Mezunlarının iş bulamadığı bölümler kapanıyor

Öğrencilerin mezun olduklarında iş bulamamalarının önüne geçmek amacıyla, lise ve üniversitede iş yapamayan bölümler kapatılacak.

EĞİTİM .
mezunlarının iş bulamadığı bölümler kapanıyor

İş gücü piyasasına kalifiyeli eleman yetiştirilmesinde önemli bir yere sahip olan mesleki eğitimde yeni dönem başlıyor. 

Türkiye gazetesinin haberine göre, meslek okulları, piyasanın eleman ihtiyacı duyduğu alanlarda eğitim verecek. Böylece, öğrencilerin iş bulamayacakları alanlardan mezun olmasının önüne geçilecek. İş gücü piyasasına kalifiyeli eleman yetiştirilmesinde önemli bir yere sahip olan mesleki eğitimde yeni dönem başlıyor. Bundan böyle ortaöğretim ve yükseköğretim kademelerindeki mesleki ve teknik eğitimde açılacak eğitim kurumları ve uygulanacak programlar işgücü piyasası ihtiyaç analizleri dikkate alınarak belirlenecek. İhtiyaca göre mesleki eğitim kurumlarının açılmasıyla öğrencilerin mezun olduklarında iş bulamayacakları bölümlerde öğrenim görmelerinin önüne geçilecek. Ayrıca lise sonrası 2 yıllık öğrenim süresi bulunan meslek yüksekokullarının etkin bir yapı ve işleyişe kavuşturulması ve yeniden yapılandırılmasını içeren bir rapor hazırlanacak. Bu kapsamda ülke genelindeki 700'e yakın meslek yüksekokulunu kapsayan bir etkinlik analizi yapılacak ve ilk defa 38 yıl önce açılan meslek yüksekokulları gerekli görüldüğü yerlerde ya kapatılacak ya da meslek liselerine dönüştürülecek.

Mesleki ve teknik eğitim ve yükseköğretim mezunlarının işgücü piyasasındaki durumunun sistematik ve güncellenebilir bir model çerçevesinde izlenmesi sağlanacak. Eğitim bölümleri ve programlarının kalitesinin değerlendirilmesi ve yeniden yapılandırılmasıyla öğrencilerin kariyer tercihlerine ışık tutulması, eğitimle kazandırılan yeterliliklerin iş hayatıyla uyumunun değerlendirilmesi, sistemin güçlü ve zayıf yanlarının belirlenmesi için, veri temin etmek ve kanıta dayalı politika oluşturmak amacıyla araştırmalar yapılacak.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Mezunlarının iş bulamadığı bölümler kapanıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • Hakan AJdar Pazar, 18:46

    Makine Mühendisliğini kapatın bin lira maaşa adam mı alınır...

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.