KKTC'nin ilk İmam-Hatip Lisesi açıldı

KKTC'de yıllardır açılmaması için her türlü engel çıkarılan İmam-Hatip Lisesi nihayet açıldı. Lisenin ismi Hala Sultan İlahiyat Koleji olarak belirlendi...

EĞİTİM .
kktcnin ilk imam-hatip lisesi açıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC)'nde yıllarca yapılmaması için engeller çıkarılan İmam-Hatip Lisesi bugün nihayet açıldı.

Hala Sultan İlahiyat Koleji ismiyle açılan okulun açılış törenine Türkiye'den de yüksek düzeyde katılım sağlandı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile TOBB Başkanı Rıfat Hizascıklıoğlu da açılış törenindeydi.

Açılışta bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay,  "Biz barış harekatının yıl dönümünde, yaklaşık bir yıl önce buradaydık ve bu binanın temelini attık. Öyle anlamlı bir tarihte atmayı da uygun bulmuştuk. Burada hem açılışı, hem de kompleksin kalan kısımlarının temelini atacağız. Burası doğrusu, bir külliye, bir kompleks gibi okulları ile yurtları ile Başkent'in yanında çok önemli bir tesis..." dedi.

İmam-Hatip Lisesi'nin Kıbrıs adasındaki en önemli mühürlerden biri olacağını belirten Bakan Atala, "Türklerin bu adadaki varlığının önemli işaretlerinden biri olacak. Biraz önce, vakıf başkanı da ifade etti. Bu tamamen sivil inisiyatifler ile yürüyor. Buradaki vakıf, TOBB, İlim Yayma Cemiyeti ve bütün bunu destekleyenler ile bu yatırımlar devam ediyor. Cami kısmı ise Türkiye Diyanet Vakfı'nın yardımları ile yürüyecek. Hepsine tek tek teşekkür ediyorum. TOBB'a özellikle teşekkür ediyorum. İstanbul'dan bir işadamı grubu var burada. İstanbul Ticaret Odası'da burada... Doğrusu ben bugün özel sektör mensuplarımızın ikisi birden burada olunca, doğal olarak buranın devamı yönünde onlardan istekte bulunuyorum. Hala Sultan bir sembol... Onun ismi kuzeyde yaşatılacak. Bir başka örneği de burada arkadaşlarımız da not etmişti. 1947 yılında Verecca köyünde, akşam köy kadınlarını eve davet ederek ders veren, odanın ortasına kilim yayıp dinlerini, bayraklarını unutmamaları için elinden geleni yapan Kıbrıs Türkü öğretmen Refika Hanımı da burada hatırlatmak istiyorum. Hala Sultan'lar, Refika Hanım'ların devamıdır bu... Hem inanç değerlerini, kimliğini zor şartlar altında koruyan bu millet, bu gençler ile bu değerleri yaşatma şansı bulacak." diye konuştu.

Hala Sultan İlahiyat Koleji'nin ardından bir Hala Sultan Camii için temel atma töreni yapıldı.

ERBAKAN ÇOK İSTEMİŞTİ

KKTC'de bir İmam-Hatip Lisesi'nin açılmasını en çok isteyenlerden biri de Necmettin Erbakan'dı. Erbakan, bir gazeteciye konuyla ilgili yaptığı konuşmasında KKTC'ye çok istediği halde bir İmam-Hatip Lisesi yaptıramadığını belirtmiş "Kıbrıs’ın bu ülke için ne kadar hayati öneme sahip olduğunu bilen ve Siyonizm’in Ada’ya ilişkin hesaplarının şuurunda olan gazetecilere ihtiyacımız var. Ben Kıbrıs’ta İmam Hatip açmak için çok uğraştım. Ama, büyük engeller çıkartıldı. Şimdi, böyle bir engel olmaz. Tayyip evladımız bu konularda samimidir. Oraya İmam Hatip yaptırtmak ister. Buna gücü de yeter. Aman bu işin üzerinde dur, kendisine bu işin önemini hatırlat!” demişti.

dunyabulteni.net

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git KKTC'nin ilk İmam-Hatip Lisesi açıldı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.