siteden
 • ahmet Pazar, 00:00

  sbs; yedek yerleştirmeler için boş kontenjanlar 03 Eylül 2012 yani yarın saat 08.00'den itibaren ilan edilecek.
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Pazar, 2 Eylül

 • sbs Pazar, 00:00

  boş kontenjanlar ne zeman açıklancak!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • sbs Cumartesi, 00:00

  düşünceli mağlesef olmaz
 • sbs Cumartesi, 00:00

  mağlesef olmaz düşünceli
 • düşüceli Cumartesi, 00:00

  ya arkadaşlar artvin fen lisesinde yedeklerde 41.sıradayım gire bilir miyim??..lütfen cevap verin acill
 • nnn Cuma, 00:00

  cevap verebilir misiniz
 • nnn Cuma, 00:00

  kartal anadolu lises,nde yedeklerde 83. kişiyim yerleşe bilir miyim
 • lale Cuma, 00:00

  sbs'ye cevap: asil olarak yerleştirildiğin okula kesit kayıt yapılıyor. sonra da yedek yerleştirmeler için e okul'dan listeleri takip etmek gerek. kesin kayıtlar da bugün son. ön kayıt diye birşey yok bildiğim kadarıyla.
 • sbs Cuma, 00:00

  biri bana cevap versin
 • sbs Cuma, 00:00

  2 tane okula ön kayıt yapılırmı

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.