Diplomalar artık e-Devlet'ten alınacak

YÖK Başkanlığı, diploma sahteciliğini engellemek amacıyla yükseköğretim mezunlarına ait verilerin toplandığı sistemi e-Devlet kapısı üzerinden hizmete...

EĞİTİM .
diplomalar artık e-devletten alınacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı, diploma sahteciliğini engellemek  ve iş gereksiz iş yükünü azaltmak amacıyla yükseköğretim mezunlarına ait verilerin toplandığı sistemi e-Devlet kapısı üzerinden hizmete açtı.  

YÖK Başkanı Yekta Saraç,  iş başvurusu yapan mezunların birden fazla mezuniyet belgesine ihtiyaç duyduğunu, bu işlemler için evrak ücreti ödediğini ve üniversitelerin idari birimlerinin de gereksiz iş yüküyle karşılaştıklarını anlatan Saraç, “Bu sorunları adreslemek, mezunlarımızı gereksiz işlem ve masraftan korumak, sahte diploma hadiselerini önlemek için kurulumuz bünyesinde ‘Yükseköğretim Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi’ni oluşturduk” diye konuştu.

Saraç, “Bu veri tabanında bugün itibariyle son 5 yıla ait 3 milyon 840 bin kayıt yer almaktadır ve son 5 yılın mezunlarının yüzde 99’dan fazlası sisteme kaydedilmiştir. 2010 yılı öncesine ait olanları da eklediğimizde, halihazırda 6 milyon 200 bin mezunun bilgileri sisteme girilmiş bulunmaktadır” ifadesini kullandı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Diplomalar artık e-Devlet'ten alınacak
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.