Devletten öğrenci başına 5 bin lira

Devlet sanayiye eleman yetiştirecek özel meslek liselerine öğrenci başına 5 bin lira verecek.

EĞİTİM .
devletten öğrenci başına 5 bin lira

Devlet, kendi elemanını yetiştiren patrona öğrenci başına 5 bin TL'ye kadar destek verecek. Patronların, kendi okullarını kurarak sanayiye eleman yetiştirmesini teşvik amaçlayan uygulama, bu yılı da kapsayacak şekilde yürürlüğe girdi. Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmeliğe göre, OSB'lerdeki meslek ve teknik liselere öğrenci başına, öğrencini devlete maliyetini 1,5 katına kadar ödeme yapılacak. Uygulama OSB'lerdeki meslek ve teknik okullarla sınırlı değil. Bakanlar Kurulu'nun belirleyeceği organize sanayi bölgesi dışındaki özel meslek liseleri ile teknik okullara da devlet öğrenci başına destek verecek. Böylece devletin geniş bir yelpazede özel okullara destek vermesini yolu açıldı.MEB yetkililerinin verdiği bilgiye göre meslek liselerindeki bir öğrencinin devlete maliyeti 3 bin 300 TL civarında ancak devlet, meslek lisesi açan işletmelere öğrenci başına 5 bin TL'ye kadar destek verecek. Böylece 100 öğrencisi olan bir okul 500 bin TL, 300 öğrencisi olan bir okul ise 1,5 milyon TL devletten ödenek alacak. Bu para özel okullara üç taksit halinde ödenecek. Eğitim desteğinin yüzde 50'si Kasım, yüzde 25'i Şubat ve yüzde 25'i de Haziran aylarında okullara ödenecek.

SİGORTA OKULDAN

Bu okullardaki öğrenciler, bir yandan da işletmelerde staj yaparak pratik eğitim de alacaklar ve bu nedenle çırak sigortası yapılacak. Öğrencilerin sigorta paraları da okulları tarafından ödenecek. Bu yıl hangi okulların destek alacağı ve destek miktarına ilişkin tebliğ de Maliye Bakanlığı ve MEB tarafından müştereken hazırlanarak yıl içinde yayımlanacak. Bu yıl için ödenecek destek tutarının yüzde 75'i Şubat'ta, yüzde 25'i ise Haziran ayında verilecek. Ayrıca devlet destek verdiği okullarda öğrenim gören öğrencilerden okul yönetimi herhangi bir ücret talep edemeyecek.

Ahaber

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Devletten öğrenci başına 5 bin lira
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.