Sur'da silah sesleri altında TEOG zaferi

Şakir Duru ve Dicli Tiken misafir oldukları okulda girdikleri Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş TEOG sınavında büyük başarı elde etti.

EĞİTİM .
surda silah sesleri altında teog zaferi

Sokağa çıkma yasağı uygulanan Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde, PKK terörü nedeniyle Alparslan İmam Hatip Ortaokulu’nda öğretime ara verildi. Bu okulun 570 öğrencisi Yenişehir’deki Şehit Yüzbaşı Bahtiyar Er İmam Hatip Ortaokulu’nda misafir ediliyor.

Haberturk gazetesinden Ahmet Yukuş'un haberine göre bu öğrenciler arasındaki Şakir Duru ve Dicli Tiken ise misafir oldukları okulda girdikleri Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEGO) sınavında büyük başarı elde etti. Silah ve bomba sesleri altında girdikleri TEOG sınavında, 8. sınıf öğrencisi Şakir Duru 120 sorudan 110; Dicle Tiken ise 105 net çıkararak adeta mucize yarattı. Şakir ve Dicle’nin hayalleri tıp okuyup doktor olmak.

ÇATIŞMAYA GÖRE DERS PROGRAMI

Okul Müdür Yardımcısı İbrahim Eken, öğrencilerin zor şartlarda aldığı başarının 120 net düzeyinde olduğunu söyledi. 2 öğrencinin de ailesinin maddi sıkıntılar yaşadığına dikkat çeken Eken, “Buradaki durumdan öğreciler ciddi şekilde etkilendi ama büyük başarı kazandılar. Sur İlçesi’nde, karanlık olmadan öğrencileri eve göndermemiz gerekiyor. Bu yüzden ders programını değiştirip fen, Türkçe ve matematik derslerini ilk saatlere aldık” dedi.

‘HENDEK VE BARİKATLAR ARASINDA OKULA GİTMEK ZOR’

Doktor olmak isteyen Dicle Tiken’in 4 kardeşi var. Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Cemal Yılmaz Mahallesi’ndeki evlerinden, Şehitlik semtindeki ablasına taşınmışlar. Okula gitmek için her gün 10 km yürüyor. Ailesiyle birlikte evde 4 gün çatışma ortasında kaldıklarını söyleyen Dicle şunları söylüyor:

“Sınava silah seslerinin, patlamaların ortasında çalışıyordum. Hendek ve barikatlar arasında okula gidip gelmek zor oluyordu. Okula giderken silahlı kişileri görünce psikolojimiz bozuluyordu ve bu durum dersten soğutuyordu. TEOG sınavına gireceğim sırada olayların yaşanması da zoruma gitti. Daha fazla net yapmayı planlıyordum ama silah sesleri beni engelledi. 120 net yapamadığım için tüm planlarım altüst oldu...”

‘HEDEFLERİMİZE ULAŞMAK İÇİN ÇATIŞMALAR BİTMELİ’

Şakir Duru, terör ve patlamalara rağmen öğretmenlerinin desteği ile okula motive olmuş. Babasının şoför olduğunu ve son 2 ayda 2 kez ev değiştirmek zorunda kaldıklarını anlatan Şakir, tam puan alamadığına üzülüyor. Şakir, şartlar böyle olmasa daha iyi sonuç alabileceğini söylüyor:

“Bir süre ara vermek zorunda kaldık, misafir olarak gittiğimiz okulda bile 1 ay sağlıklı ders yapamadık. Zor şartlarda 110 net soru yaptım. Doktor olmak istiyorum. Hedefimi gerçekleştirmem için çatışma ortamının son bulması lazım.”

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Sur'da silah sesleri altında TEOG zaferi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.