İSTANBUL’DAKİ ÜNİVERSİTELERİN VE YURTLARIN ŞEHİR İÇİ YERLEŞİMİ

İstanbul’daki üniversitelerin hayalini kuran veya gerçekleştirebilen on binlerce öğrencinin yerleşke, ikamet bölgesi, ulaşım gibi sorunlara ivedilikle çözüm bulmaları gerekmektedir.

EĞİTİM .
istanbul’daki üniversitelerin ve yurtların şehir içi yerleşimi

İstanbul’daki Üniversitelerin Yerleşkelerinin Konumlandığı Semtler

 

Türkiye’nin metropolü konumundaki İstanbul üniversite sayısı bakımından ilk sırada yer almaktadır. Köklü üniversitelerin de bulunduğu şehirde 12 devlet üniversitesi mevcuttur. Üniversitelerin yerleşkeleri ve isimleri Tablo 1’de yer almaktadır.


Tablo 1: İstanbul’daki Üniversitelerin Şehir İçi Yerleşimi

 

Üniversite

 

Mevcut Yerleşkelerin ve Yurtların Bulunduğu Semtler

 

Boğaziçi Üniversitesi

 

Bebek, Kandilli, Sarıyer (Kilyos Koyu)

 

Galatasaray Üniversitesi

 

Beşiktaş

 

İstanbul Medeniyet Üniversitesi

 

Kadıköy

 

İstanbul Teknik Üniversitesi

 

Beşiktaş, Maçka, Şişli, Taksim, Tuzla

 

İstanbul Üniversitesi

 

Avcılar, Beyazıt, Çapa, Horhor, Kadıköy, Laleli, Süleymaniye, Vezneciler

 

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa

 

Fatih

 

Marmara Üniversitesi

 

Acıbadem, Anadoluhisarı, Bağlarbaşı, Başıbüyük, Göztepe, Kartal, Bahçelievler, Beyazıt, Nişantaşı

 

Milli Savunma Üniversitesi

 

Beşiktaş

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

 

Fındıklı

 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi

 

Üsküdar

 

Türk-Alman Üniversitesi

 

Beykoz

 

Yıldız Teknik Üniversitesi

 

Yıldız, Esenler, Maslak, Gaziosmanpaşa

 

  

Devlet üniversitelerinin haricinde 50 vakıf üniversitesine ev sahipliği yapan mega şehrin neredeyse her bölgesinde yerleşke mevcuttur. Oldukça kolaay ulaşıma sahip üniversitelerin başında İstanbul Teknik Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi gelmektedir. Ayrıca bulunduğu konum itibari ile çoğu yerleşkesi basit ulaşım kanallarına sahip olan İstanbul’daki üniversitelerin ilk iki sırası Marmara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi oluşturmaktadır.

 

İstanbul’daki Üniversitelerin Öğrencilerine Birkaç Öneri

 

Kısa zamanda uzun mesafe kat etmeye hızla adaptasyon sağlanabilen İstanbul’da etkin bir toplu taşıma güzergahı belirlemek ulaşım probleminin çözümünü sağlamaktadır. Öğrenciler için sıklıkla önerilen her ne kadar yüksek kalabalık içerse de metro, metrobüs ve tramvay kullanımıdır. Deniz ulaşımının ve Marmaray’ın da sıklıkla tercih edildiği unutulmamalıdır. Ayrıca İstanbul’daki üniversitelerde ve yurtlarda öğrenci olma mutluluğu ulaşımda tüketilmeden önce indirimli İstanbulkart için online veya bireysel başvuru yapılmalı ve harçlığın ulaşıma gitmesi önlenmelidir. Sürekli dolum tekrarlamak (biletmatik) istemeyenler için dolum bayilerinde limitli yükleme şansı da bulunmaktadır. Bir anda tam tarife ile ücretlendirmeye maruz kalmamak için İstanbulkart’ın her yıl vize işlemi gerçekleştirilmelidir.

 

Ulaşım sorununun ardından karşılaşılan en büyük problem İstanbul'da ev veya İstanbul'da yurt arayışıdır. Öncelikle Haziran ayında mezuniyet veya ikamet değişikliği vb. nedenlerden dolayı yaşanan ev değişiklikleri emlakçılar için dönemi hareketlendirmektedir. Eylül ayı sonuna dek sürecek olan bu hareketli piyasada kiralar azımsanamayacak miktarlarda yükselmektedir. Pazarlık yapmayı unutmamak ve çevrenin yabancısı görünmemek gerekmektedir.

 

Yerleşim ve yurt bölgesi olarak, İstanbul’daki üniversitelerin ve sosyal olanakların çokluğu nedeni ile Şişli, Beşiktaş, Üsküdar ve Kadıköy’de yaşayan öğrencilerin sayısı oldukça fazladır. Ancak ev, aile veya arkadaş grubu ile ev paylaşılmayacaksa kiraların yüksek olduğunu hatırlamakta fayda vardır.

 

Veri İşleme Merkezi tarafından değerlendirilen verilerin sonucunda Esenyurt, Çatalca, Sultanbeyli, Silivri, Arnavutköy, Sultangazi, Sancaktepe, Beylikdüzü, Esenler ve Pendik en uygun semtler olarak açıklanmıştır. Beşiktaş, Sarıyer ve Bakırköy ise en yüksek konut fiyatlarına sahip semtlerdir.

 

Suç oranı ve güvenlik bakımından yerleşimi pek arzulanmayan semtler Güngören, Bağcılar, Avcılar, Çekmeköy, Beykoz, Çatalca, Arnavutköy, Pendik’tir. Ferah bir şekilde ikamete müsaade eden semtlerin başında ise Kartal, Maltepe, Kadıköy, Başakşehir, Şişli, Bakırköy ve Adalar gelmektedir.

 

Tüm bu bilgilerin sonucunda bütçenizi, dışarıda geçireceğiniz maksimum süreleri ve eğitim yerleşkenizi gözden geçirip bir karar vermeniz gerekmektedir. Gözünüz korkmasın! Elbette İstanbul’daki üniversitelerin getirileri de oldukça fazla. Eğitim, kütüphaneler, kitapçılar ve fuarlar, part time iş olanakları, konser, festival, etkinlik vs. sosyal ve kültürel olanakların fazlalığı, denizi ve yeşili trafik ve ikamet sorununu görmezden getirmeye yetip artacaktır.

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İSTANBUL’DAKİ ÜNİVERSİTELERİN VE YURTLARIN ŞEHİR İÇİ YERLEŞİMİ
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.