Meslek liseliler üniversite okumayı tercih ediyor

TOBB ETÜ SPM tarafından yapılan araştırmada, meslek liselerinde okuyan öğrencilerin büyük çoğunluğunun mezun olduktan sonra iş aramak yerine yüksekokul ya da üniversiteye gitmek istedikleri belirlendi

EĞİTİM .
meslek liseliler üniversite okumayı tercih ediyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM) tarafından yapılan araştırmada, meslek liselerinde okuyan öğrencilerin büyük çoğunluğunun mezun olduktan sonra iş aramak yerine yüksekokul ya da üniversiteye gitmek istedikleri belirlendi.

TOBB ETÜ SPM'nin Avrupa Eğitim Vakfı (ETF) desteğiyle yürüttüğü  ve mesleki eğitimin sosyal uyuma etkisinin ele alındığı araştırmanın sonuçları, TOBB ETÜ Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen toplantıda açıklandı.

Araştırmada, öğrencilerin okullarını tercih ederken büyük ölçüde gelecekteki iş imkanlarını dikkate aldığı görüldü. Araştırma kapsamında görüşülen 50'den fazla kişiden sadece 2'si çocuğunu meslek okuluna göndermek istediğini söyledi. Söz konusu kişilerden 7'si ise koşulların iyileştirilmesi durumunda çocuğunu meslek okuluna göndermek istediğini belirtti. Görüşülen, meslek liselerinde okuyan öğrencilerin büyük çoğunluğu, mezun olduktan sonra iş aramak yerine yüksekokul ya da üniversiteye gitmek istediklerini dile getirdi.

Söz konusu araştırma çerçevesinde Ankara ve İstanbul'da 3 meslek lisesinde 300 öğrenci ve 79 öğretmenle anket yapıldığı belirtildi.

AA

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Meslek liseliler üniversite okumayı tercih ediyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.