AÖF kitabında cinsiyetçi ifadeler

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nin Sosyal Psikoloji kitabının 6. ünitesinde cinsiyetçi ifadeler kullanıldı.

EĞİTİM .
aöf kitabında cinsiyetçi ifadeler

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Sosyal Psikoloji kitabının 6. ünitesinde cinsiyetçi ifadeler kullanıldı.

“Çekicilik, bir insanın cinsiyet olarak kadın mı, erkek mi olduğunda çok; toplumsal rollerini yerine getirirken kadınsı bir izlenim mi yoksa erkeksi bir izlenim mi verdiklerine bağlıdır” denilen kitapta şunlar anlatıldı:

 

“Biz birisini değerlendirirken; kadınlarda kadınlığı, erkeklerde de erkekliği belirleyen toplumsal rollerin ne ölçüde yerine getirildiğine bakarız. Belirli özelliklerin sadece kadınlara ya da sadece erkeklere ait olduğunu varsayarız. Sözgelimi kadınlardan başkalarıyla ilgilenme, duygularını ifade etme, aileye yönelik olma gibi davranışlar beklenirken; erkeklerin baskın, bağımsız, işle yönelik olmaları beklenir. Dolayısıyla çekicilik algısı da bu yönde işlemektedir.”

Ayrıca ünitenin sonundaki ‘Kendimizi sınayalım’ kısmında da cinsiyetçi ifadelere yer verildi.

Kitaptaki 6. soruda “Aşağıdaki özelliklerden hangisi kadını daha çekici yapar? a. Erkek gibi davranması b. Güçlü görünmesi c. Cinsiyetine uygun rolleri oynaması d. Bağımsızlığına düşkün olması e. Çaresiz gözükmesi” 7. soruda “Aşağıdaki işlerden hangisini yapan kadınlar daha çekicidir? a. Tezgâhtarlık b. Yöneticilik c. Danışmanlık d. Şoförlük e. Pilotluk” denildi.

Cevap anahtarında ise 6. soruda “Cinsiyetine uygun rolleri oynaması” 7. soruda ise “Tezgâhtarlık” denildi.

Kaynak:Birgün

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git AÖF kitabında cinsiyetçi ifadeler
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.