Meslek Liseleri İçin TOBB Harekete Geçiyor

TOBB ile MEB arasında imzalanan protokol gereği 81 ildeki meslek lisesi 81 ildeki odalara devredildi.

EĞİTİM .
meslek liseleri için tobb harekete geçiyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolle artık meslek liseleri TOBB’a devredildi. TOBB tarafından okullarda atölyeler kurulacak ve müfredat şekillenecek. Meslek liselerinde özel sektörün ihtiyaçları doğrultusunda değişiklikler yapılacak. Pilot olarak uygulanacak olan proje ile kamu özel sektör ortaklığı gelişecek. İlk olarak 81 meslek lisesi ile yapılan uygulama daha sonra tüm liselere yayılabilecek. 

İmza töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimin iyileşmesi halinde ekonominin de iyileşeceğini aktardı. Bunun için atılan adımın öneminden bahsetti. İş dünyasının desteği ile sorunların aşılarak, beklentilerin gerçekleşeceğini söyledi. Almanya’da mesleki teknik okulların yüzde 80’inin özel sektör desteğinde olmasını örnek gösterdi. Bizde ise bu oranın sadece yüzde 4 olduğunu söyledi. 

Ara Eleman Değil Aranılan Eleman Olacaklar
Törende söz alan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise mesleki eğitim ile reel sektörün birbirine entegre olduğu aktardı. Bu protokol sayesinde iş dünyasının da elinin taşın altına koyduğunu belirtti. Böylece mesleki eğitimin sektör ihtiyaçlarına göre şekilleneceğini söyledi. Yalnızca öğrencilerin değil, verilen meslek için eğitimlerle öğretmenlerin de geliştirileceğini aktardı. Eğitim içeriklerinin ise TOBB ETÜ tarafından hazırlanacağını belirtti. Böylece mezun olan gençler ara eleman olmak yerine aranılan eleman olacaklar.

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Meslek Liseleri İçin TOBB Harekete Geçiyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.