Nasıl Hemşire Olunur?

Hemşirelik Mesleği ile ilgili olarak merak edilen tüm soruların yanıtlarını sizler için bir araya getirmeye çalıştık.

EĞİTİM .
nasıl hemşire olunur?

TANIM

Bireyleri, hastalıklardan korunma yolları konusunda bilgilendiren, beden veya ruh sağlığının bozulması halinde hekim tarafından verilen tedaviyi uygulayan, hasta bakımını planlayan, uygulayan, denetleyen ve izleyen kişidir.

GÖREVLER

Hastayı kabul eder ve muayeneye hazırlar, Hasta bakımını yaparken, solunum, beslenme, boşaltım, hareket ve uygun pozisyon, uyku, dinlenme, uygun giyim, temizlik vb. temel insan ihtiyaçlarını dikkate alır ve uygulama yapar, Acil durumlarda ilk yardım tedavisi yapar, Hasta için öngörülen tedaviyi uygular, takip eder ve düzenli olarak hastaya verilecek ilaçları temin eder, enjeksiyon yapar, serum takar, ameliyat yaralarını temizler, bandajlar, tansiyon ve vücut ısısını ölçer, Ameliyathanede fiziksel ortamı hazırlar, ameliyat ekibine yardımcı olur. Hastaların genel durumları hakkında yazılı rapor tutar, Ana çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetlerinin yürütülmesinde, insanların bulaşıcı hastalıklardan korunması ve istatistiki bilgilerin toplanması ve değerlendirilmesi gibi görevlerde bulunur.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Tansiyon aleti, sıcaklık ölçer (derece), EKG aleti (kalp grafiği), monitör, oksijen tüpü ve çadırı, Enjektör, ilaçlar, solüsyon ve tüp, sonda, Pansuman aletleri ve malzemeleri, Aspiratör, Ameliyatta gerekli diğer malzemeler, Beden bakımında kullanılan küvet, havlu vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Hemşire olmak isteyenlerin; Üst düzeyde genel yeteneğe sahip, Biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, İnsanlara yardım etmekten hoşlanan, Sorumluluk duygusu yüksek, Çabuk ve doğru karar verebilen, Tedbirli, tertipli, Şefkatli, sevecen, Bedence sağlıklı, dayanıklı ve soğukkanlı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Hemşireler resmi veya özel hastanelerde, dispanserler ve sağlık ocaklarında görev alabilirler. Çalışma ortamı genellikle temiz ve kapalıdır. Hemşireler çalışırken hastalarla, hasta yakınlarıyla, doktorlarla ve diğer sağlık personeliyle iletişim halindedirler ve görev yaptıkları sağlık kuruluşlarında belirlenen takvime göre nöbete kalmak veya vardiyalı çalışmak durumundadırlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Hemşireler; üniversite bünyesinde bulunan hastanelerde, devlet hastanelerinde, Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı hastanelerde, dispanserlerde, özel sağlık kurumlarında, çeşitli kurumların bünyesinde bulunan sağlık birimleri ve kreşlerde görev yaparlar. Meslekte işsiz kalma durumu hemen hemen yok denecek kadar azdır. Sağlık alanında en çok ihtiyaç duyulan meslek elemanıdır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi, Sağlık Meslek Liselerinin “Hemşirelik” Bölümlerinde ve çeşitli üniversitelere bağlı, “Hemşirelik Yüksekokulları” ile “Sağlık Yüksekokulları”nın “Hemşirelik” programında ve “Sağlık Bilimleri Fakültesi”nin “Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri” programlarında verilmektedir;

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Yüksek öğretim kurumlarındaki mesleğin eğitiminin verildiği programlara girebilmek için, Lise veya dengi okul mezunu olmak, Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Hemşirelik” veya “Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri”” lisans programları için yeterli “Sayısal (SAY1)” puan almak (Gülhane Askeri Tıp Fakültesi için yeterli “Sayısal2 (SAY2) puanı almak), Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Hemşirelik” veya “Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri” lisans programları ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir. Sağlık Meslek Liselerindeki mesleğin eğitiminin verildiği programlara girebilmek için; İlköğretim okulu mezunu olmak (öğrenimine ara vermemek ve orta öğretim kurumlarına devam etmemiş olmak),Kız olmak, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Sağlık Meslek Liseleri için, Merkezi sistemle yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi, Sağlık Meslek Liselerinde 4 yıl, yüksek öğretim kurumlarında da 4 yıldır. Hemşirelik eğitiminde dersler teorik ve uygulamalı olarak yürütülmektedir. Eğitimleri süresince; Hemşirelik mesleğinin tarihçesini, İnsan yapısı ve fonksiyonları, mikrop ve parazitler, sterilizasyon ve dezenfeksiyon önlemleri uygulamasını ve bağışıklığını, İlaçları, ilaçların etki ve yan etkilerini, ilaçların korunması ve uygulanmasını, Mesleği uygularken insan davranışlarının sebeplerini, hasta bakımındaki yerini, insan ilişkilerini, Bulaşıcı hastalıkların, bulaşma ve yayılma yolları ile alınacak tedbirleri, Sağlık hizmetlerinde eğitim ve eğitim programlarının hazırlanması, uygun eğitim araçlarının seçimini, İlkyardım, temel hasta bakımı ilke ve yöntemlerini, bunların hastaya uygulanmasını, Dahiliye hastalarının bakım 87ilkelerini, cerrahi müdahale gerektiren hastaların bakımını, Çocuk hastalıklarının bakım ilkeleri ve uygulamasını, Doğum ve aile planlamasını, Akıl sağlığı ve hastalıklarını, hastaların özelliklerine göre gerekli bakımı, Sağlık hizmetleri ile ilgili istatistiki bilgi toplama ve değerlendirme yöntem ve uygulamalarını öğrenirler.

MESLEKTE İLERLEME

2 yıllık hemşirelik önlisans bölümünü bitirenler, uygun şartları taşımaları durumunda 4 yıllık Ebelik, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Sağlık İdaresi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık Memurluğu, Sağlık Yönetimi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Sasyal Hizmetler, Hemşirelik ve Sağlık hizmetleri bölümlerine devam edebilirler. Sağlık hizmetleri meslek yüksekokulundan mezun olan hemşireler, zaman içerisinde sorumlu hemşireliğe, baş hemşire yardımcılığı ve baş hemşireliğe yükselebilirler.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Nasıl Hemşire Olunur?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • nimet Pazartesi, 12:05

  bn nimet doktor olmayı ço...k istiyorum ama ailem istemiyor ne yapmalıyım bana yardımcı olur musunuz?
 • Bosver Pazartesi, 21:57

  10. Sınıfta sağlık mesleğe geçmek ıstıyorum suan ort 60 nasıl gecerım yardımcı olun lütfen
 • Mizgin Cumartesi, 13:20

  Ben de anadolu imam hatip lisesinde okuyorum suanda hemsire olmayi cok istiyorum zorlanirmiyim yardimci olur musunuz acaba
 • Esra Salı, 19:15

  Anadolu İmam Hatip öğrencisiyim hemşire olmam zor olurmu?
 • hemşire Perşembe, 18:27

  Ben sağlık lisesi 2. sınıfa geçtim ve hala bizim ne olacağımız hakkında pek bişi anlayamadım yardımcı olur musunuz
 • Hemşire olmak isteye Perşembe, 00:30

  merhaba ben özel fen bilimleri lisesinde lise 2. sınıf öğrencisiyim hemşire olmak istiyorum yazılar bana yeterli gelmedi biraz açıklama yapabilirmisiniz
  kaynak: http://www.on5yirmi5.com/haber/egitim/mesleki-egitim/84914/nasil-hemsire-olunur.html
 • öznur Pazartesi, 10:37

  benim cocuklugumdan beri hayalım ozellikler aynı ben inşallah butun ısteyenlerin hayalleri gerceklesır.
 • duygu Cumartesi, 14:33

  merhaba ben anadolu lisesi 11.sınıf öğrencisiyim. üniversitede ygs'den hemşirelik okursam hemşire olabilir miyim? yada anadolu lisesi olduğum için zorlanır mıyım? lütfen cevaplar mısınız?
 • adalet karakolcu Çarşamba, 21:19

  Ben insanlarayardım etmeyi gercekten cok seviyorum ..şuan hemşirelij benim için imkansız teşki olsaydı 45 yaşındayım ama açık ögretime devam..hemşirelerin yapması gereken herşeyı seveseve hastalarayardım ederim..
 • eda Çarşamba, 20:14

  Ben düz lisede son sinif ogrensiyim ve eşit ağırlık bolumundeyim ve hemşire olmak istiyorum ygs de hemsireligi kazanmam olanaksız mi ve nasıl kazanbilirim
 • beyza Cuma, 18:49

  Yardimci oldugunuz icin tesekkurler .. Hemsire olmak guzel bisey bence
 • Züleyha Cumartesi, 03:14

  Ben 8.sınıfı bu yıl bitirdim ve tercihe mesleki ve teknikleri yazdım. Liseden sonra hemşire yardımcısı olunuyor ama üniversite de okuduktan sonra hemşire olunuyor demiiiiiiii???? $$$$$$$$$$$$$$$$$$$
 • tuba Çarşamba, 18:50

  benim hayalımdir anbulans hemşiresi olmak
 • ninda Çarşamba, 17:13

  ben küçüklüğümden beri hemşire olmak istedimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
 • deniz Perşembe, 17:52

  27.11.2014 lazımdı
 • deniz Perşembe, 17:50

  hemsirelik
 • Ayfer denız Perşembe, 14:22

  Benı anlatıyor yaAaaaaa :)
 • destina elisa tarıkk Çarşamba, 19:40

  süper ve ben soğukkanlıyım ve sevecenim tam ban göre eeeeee
 • nida Perşembe, 17:53

  Ben hemsire ya da tıbbi sekreter olmak istiyorum ama hangisini sececegime karar veremedim .fakat hemsirelik bana daha yakin geliyo ..lutfen yardimci olur musunuz?
 • burçin melisa yıldız Pazar, 01:02

  hala karar veremiyorum olimi diye 8.sınıfa gidiyorum acaba iyimi
 • beyza temelli Cuma, 12:31

  Bende hemsireligi okuyorum iyi ki bu meslgi secmisim çok mutluyum hemşirelik her yönüyle sosyal bir meslek:-)
 • ayse Salı, 00:42

  Yuksek okul muhasebe mezunuyum hemsire olmak istiyorum lutfen bana yol gosterirmisiniz ne yapmam lazim Simdiden tesekkurler
 • GAMZE Pazartesi, 02:13

  Mm imiş ya♥♥♥:-D
 • lale Salı, 18:16

  hariikasınız bana yardımcı oldugunuz için sagolun
 • ayşe Cuma, 00:00

  bence hemşire olmak çok iyi birşey,

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.