'Hayat boyu' öğrenilebileceğini gösteriyorlar

Milli Eğitim Bakanlığı: "Toplumda, bir hayat boyu öğrenme eğitiminin süreklilik arz ettiği olgusunu yerleştirmeye çalışıyoruz"

EĞİTİM .
hayat boyu öğrenilebileceğini gösteriyorlar

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mustafa Kemal Biçerli, "(Hayat Boyu Öğrenme Web Portalı) Bu, eğitim fırsatlarına vatandaşımızın erişimi noktasında fevkalade işleri kolaylaştıran bir unsur çünkü Türkiye'de, hayat boyu öğrenmeye katılma oranları düşük. Avrupa Birliği ortalamasına göre, hala düşük. Düşüklüğün nedenleri, eğitim fırsatları konusunda vatandaşımızın bilgi sahibi olmaması ve isteksizlik" dedi.

Biçerli, bir etkinliğe katılmak üzere geldiği Eskişehir'de, 2013 yılını değerlendirdi ve 2014 hedeflerini anlattı.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü olarak güzel bir yılı geride bıraktıklarını ifade eden Biçerli, 2013'te iki büyük yenilik yaptıklarını, bunlardan birinin, "Hayat Boyu Öğrenme" web portalı olduğunu vurguladı.

"Türkiye'de hayat boyu öğrenmeye katılma oranları düşük"

Portalın tanıtımını geçen yıl yaptıklarını anımsatan Biçerli, şöyle konuştu:

"Bu, eğitim fırsatlarına vatandaşımızın erişimi noktasında fevkalade işleri kolaylaştıran bir unsur çünkü Türkiye'de, hayat boyu öğrenmeye katılma oranları düşük. Avrupa Birliği ortalamasına göre, hala düşük. Düşüklüğün bir kaç temel sebebi var. Bunlardan biri, eğitim fırsatları konusunda vatandaşımızın bilgi sahibi olmaması. 'Nerede ne kurs açıldı, ne zaman başlıyor, nasıl kaydolabilirim?' Bunu bilmiyorlar. İkincisi, vatandaşlardaki isteksizlik. Yani 'üniversiteyi, liseyi bitirdim, bundan sonra eğitime ihtiyacım yok' düşüncesi."

Öğrenmenin, süreklilik arz ettiği olgusu...

Biçerli, bu iki algıyı da kırmaya çalıştıklarını belirterek, "Geçen yıl ilk kez bu web portalıyla fırsatlara erişim noktasında önemli bir adım attığımızı düşünüyorum. Yetişkin eğitimi projemizle de farkındalık çalışmalarımızı son hızla sürdürüyoruz. Böylelikle toplumda, bir hayat boyu öğrenme eğitiminin süreklilik arz ettiği olgusunu yerleştirmeye çalışıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

İnformel öğrenmeleri tanıyan sistem de kurduklarına değinen Biçerli, bu yıl bunu geliştireceklerini, gelecek yıllar içerisinde sisteme dahil alan sayısını 8'e çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Biçerli, önceki yıl ülke genelinde 4 milyon 600 bin kursiyer sayısına ulaştıklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"2013 rakamları, henüz bana ulaşmış değil çünkü seneyi, çok yeni devrettik. Hedefimiz, bu rakamı daha da 5 milyona yakın bir noktaya çekmek. İş ve işlemlerdeki etkinliğimizi artırmayı planlıyoruz. Bu yıl eğitim modüllerimizi gözden geçireceğiz. Hayat boyu öğrenme birimlerinde, özellikle halk eğitim merkezlerimizdeki eğitimin kalitesinin daha da yükseltilmesi çalışmalarımız, hem yönetici hem usta öğretici eğitimleri noktasında yine gündemimizde olacak. İnşallah, daha kaliteli ve yaygın hizmet verebiliyor olacağız."

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 'Hayat boyu' öğrenilebileceğini gösteriyorlar
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.