Hasankeyf'e Asansörle Çık!

Hasankeyf'in Avrupa tarzında tarihi ve turistik yer olması için düğmeye basıldı!

EĞİTİM .
hasankeyfe asansörle çık!

Batman'ın Hasankeyf ilçesi için 5 aşamalı proje hazırlandığı, projeler uygulamaya konulduğunda Hasankeyf'in Avrupa tarzında tarihi ve turistik yer olacağı bildirildi.

Batman Üniversitesi Rektörü ve Hasankeyf Kazı Başkanı Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, Hasankeyf'in şu haliyle ciddi bir tehdit oluşturduğunu, tarihi alandaki bazı bölümlerin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Hazırladıkları projenin gerçekleşmesi halinde bir yıl içinde yepyeni bir Hasankeyf oluşturabileceklerini dile getiren Uluçam, Hasankeyf'in yeniden yapılanması için 5 aşamalı proje hazırladıklarını vurguladı.

KALEYE ASANSÖRLE ÇIKILACAK

Hasankeyf'in şu anki haliyle terk edilmiş bir şehri andırdığını ifade eden Prof. Dr. Uluçam, şu bilgiyi verdi:

''Koruma amaçlı imar planı, jeofizik haritası, gezi güzergahı, kıyı düzenlemesi ve sosyal geliştirme projelerini uygulamaya koyduğumuzda Hasankeyf kurtulacak ve Avrupa tarzında tarihi ve turistik yer olacaktır. Bunların içinde turistlerin yanları açık araçlarda gezdirilmesi ve Karaköy kısmına giden taraftan 55 ile 60 metre yüksekliğe çıkacak asansör de yer alıyor. Hasankeyf'i gezmeye gelen ziyaretçiler asansörle kaleye çıkarılacak ve gezi sonrasında yine asansörle indirilecek. Gezi güzergahı projesine göre şimdiki durumdan daha farklı yollar açılacak. Ayrıca tehlike arz eden yerler yıktırılacak ve insanlarımızın yaşamını riske etmekten kurtaracağız. Çalışmalarımızı bir yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz.''

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Hasankeyf'e Asansörle Çık!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.