Arşimet Prensibi nedir?

Arşimet Prensibi, cisimlerin, sıvı ya da gaz ortamlar içerisindeki denge koşullarını açıklayan fiziğin temel ilkelerinden biridir.

EĞİTİM .
arşimet prensibi nedir?

Suyun kaldırma kuvveti, Arşimet tarafından farkedilen ve ileri sürülen bir ilkeyle, açıklığa kavuşmuştur. Su, kendi yoğunluğundan da az yoğunluğa sahip olan cisimleri, yüzeyine doğru itmektedir. Yoğunluk farklılıklarından ortaya çıkan itme kuvveti etkisiyle cisim yüzmeye başlar. Burada her ne kadar gemi ve deniz mühendisliğinin alanına girdiğinden, örnek su olarak alınmışsa da bu ilke sıvılar için de genel kuraldır.

Arşimet

Arşimet’in ortaya koyduğu bu ilkeye göre sıvı ya da gaz ortam içerisinde bulunan bir cismin ağırlığı, kendi hacmine eşit hacimdeki sıvının (gazın) ağırlığı kadar azalır.

Yani; bir sıvı içindeki katı cisim, taşırdığı sıvının ağırlığına eşit bir kuvvet ile yukarıya itilir. Arşimet bu deneyi aynı büyüklükteki iki altın parçayı terazinin iki koluna bağlayıp birini suya batırarak yapmıştır.

Ünlü bir deneyde Arşimet, aynı kütledeki altın bir taç ile bir altın külçesinin taşıracakları su miktarlarının aynı olması gerektiğini ileri sürmüş ve dediği çıkmayınca tacın saf altın olmadığını anlamıştır.

Fenodevi.com'da yer alan bilgiye göre, Arşimet Prensibi, cisimlerin ağırlıklarının bulunmasında, şamandıra sistemlerinde, Sualtı ve su üstü araçları  ve hidrostatik mühendisliğinde kullanılmaktadır.

 

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Arşimet Prensibi nedir?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • Hüseyin Çarşamba, 18:28

  Yarın hidrolik basınçlardan sınavım var Bilgi için teşekkürler 😁
 • serhat Cumartesi, 15:31

  güzel
 • damla Perşembe, 10:23

  bencede çok güzel elinize sağlık :)
 • özlem Pazartesi, 15:18

  tesekkürler cok yardımcı oldunuz
 • ömer Pazar, 18:34

  güzel sağolun
 • recep Perşembe, 20:01

  güzel
 • bene Cumartesi, 15:46

  guzel

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.